Bodovat! Slávisté míří do nevyzpytatelných Litoměřic

10.10.2017, Tomáš Pauček

Slávisté v minulém kole konečně prolomili domácí prokletí a zaslouženě porazili silný Přerov 2:0. Kola WSM ligy však nezastavitelně melou dál a o dva dny později tak sešívaní míří do Litoměřic, kde v důležitém souboji dvou sousedních týmů v tabulce vyzvou hokejisty tamního Stadionu. Dokáží se červenobílí vrátit na vítěznou vlnu z kluzišť svých soupeřů?

Porovnání týmů
Patrik Polívka 87,36 %
Litoměřice – Benátky 1:3
Slavia – Přerov 2:0

Pět zápasů na venkovních kluzištích, z toho tři vítězství. Devět získaných bodů ze hřišť soupeře posouvá Slavii na druhé místo tabulky venkovních týmů a Pražané budou chtít svou úspěšnou bilanci potvrdit i v Litoměřicích. Po úvodním zaváhání v Českých Budějovicích (1:5) dokázali hokejisté s hvězdou na dresu postupně zvítězit v Kadani (6:3), Vsetíně (5:2) a Ústí nad Labem (2:1). Jejich šňůru výher přerušilo až v předminulém utkání Kladno (0:2).

Jiří Drtina vládne produktivitě obránců, trefí se i proti Litoměřicím?

Zatímco na venkovních kluzištích slávisté válí, na domácí půdě v Edenu to zatím drhne. Sérii nezdarů přerušili až v pondělním utkání se silným Přerovem, který po brankách Kubici a Drtiny porazili 2:0. Navíc poprvé v sezoně udrželi čisté konto, které si s dvaatřiceti zákroky připsal Dominik Frodl. „Gólman rozhodoval, byl to Frodův zápas. Neskutečně nás podržel,“ hodnotil výkon mladého brankáře střelec první branky Zdeněk Kubica.

Nejméně produktivní útok ligy dostal jeho trefou nový impuls. Vždyť za poslední čtyři domácí zápasy (před utkáním s Přerovem) dokázali Pražané skórovat jen třikrát! Sám střelec však svou trefu hodnotil s úsměvem. „Šáfa v přesilovce vyjížděl zpoza brány, dával mi to před prázdnou. Já to dostal pod nohy, tak jsem si musel couvnout a do toho jsem spadnul, takže jsem měl docela obavy,“ líčil slávistický forvard situaci při rozhodujícím gólu Slavie.

Sešívaní tak doma konečně zabrali a byť je na podobné úvahy ještě brzy, vykročili tak směrem k příčkám, které zajišťují jistou účast v play-off. Cesta to bude ještě dlouhá, nicméně pokud slávisté naváží na svůj pondělní výkon a potvrdí svou venkovní formu i v dalších zápasech, rozhodně není nereálná.

Mladý tým ze severu vozí body zvenčí, doma mu to nejde

Dalším soupeřem červenobílých budou ve dvanáctém kole ambiciózní Litoměřice, které už stihly potrápit třeba Kladno (1:2sn). Stadion průběžně okupuje sedmou příčku tabulky WSM ligy, o dva body právě před hokejisty Slavie, a to i přesto, že vítězství za tři body si připsali Severočeši jen čtyřikrát, zatímco slávisté pětkrát. Litoměřicím se však na rozdíl od Pražanů už třikrát podařilo dovést zápas do prodloužení, v němž byli dvakrát úspěšní – lepší statistiky v této disciplíně už mají pouze vedoucí Karlovy Vary.

Severočechům se sice nijak zvlášť nepovedla příprava (7 zápasů, 3 vítězství, skóre 20:17), přesto do nového ročníku WSM ligy vstoupili velmi dobře a v úvodních sedmi zápasech si připsali hned pět vítězství, když nad jejich síly byly pouze České Budějovice a Frýdek-Místek. Navíc dokázali o bod obrat favorizované Kladno, které dokázalo rozhodnout až v prodloužení.

Přesto Litoměřice podobně jako Slavii svazuje výhoda domácího prostředí – doma vyhrály za tři body pouze jednou a dovolily soupeřům odvést si od soutoku Labe a Ohře dohromady deset bodů.

Výběr trenéra Říhy se může opřít hlavně o mladistvou dravost a produktivní obranu. Vždyť věkový průměr modrobílých je celých 22,5 roku a jen třem hokejistům je více než 30 let.

A právě pětatřicetiletý Aleš Pavlas řídí z pozice obránce i útočné choutky Severočechů. Se svými osmi body za jednu branku a sedm asistencí patří mezi lídry celkového bodování Litoměřic. Stejného počtu bodů navíc dosahuje i další obránce, Ondřej Smetana, který ale za jedenáct zápasů dokázal vstřelit o jednu branku více.

Útočným choutkám velí další třicátník – Vítězslav Bílek dokázal stejně jako jeho dva kolegové z obrany zapsat 8 kanadských bodů, do kterých vměstnal pět branek a tři asistence. Podobný gólový účet už má v Litoměřicích pouze devatenáctiletý Matěj Chalupa, který rovněž zaznamenal pět branek a ve dvou zápasech už stihl nakouknout i do extraligy v dresu Plzně.

Sílu mladého výběru soupeře potvrdil i útočník sešívaných Zdeněk Kubica. „Slyšeli jsme, že Litoměřice mají mladý bruslivý tým, nebude to vůbec lehké. Je to vidět i tabulce, drží se hodně nahoře. Ani nevíme, koho tam nasadí, o to bude zápas těžší.“

Slávističtí fanoušci ale věří, že se jejich hráčům povede na ledě Litoměřic uspět a potvrdit tak úspěšnost na kluzištích soupeřů. Úvodní buly bude vhozeno ve středu v 18:00.