Rozlučka Vladimíra Růžičky – Král je mrtev, ať žije král

21.06.2004, Miroslav Votava

Kdyby měla Slavia svou Síň slávy, určitě by mu v ní patřilo čelní místo. Poslední extraligový zápas odehrál v dresu pražské Slavie v souboji s mateřským Litvínovem před více než čtyřmi lety. Definitivně se rozloučil se svou bohatou hráčskou kariérou v duelu vlastního Výběru s hvězdným Jágr Teamem. Bývalý slávistický kapitán, momentálně úspěšný trenér a generální manažer klubu. Jedna slavná éra skončila, druhá neménně skvělá začala. Jak se kdysi říkalo a stále říká – Slavia, to je především Vladimír Růžička.

 
 
Ještě nikdy nebyl vršovický stadionek svědkem takové koncentrace hvězd jako 5.srpna 2000. V Edenu se sešla skutečně hokejová extratřída, která se přišla s jednou největších legend českého i světového hokeje rozloučit. Populární "Růža", mistr světa z roku 1985 v Praze a kapitán zlatého olympijského celku z Nagana, naposledy oblékl svou výstroj a dres s číslem 97. Ukončil tak více než dvacetileté účinkování na hokejové scéně.

Ke svému poslednímu zápasu v kariéře si pozval do svého Týmu snů řadu vynikajících bývalých spoluhráčů. Nechyběl dlouholetý parťák z Litvínova a reprezentace Petr Rosol, na společné působení v Trenčíně si Vladimír Růžička zavzpomínal se Zdeno Cígerem. Zlato na MS v ‘85 vybojoval spolu s Antonínem Stavjaňou a Jiřím Hrdinou, spoluhráčem z jedné lajny. V brance chytal Ladislav Blažek, s nímž se “Růža“ poprvé potkal na vojně v Trenčíně, aby se pak opět setkali ve Slavii. Na jejich společné kousky, kdy bavili diváky, se v Edenu bude ještě dlouho vzpomínat. Z dalších bývalých spoluhráčů ze Slavie dostali důvěru obránci Petr Kadlec a Miloslav Hořava, Růžičkův velký kamarád už ze společného působení v reprezentaci. Spolu získali zlato z pražského šampionátu. Nemohl chybět samozřejmě ani Viktor Ujčík, který s Růžičkou tvořil obávaný tandem Slavie, zahráli si i Michal Sup a Ivo Prorok. Jeden hráč ve Výběru Vladimíra Růžičky poutal hned na první pohled velkou pozornost. Po ledě se totiž pohyboval Vladimír Růžička junior, tehdy jedenáctiletý syn slavného otce a možná dobrý pokračovatel zlatého rodu. “Růža“ senior si tak splnil velký sen - zahrát si v jednom mužstvu se svým potomkem.

Soupeřem byl Jágr Team, sdružující v letní přestávce české hráče působící v NHL, kteří nastupují spolu k různým exhibičním utkáním. Hlavní postavou nebyl nikdo jiný než Jaromír Jágr, jeden z nejlepších hráčů všech dob a také Růžičkův spoluhráč z útoku z Nagana. V brance se představili mistři světa Roman Turek a Milan Hnilička, v obraně bratři Kaberlové, Roman Hamrlík, Pavel Kubina a další. V útočných řadách nechyběli hokejisté jako někdejší “ďáblové“ z New Jersey Petr Sýkora a Patrik Eliáš, kladenská “dvojčata“ Pavel Patera a Martin Procházka, tehdy ještě kompletní formace New York Rangers Dvořák – Nedvěd - Hlaváč, Milan Hejduk z Colorada Avalanche či slávistický odchovanec Tomáš Vlasák. Trenérem byl Richard Farda, na střídačce Růžičkova Výběru stáli Ivan Hlinka a Josef Beránek st. Rozloučit se s Vladimírem Růžičkou přišel alespoň v civilu Dominik Hašek. Brankářský fenomén je znám svým odmítavým postojem k oblékání výstroje během letní přestávky a tradici neporušil ani v Edenu.

Průběh utkání z pohledu Vladimíra Růžičky:

0. - sklání se na úvodní bully, na křídle má Růžičku ml. 
4. - poprvé si vyměňuje puk se Supem ,ale bez zakončení 
13. - nabuzený oslavenec pálí golfákem vedle Turkovy
   svatyně 
18. - poprvé předvádí svojí fintu a 
   lobuje puk přes branku 
24. - GÓL! zastřelování je u konce, 
   po Hořavově asistenci rozvlnil síť 
30. - další tenisový lob 
34. - GÓL! chytrý blafák a Hnilička je bez šance 
48. - přátelským poklepáním děkuje brankáři Blažkovi za
   skvěle zvládnuté trestné střílení v podání Hejduka 
57. - Cíger po “trenčínské“ spolupráci skóruje 
59. - na led opět skáče Růžička junior 
60. - nejmenší hráč “domácího výběru“ dvakrát překonává
   Hniličku a zachraňuje tak remízu 

Výběr Vladimíra Růžičky - Jágr Team 12 : 12 (1:1, 5:6, 6:5)

Branky: 24. a 34. Růžička st. , 33. a 50. Sup, 60. a 60. Růžička ml. , 6. Reichel, 31. Jiří Hrdina, 38. Ručinský, 43. Beránek, 46. Ujčík, 57. Cíger - 21. , 38. a 60. Prospal, 2. a 53. Jágr, 37. a 59. M. Procházka, 22. Sýkora, 31. Nedvěd, 33. Hejduk, 47. Jan Hrdina, 56. Eliáš.
Rozhodčí: Lípa - Bádal, Pouzar. Bez vyloučení. 3. 500 diváků. Hráno v Praze - Edenu.

