Lítá bitva na jihu Čech. Sešívaní poměří síly s tabulkovým lídrem

10.1.2017, Martina Kramerová

Dva novoroční zápasy a dvě výhry. Slavia vykročila do právě se rozbíhajícího roku tou správnou nohou. Nejprve porazila Přerov, a poté sestřelila i prostějovské Jestřáby. Nyní se musí připravit na další těžkou prověrku. A zřejmě tu nejnáročnější. Červenobílí totiž míří do jihočeské metropole, kde naposledy utrpěli výprask 0:3. S vedoucím celkem tabulky prozatím mají negativní zápasovou bilanci. Proti Motoru však budou chtít využít nabytou sebedůvěru a před téměř jistě vyprodanou halou domácímu mužstvu řádně zatopit.

40. kolo: ČEZ Motor České Budějovice vs. HC Slavia Praha

Porovnání týmů
1. místo (83 b.)
Postavení v tabulce
4. místo (69 b.)
Skóre
Miloslav Čermák (16+18)
Nejproduktivnější hráč
David Šafránek (16+11)
Tomáš Nouza (17 gólů)
Nejlepší střelec
David Šafránek (16 gólů)
Žiga Pavlin (5+21)
Nejproduktivnější obránce
Jan Pohl (4+11)
David Gába 93,12 %
Úspěšnost brankářů
Dominik Frodl 94,74 %
Motor - Kladno 1:2
Prostějov – Slavia 2:3

Takřka jako přes kopírák. Tak odehráli poslední dva zápasy základní části WSM ligy hokejisté Slavie. V úvodním zápase nového roku vedli na domácím ledě nad Přerovem už o dvě branky, soupeř ale dokázal vyrovnat a ve Vršovicích se muselo prodlužovat. Kámen ze srdcí fanoušků v sešívaných dresech a šálách spadl až při samostatných nájezdech, které rozhodl dvojnásobně úspěšný exekutor Beránek.

14
Tolik bodů od sebe dělí Motor a Slavii – první a čtvrtý celek tabulky.

Příznivci jednoho z tradičních českých klubů však museli trnout i v následujícím mači. Slavia vyrazila na led Prostějova, kde přichystala opět infarktové drama. Po krásných trefách Krliše a Šmerhy, kteří se v sešívaném áčku do střelecké listiny zapsali poprvé, nasadila jestřábí letka dravější styl a dokázala si minutu před závěrečnou sirénou zajistit vyrovnání.

Do nastavení ale duel nedospěl. V čase 59:23 se do puku na modré čáře opřel Václav Jankovský a dělovkou od modré propálil Kantora. Slávistům se tak podařilo dotáhnout k triumfu obě novoroční střetnutí proti houževnatým moravským protivníkům.

Takřka nezastavitelný Motor? I lídr občas klopýtne

V cestě za dalšími body však momentálně stojí kolos, který pro červenobílé představuje těžký oříšek o tvrdosti diamantu. Ve 40. kole se totiž utkají s českobudějovický Motorem. V jihočeské Budvar aréně se dá očekávat duel extra silného kalibru.

Na jednu stranu kluziště se postaví domácí Motor, jenž s přehledem a slušným náskokem vede ligovou tabulku. Do play-off kráčí Jihočeši rázným krokem, před soupeřem se museli v prozatímním průběhu sezony sklonit jen desetkrát. V jednom případě to bylo právě před Slavií.

V prvním zápase sezony Slavia Jihočechy porazila výsledkem 5:3.

Jinak Budějovice kosí jednoho protivníka za druhým a klopýtnou jen málokdy. Poslední zakopnutí ale přišlo zrovna v minulém kole, když si na lídra celkového pořadí vyšláplo druhé Kladno. Motor si to sviští k vyřazovací části slušnou rychlostí i díky produktivním útočníkům Tomáši Nouzovi a Miloslavu Čermákovi.

Prvně jmenovaný vede se sedmnácti zásahy tabulku střelců a patří i do popředí kanadského bodování. Bývalý slávista Čermák je v celkových statistikách dokonce druhý a mezi nejlepšími snajpry zaujímá třetí pozici. Další exsešívaný hráč Žiga Pavlin platí za jednoho z nejlepších a pravidelně bodujících obránců soutěže. S pěti brankami a jednadvaceti asistencemi mu patří druhá příčka.

Na druhé polovině ledové plochy se však k předzápasovému pokřiku postaví bojovnost a odhodlanost červenobílých, kteří si hned na začátku roku zvedli pošramocené sebevědomí z posledních dní toho minulého.

Válka mezi střelci: Čermák, Nouza a Šafránek své týmy táhnou

Slávistický soubor bude chtít na vítězná představení navázat. A rozhodně má na čem stavět. V prvním kole probíhajícího ročníku sešívaní Motor porazili 5:3, i když ještě v jiné sestavě. Poté na jihu Čech prohráli, utkání ale padlo za oběť nově se skládajícímu kádru.

Poslední měření sil vyznělo rovněž pro svěřence trenéra Stavjani. Přestože Slavia vedla, hosté v Edenu předvedli velký obrat a z Vršovic odjeli s výhrou 5:2 i tříbodovým lupem.

16
Tolik branek v letošní sezoně shodně nasázeli Šafránek a Čermák. Nouza má ještě o gól víc.

Motoru bude chtít v ofenzivním snažení pomoci nová posila. Útočník Jiří Fronk působil loni v zámoří a letos se přes Mladou Boleslav dostal až do jižních Čech. V dresu Jihočechů by měl ve středu naskočit poprvé. Budějovičtí však hlásí i jeden odchod. Na vlastní žádost opouští jejich řady jedna z opor David Kuchejda, jenž dohraje sezonu v Německu.

Slavii by se měl do kabiny vrátit po delší zdravotní pauze nejproduktivnější zadák Jan Pohl. Chybět naopak určitě bude Kverka, který je po operaci ramene, a zřejmě i pár dalších hráčů. Do pohody se po zranění postupně dostává David Šafránek. V kolonce vsítěných gólů má stejné číslo jako Čermák a s jednobrankovým mankem dýchá na záda i Nouzovi. Dá se předpokládat, že utkání bude i velkým soubojem ligových čarostřelců.

Kdo opanuje čtvrté a poslední vzájemné střetnutí? Vyrovná Slavia bilanci, nebo bude muset polykat hořkost porážky? A který z forvardů strhne největší pozornost? To se fanoušci dozví už ve středečních večerních hodinách. Zápas Motor versus Slavia začne v 17:30.