4.11.2016, Adam Kolář

Starší dorost ovládl přestřelku a poprvé v sezóně porazil Letce

Malé pražské derby nabídlo pohlednou ofenzivní podívanou. Hosté hned dvakrát okamžitě odpověděli na sešívané zásahy a ve druhé třetině se Letci dokonce dostali do vedení 4:2. Slávisté ale nesložili zbraně, díky dvěma brankám v jediném oslabení vyrovnali a v závěrečném dějství rozhodl přesnou ranou pod horní tyčku Jaroslav Brož.

19.kolo, pátek 4.11.2016, Slavia - Letňany
5:4(1:2, 3:2, 1:0)
Letňany

Branky a nahrávky: 12. Martínek (Stark, Hradil), 24. Martínek (Stark), 35. Grim, 36. Stark, 53. Brož (Marek) – 12. Rousek (Lytvynov, Schönbauer), 16. Pinkas (Nedorost, Fabiánek), 25. Pinkas (Kocík), 28. Gebell (Fabiánek, Danov). Rozhodčí: Lacina – Komárek, Štětina. Vyloučení: 4:2. Bez využítí. V oslabení: 2:0. Diváci: 98. Střely na branku: 43:29. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:4, 5:4.

Slavia: Kodad (21. Vecka) – Vobořil (C), Holý, Melovič, Kučera, Macek, Zderadička, Erben – Šilhan, Grim, Brož – Martínek, Hradil, Stark – Marek, Furch, Vaniš.

Letňany: Hamalčík – Gebell, Prebsl, Hlinka, Schönbauer, Lytvynov – Nárovec, Pinkas, Nedorost, Kocík, Fabiánek (C), Bílek, Danov, Rousek, Novák, Jelínek.

Devět gólů, bleskové odpovědi, střídání brankařů, ale také dva góly při jediném oslabení. To všechno přineslo malé pražské derby mezi Slavií a Letňany. Z těsného vítězství 5:4 se nakonec mohli radovat slávisté.

Po opatrném úvodu udeřili jako první domácí. Starkovo nahození vyrazil Hamalčík jen před sebe a puk do odkryté branky dorazil Viktor Martínek. Odpověď hostů ale byla okamžitá. Hned po devíti vteřinách se do samostatného úniku prodral Lukáš Rousek, jenž překonal Kodada střelou mezi betony.

Letci roztáhli svá křídla naplno a po zásluze šli o chvíli později také do vedení. Lukáš Nedorost objel soupeřovu svatyni, před níž našel neobsazeného Tadeáše Pinkase a ten střelou z první nedal brankáři Slavie žádnou šanci. Právě Kodad byl po úvodní dvacetiminutovce odvolán a jeho místo zaujal náhradník Vecka.

Také vstup do druhé periody měli lepší domácí. Na Starkovo nahození si před brankou počíhal Viktor Martínek, který byl dostatečně důrazný a připsal si druhou trefu v utkání. Hrom znovu střídal blesk. Tentokrát se sešívaní radovali o vteřinu déle, tedy deset sekund. Poté totiž přišla další přesná střela Tadeáše Pinkase, která z bezprostřední blízkosti proklouzla Veckovi za brankovou čáru – 2:3.

Hosty další rychlá odpověď hodně povzbudila a brzy přišel další gól. Dělovkou z mezikruží nedal gólmanovi Slavie žádnou šanci Martin Gebell.

Tlak Letců pokračoval, během jejich vlastní přesilové hry se ale stalo něco nevídaného. Do té doby bránící se červenobílí v ní totiž dokázali dvakrát udeřit. Jako první využil zaváhání obrany hostů Jan Grim a o chvíli později potrestal další minelu David Stark.

Závěrečné dějství nabídlo zprvu opatrný hokej, který byl ale i tak plný chyb. Šťastnějším týmem byla nakonec Slavia. V 53. minutě totiž ihned po vhazování udeřil střelou pod horní tyčku Jaroslav Brož, jehož trefa znamenala těsné domácí vítězství.

Dvougólový Martínek: Chceme do TOP 4, máme ale na čem pracovat

Základ k sešívané výhře položil útočník Viktor Martínek, právě on totiž vstřelil první dvě branky Vršovických: „Tři body ze zápasu s Letňany jsou velmi důležité. Chceme se zkrátka dostat do TOP 4, takže jsme potřebovali nutně zvítězit.“ V malém pražském derby se přitom Slavii letos zatím nedařilo, z obou duelů totiž vyšla naprázdno: „Ano, hodně jsme se poučili. Rozebrali jsme si soupeře, tušili jsme s čím přijede a je super, že jsme je konečně porazili,“ neskrýval radost domácí útočník.

Slávistický výkon ale nebyl bezchybný, zejména dvě bleskové odpovědi hostů právě na Martínkovy trefy byly dost alarmující. „Musíme si z toho vzít ponaučení, takové chyby dělat nesmíme, mohlo by se nám to v příštích zápasech vymstít. Určitě na tom budeme pracovat,“ ví dvougólový střelec. „Celkově musíme zapracovat na obraně, po ofenzivní stránce jsme dnes hráli dobře, ale směrem dozadu se musíme zlepšit,“ dodává na závěr.

Petr Vyskočil (HC Slavia Praha): „Jsme rádi za tři body, bylo to ubojované. Hra stále nebyla podle našich představ, tahali jsme za kratší konec a výhra se k nám přiklonila s velkou dávkou štěstí."

Miroslav Rousek (HC Letci Letňany): „Prohráli jsme vyhraný zápas. Řekl bych, že jsme do 35. minuty byli lepším týmem, ale ve vlastní přesilovce udělali dva naši beci individuální chyby, kvůli kterým soupeř srovnal a pak zápas otočil. Utkání se mi hodnotí opravdu hodně těžce, bohužel se totiž podobné zkraty stávají stále stejným hráčům pořád dokola."