Výběr Vladimíra Růžičky: Ladislav Blažek - Miloslav Hořava, Ľubomír Sekeráš, Antonín Stavjaňa, Jaroslav Špaček, František Procházka, František Kučera, Petr Kadlec - Vladimír Růžička ml., Vladimír Růžička st., Michal Sup - Martin Ručinský, Robert Reichel, Josef Beránek ml. - Viktor Ujčík, Zdeno Cíger, Ivo Prorok - Petr Rosol, Jiří Hrdina. Trenéři: Ivan Hlinka a Josef Beránek st.

Jágr Team: Roman Turek (31. Milan Hnilička) - Tomáš Kaberle, František Kaberle, David Volek, Roman Hamrlík, Michal Rozsíval, Martin Straka, Pavel Kubina, Václav Varaďa - Jaromír Jágr, Jan Hrdina, Václav Prospal - Milan Hejduk, Petr Sýkora, Patrik Eliáš - Radek Dvořák, Petr Nedvěd, Jan Hlaváč - Tomáš Vlasák, Pavel Patera, Martin Procházka. Trenéři: Richard Farda a Marian Jelínek.

Ohlasy po utkání:

Vladimír Růžička st.:“Tenhle zápas byl pro mne dojemnější než poslední extraligový. Sešli se tady špičkoví hráči, vůbec jedni z nejlepších na světě. Myslím, že to bylo perfektní a muselo se to divákům líbit.“

Vladimír Růžička ml.: “Těšil jsem se moc. Atmosféra byla skvělá. Už jsem dával lepší góly, ale věděl jsem, že “Hnilda“ je pustí. Ale to nevadí.“

Dominik Hašek: “Vláďa byl vždycky velký hokejista, takový se rodí jednou za dvacet nebo třicet let. Žádný jiný hráč mi nenadělal tolik problémů a nedal tolik gólů v naší lize i v NHL, jako on.“

Robert Reichel:“Je to ztráta, bude chybět Slavii i celé republice. Byl osobností, která bavila fanoušky celá léta.“

Richard Farda: “Růža byl určitě jeden z pěti nejlepších hráčů všech dob. Stavím ho na úroveň Hlinky či Zábrodského.“

Ivan Hlinka: “Není třeba slov, Vláďa to řekl svým hokejem.“

Jiří Hrdina:“Pro fanoušky je to asi smutný den, život jde dál a Růža může brzy najít své následovníky. Byl ale svým způsobem geniální.“

Vrátí se ještě někdy "Růža" na led?

Nikdy neříkej nikdy, Vladimír Růžička se po ukončení kariéry nechal slyšet, že kdyby bylo nejhůře a Slavia musela hrát baráž o udržení v extralize, neváhal by a šel by týmu pomoci. Trestné střílení by si také ještě zajel, prohlásil v žertu. Spíš to ale vypadá, že už hokejovou výstroj nikdy neoblékne – možnost hrát v budoucnu za veterány odmítl!

A jak šel čas?

Po ukončení hráčské kariéry plánoval, že se bude na Slavii věnovat hlavně mládeži. Netrvalo to však dlouho a v dobrém smyslu hokejový fanatik se stal generálním manažerem a později i trenérem Slavie. Jeho srdce se už dávno stalo “sešívaným“, při nástupu do obou funkcí si předsevzal, že ze Slavie vybuduje špičkový klub. Za pár let dokázal, že je mužem činů. Nejdříve tým dvakrát dovedl do semifinále. V roce 2003 si už vychutnával po sedmém finálovém zápase v Pardubicích mistrovský titul, historicky první pro Slavii. Po sezóně pak byl zvolen Nejlepším trenérem extraligy. O rok později došla Slavia opět do finále, kde jí vystavilo stopku až mužstvo HC Hamé.

Kromě Slavie však měl povinnosti i u národního týmu. Na olympijské hry 2002 v Salt Lake City jel jako asistent trenéra Josefa Augusty, od sezony 2002/03 spolu s Antonínem Stavjaňou u národního týmu asistoval novému kouči Slavomíru Lenerovi. Na Mistrovství světa ve Finsku ani v domácím prostředí však česká reprezentace nezískala žádnou medaili. Po dvou letech Vladimír Růžička na lavičce národního týmu končí, odmítl nabídku nového trenéra Ivana Hlinky, i když taková spolupráce byla pro něj lákavá. Rozhodl se totiž dodržet slib daný manželce, že si dopřeje více odpočinku. Někdy toho na něj bylo až dost. Jak je o něm známo, na stadionu by byl schopen strávit celý den. Nicméně věří, že u reprezentace neřekl poslední slovo: “Třeba ještě přijde nabídka v budoucnosti.“ Jasno mají fanoušci Slavie - radují se, že teď “Růža” bude moci věnovat všechen čas jejich milovanému klubu.

Vizitka Vladimíra Růžičky

Foto: Martin Prokop

Názory FB uživatelů

 

Partneři
 


© 2001-2019 HC Slavia Praha & eSports.cz, s.r.o. | RSS kanál

Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno.
Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www.hc-slavia.cz

Hubnutí s fitness | Olympiáda dětí a mládeže