Slávistická stopa na olympiádě. V Jandačově týmu celkem čtyřikrát

12.02.2018, Jiří Novák

Hned čtyři hráči, kteří zanechali v minulosti výraznou stopu ve Slavii, jsou v kádru české hokejové reprezentace pro olympijské hry v Jižní Koreji. Součástí národního týmu, jenž už se připravuje přímo v Pchjongčchangu, jsou vedle brankáře Dominika Furcha i útočníci Roman Červenka, Michal Birner a Michal Vondrka. Olympijský turnaj začne pro český tým ve čtvrtek 15. února zápasem s domácím celkem.

Roman Červenka

Pro odchovance Slavie to jsou už třetí olympijské hry a patří tak mezi nejzkušenější borce celého hokejového týmu. Před osmi lety byl na olympiádě jako hráč Slavie a ve Vancouveru byli společně s brankářem Jakubem Štěpánkem jedinými zástupci české extraligy.

Jinak byl tým nabitý hráči z NHL a KHL včetně takových hvězd jako Tomáš Vokoun, Marek Židlický nebo Jaromír Jágr. Červenka se osvědčil, a proto si zahrál i na dalších hrách v Soči 2014, to už jako hráč ruského Petrohradu.

Dvaatřicetiletý útočník nastupoval pravidelně za Slavii až do roku 2010, pak dva roky oblékal dres Omsku v KHL. Sezónu 2012/13 začal opět jako slávista, ale pak se nechal zlákat angažmá u českého účastníka KHL Lev Praha a nakonec ročník dokončil v NHL jako hráč Calgary Flames.

V zámoří se ovšem neprosadil podle svých představ a tak znovu na dva roky zamířil do KHL a hrál za Petrohrad, ročník 2015/16 pak strávil v Chomutově pod trenérem Růžičkou. Poslední dva roky Červenka obléká dres Fribourgu a patří k nejlepším hráčům švýcarské ligy. Ve 30 zápasech dosavadního ročníku vstřelil 13 branek a na dalších 23 přihrál.

I proto si nejspíš vysloužil pozvánku do národního týmu i na třetí olympiádu.

Michal Birner

Ve Fribourgu s Červenkou poslední dva roky válí také Michal Birner, který hrál ve Slavii do svých osmnácti let. Poté se rozhodl odejít do juniorských soutěží v zámoří a nejvýše se útočník draftovaný St. Louis vyšplhal na farmu Blues v Peorii, NHL si nikdy nezahrál.

Zato strávil pět úspěšných let ve finské lize a také dvouleté angažmá v týmu Lev Praha, se kterým se dostal až do finále KHL. Českým fanouškům se naposledy představil v ročníku 2015/16 jako hráč Liberce, poté odešel do Švýcarska.

V současné sezóně odehrál ve Fribourgu 37 utkání a 8 branek vstřelil a na dalších 19 přihrál. Birner pozná v Koreji olympijskou atmosféru poprvé, ovšem má už za sebou dvě účasti na mistrovství světa (2016 a 2017) a také na Světovém poháru 2016. Navíc je šampionem z finské ligy s Kuopiem (2015) a české extraligy s Libercem (2016).

Dominik Furch

V nejvyšší české soutěži hájil branku Slavie osm sezón a v roce 2008 přispěl k mistrovskému titulu. Teprve před třemi lety se rozhodl vyzkoušet angažmá v zahraničí a odešel do KHL, kde od té doby chytá za Avangard Omsk.

V prvních dvou sezonách si držel fantastická čísla, když v průměru neinkasoval víc než dvě branky za zápas. Stejně se mu vede i v letošní sezóně, kdy má po 46 zápasech brankový průměr přesně 2,00 a úspěšnost zásahů přes 92 procent.

Dominik byl už od mládí vnímán jako velký brankářský talent a procházel reprezentačními výběry od svých šestnácti let, zachytal si i na mistrovství světa do 20 let.

Na seniorské akce se občas dostal jako náhradník, pořádnou šanci dostával až v posledních letech, a proto se také objevil na mistrovstvích světa v letech 2016 a 2017. Na olympiádu se 27letý brankář dostal poprvé.

Michal Vondrka

Michal Vondrka sice hokejově vyrostl v Českých Budějovicích, ovšem ve Slavii odehrál v dospělosti devět sezón a byl pevným článkem mistrovského týmu sešívaných z roku 2008.

V roce 2012 odešel do KHL a hrál tři roky za bratislavský Slovan, závěr sezóny 2014/15 dohrál v pražské Spartě. Od roku 2015 je ovšem členem chomutovských Pirátů, kde navíc plní roli kapitána týmu.

V letošní sezóně odehrál Vondrka v české extralize 49 utkání, vstřelil 18 branek a připsal si také 24 asistencí. Na olympiádě se představí poprvé, jeho dosavadním reprezentačním vrcholem je bronzová medaile z mistrovství světa 2012. Pětatřicetiletý útočník si zahrál i na světových šampionátech v letech 2014 a 2015.

Slavia má zastoupení na olympiádách dlouhodobě

Hokejisté z Edenu v české reprezentaci ovšem nechyběli ani na předchozích olympiádách. Členy zlatého týmu z Nagana byli Vladimír Růžička a Josef Beránek, který dres Slavie oblékl o tři roky později a vydržel v něm dlouhých devět let.

Růžička jel i na další hry v Salt Lake City, ovšem jako asistent trenéra. Ve Vancouveru 2010 si zahrál Jan Hejda, v té době už obránce Columbusu v NHL. A na stejném turnaji nastoupil i Roman Červenka, který si účast na OH zopakoval i v Soči 2014 a nechybí ani letos.