Příběhy cizinců: Zarputilí Ukrajinci táhli Slavii do extraligy

30.04.2018, Jakub Slunečko

Slavií za posledních let prošla hezká řádka hokejistů z dalekých krajin, někdy až lehce hokejově exotických. Vzpomínky na zajímavé zahraniční posily Slavie začneme postupovou sezonou do extraligy, kde v sešívaném dresu hráli dva ukrajinští hráči – Vadim Kulabuchov a Anatolij Najda. Oba byli výjimečně produktivní útočníci, bez kterých by se možná postup nepovedl.

 
 

„Před postupem jsme nebyli v týmu žádní špílmachři, valnou většinu bodů dělali Kulabuchov a Najda, to už byli jiní hokejoví páni,“ vzpomíná tehdejší kapitán Milan Antoš na dva ukrajinské spoluhráče.

Oba útočníci v základní části nasbírali dohromady 92 bodů a následně zářili i v baráži po boku hvězdného Vladimíra Růžičky. Najda si v šesti zápasech bojů o extraligu připsal šest bodů, Kulabuchov dokonce sedm.

Kulabuchov v pozdějších letech v dresu německého týmu Lausitzer Füchse

Byla to zlatá ruka sportovního manažera Slavie Tomáše Herstuse, která oba hráče z východu do Edenu přivedla. Oba měli za sebou dlouhé štace v ruských ligách a do Česka přišli jako úplní nováčci bez žádných zkušeností s místním hokejem, jazykem nebo životem. Kupodivu ale skvěle zapadli po všech stránkách.

„Kulabuchov se uměl skvěle natlačit před hráče, jako to umí třeba McDavid,“ popisuje Antoš. „Najda měl zase hroznou nadváhu a vždycky říkal, že až zhubne, bude hrát NHL. Vyhrával 70 procent vhazování a měl strašnou ránu zápěstím. Viděl jsem ho asi dvakrát se prát, to byl souboj kočky s myší. Ale jinak to byli oba pohodoví kluci – přesně typy pro slávistickou kabinu,“ usmívá se při vzpomínce na bývalé spoluhráče.

Oba Ukrajinci zůstali ve Slavii i během první sezony v extralize. Najda následně zkusil štěstí v Plzni a kariéru zakončil doma v Kyjevě. Kulabuchov využil přítomnosti v Evropě a začal hrát hokej v Německu – strávil tam celkem dvanáct let. Oba bývalí slávisti se pak potkali v roce 2011 u ukrajinského národního týmu.

Oba dva to byli pohodoví kluci – přesně typ pro slávistickou kabinu
- Milan Antoš

Odchodem Najdy a Kulabuchova ale „východní stopa“ ve Slavii neskončila. Hned v roce 1994 totiž přišel ještě produktivní ruský obránce Andrej Jakovenko. Ten hrál v sešívaném dresu až do roku 1999 a často pomáhal vysokou aktivitou i v útoku. Zajímavostí je, že Jakovenko pak v sezoně 2015–2016 vedl v Ommsku jako asistent trenéra Dominika Furcha a Vladimíra Sobotku.

Názory FB uživatelů

 

Partneři
 


© 2001-2018 HC Slavia Praha & eSports.cz, s.r.o. | RSS kanál

Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno.
Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www.hc-slavia.cz

Hubnutí s fitness | Olympiáda dětí a mládeže