Slavia vyhrála 1. ročník Tatranského poháru. Po letech se objevil originál trofeje

01.01.2018, Jakub Mezlík

Před 88 lety, na přelomu roků 1929 a 1930, se odehrál v Novém Smokovci historicky první ročník turnaje, který je dnes známý jako Tatranský pohár. V konkurenci dalších deseti týmů byli nejúspěšnější hokejisté Slavie a jako první tým v historii zvedli nad hlavu trofej pro vítěze. Hokejový historik Rastislav Ovšonka se nyní dopátral jeho originálu, a po letech tak máme k dispozici jeho fotografii.

Historicky první Tatranský pohár

Historicky první ročník se v Tatrách ovšem ještě hrál pod jiným názvem. O Pohára Palace sanatoria Dr. Szontágha bojovalo od 29. prosince 1929 do 1. ledna 1930 celkem jedenáct mužstev, vedle Slavie také MHC Budapešť, BK Mladá Boleslav, ŠK Slávia Banská Bystrica, Slovan Moravská Ostrava, Vyšehrad Praha, VŠ Sport Brno, SK Prostějov, Skiklub Bratislava, ŠK Vysoké Tatry a WAC Vídeň.

S posledně jmenovaným soupeřem z Rakouska se utkali sešívaní ve finálovém zápase a na Nový rok odpoledne slavili vítězství 6:0. Čtyřmi góly se na výhře podílel Steigenhöfer, po jednom přidali Fiala a kapitán Jirkovský. Turnajové zápasy se tehdy hráli na tři třetiny po patnácti minutách.

Slavia se stala prvním vítězem turnaje, který je nyní považován za druhý nejstarší v Evropě (po Spenglerově poháru), a na rok získala do svého držení putovní trofej. Následující dva ročníky pak vyhráli hokejisté LTC Praha a po obhajobě triumfu se stali držiteli tohoto poháru natrvalo.

„Tým LTC Praha si odvezl pohár domů a skončil v jeho síni slávy. Od té doby se pohár už nikdy v Tatrách neobjevil, ani jeho fotografie,“ citují Podtatranské noviny popradského historika Rastislava Ovšonku.

Sestava Slavie
1929/30

• Pospíšil (B)
  • Šmelhaus (O)
  • Krásl (O)
  • Steigenhöfer (Ú)
  • Jirkovský (Ú)
  • Fiala (Ú)
  • Kodýtek (Ú)
  • Vejvoda (Ú)

V síni slávy LTC Praha byla trofej do 50. let minulého století, pak ovšem došlo k likvidaci klubu a pohár zmizel. Objevil se až nyní u košického sběratele Ladislava Trojáka, který odkoupil část pozůstalosti po jednom z hráčů LTC. Na unikátní fotografii tak nyní můžete vidět pohár s vyrytým vítězem prvního ročníku S.K. Slavia Praha.

Přelomový turnaj pro rozvoj ledního hokeje na Slovensku vyhráli slávisté ještě jednou. Na začátku roku 1934 bojovalo deset týmů z Česka, Slovenska, Maďarska a Rumunska o body ve dvou skupinách. Ve finále se pak střetli vítězové těchto skupin Slavia a Opava.

Slávisté se dočkali vítězství v turnaji kuriózním způsobem. Finálové utkání skončilo po základní hrací době nerozhodně 2:2, soupeř ale odmítl nastoupit do prodloužení, a tak získali pohár sešívaní. V jejich dresu opět válel útočník Steigenhöfer, který se trefil ve finále společně s Kanaďanem v červnobílém dresu Charlesem Hulquistem.

Tatranský pohár se v Popradu koná dodnes, nikoliv však na přelomu roku, ale v letním období. Slavia se ho naposled zúčastnila v roce 2015, kdy vybojovala třetí místo. Vítězem se stal rakouský Graz.