Pohled do dějin Slavie: Na začátku byl boj proti císaři

5.4.2017, Tomáš Vogl

Zveme vás na exkurzi ke kořenům našeho klubu. Pražská Slavia je jeden z nejúspěšnějších a nejtradičnějších týmů naší země. Už přes jedno století baví slávisté diváky i na ledě. Na začátku nesmrtelné cesty však stály krušné okamžiky za rakouské nadvlády. Události, které zformovaly hrdost a vůli, jež provází červenobílá srdce ve všech těžkých chvílích úspěšné historie.

Počátky Slavie jako klubu takového se váží k listopadu 1892, kdy vznikl Akademický cyklistický oddíl Slavia. Rekrutoval se z řad vysokoškolského Literárního a řečnického spolku. Studenti byli nepohodlní rakouskému režimu – policie je pronásledovala z důvodu „opakované a neustávající protistátní činnosti většiny studentské mládeže“.

Už tehdy se členové klubu rekrutovali ze vzdělanějších vrstev mladých lidí a první slávisté se od začátku hlásili k myšlence slovanské vzájemnosti, což bylo císaři proti srsti. Tehdejší slávisté tak neměli na růžích ustláno a jejich spolek byl policií rozpuštěn.

Režimní represe postihovaly Slavii pravidelně až do konce rakousko-uherské nadvlády v českých zemích. Bojoval s nimi i navazující Sportovní klub Slavia vzniklý v květnu 1895. Přesto je tento klub nejdéle existujícím klubem na dnešním českém území v obou nejpopulárnějších sportech naší země – fotbalu a hokeji. Za vším stála vytrvalost sešívaných sportovců, které mocní jakékoliv doby nepoložili na lopatky.

Sešívaní byli nejenom průkopníky v době pokračujícího národního obrození, nové myšlenky přinášeli i ve sportu. S hokejkami a bruslemi se proháněli po ledě v tehdejším bandy hokeji od počátku 20. století. Ihned od úvodu oblékali dresy se symboly, jež zůstali pro Slavii typické dodnes. Vůdčí postavení červenobílých bruslařů u nás dokazuje i fakt, že sešívané dresy s pěticípou červenou hvězdou na bílém poli měli na sobě členové hokejové reprezentace Čech v prvních zaznamenaných zápasech.

Samotní slávisté například porazili ve svém historicky prvním dochovaném utkání Training Eis-Klub Vídeň z hlavního města monarchie 17:3. Alespoň na ledě se tak Rakušanům pomstili za represe režimu.

Více o sešívaných dresech a dalších charakteristických symbolech lemujících slávistickou historii se dozvíte v brzkém pokračování exkurze do dějin nejstaršího hokejového klubu u nás.

Hokejisté Slavie na jedné z nejstarších dochovaných fotografií.