23. září
Slavia Přerov
18:00
25. září
Chomutov Slavia
17:30
VSTUPENKY
Permanentky Informace o vstupenkách Vstupenky online
ROZHOVORY
25. dubna 2015

Budeme nervóznější než na ledě, shodují se sešívaní maturanti

Hokejová sezona je za námi a na hráče čeká několik týdnů bez bruslí a ledu. Pro mnohé slávisty ale ten pravý boj začíná teprve teď. Mladí junioři, z nichž někteří už letos i úspěšně nakoukli do A týmu Slavie, se připravují na maturitní zkoušky. Jak se na ukončení středoškolského studia těší Tomáš Andres, David Novák a Josef Saňa?

První dva jmenovaní mají mnoho společného. Chodí na stejnou školu, do stejné třídy. Tomáš Andres i brankář David Novák si dokonce už letos zkusili zahrát i za áčko Slavie. Skloubit přípravu áčka se školou jde ale velice těžko, proto oba mladí slávisté budou maturovat až na podzim. „Museli jsme nabrat spoustu známek a já jsem to vzhledem k sezoně nestihl. Do konce června musím dohnat známky, co mi chybí a pak se začnu učit na maturitu.“ říká odhodlaně David Novák.

Tomáš Andres a David Novák v únoru na společném maturitním plese

Obdobně je na tom i jeho parťák ze třídy Tomáš Andres: „Když chodíte hrát a trénovat s A týmem, tak se nestíháte do školy připravit. Můžete si to pak doma otevřít nebo sehnat informace od spolužáků. Špatné ale je, že ty věci neslyšíte přímo ve škole. V létě se vrhnu na knížky a pořádně se na to připravím.“ Oba mladí slávisté se potkávají v jedné třídě na Střední škole elektrotechniky a strojírenství - obor finanční specialista.

Hokej nás baví, škola moc ne

Kapitán juniorky Josef Saňa stihne ukončit studium na škole se zaměřením na počítačovou grafiku v řádném termínu. „Za sebou už mám praktickou část maturity, kdy jsem vlastně vyráběl knížku. Musel jsem udělat autorský přebal a asi 10 ilustrací do knížky,“ popisuje Josef Saňa nejvíce stresující část maturitní zkoušky, kterou zvládl skvěle. Teď už ho čekají jen méně náročné písemné testy.

To jeho spoluhráče z juniorky nejtěžší zkouška čeká až na podzim a už teď vědí, z čeho budou mít největší strach. „Dělá mi problém angličtina, té se bojím, těžko se dohání. Slovíčka se doučím, ale gramatika mi chybí,“ říká Tomáš Andres, který letos místo učení pomohl Slavii v bojích o extraligu i několika brankami. Co na to jeho spolužák David Novák? „Jazyky mi problém nedělají. Nejtěžší bude praktická část, kde nás čeká účetnictví,“ obává se mladý brankář finančních částek.

Maturitní zkoušky jsou veřejně přístupné a mladým slávistům by se tak mohlo dostat psychické opory ze strany blízkých. Moc o ní ale nestojí. „Doufám, že nikdo nepřijde,“ směje se David Novák a ostatní téměř jednohlasně přikyvují. „To bych byl nervozní. Je to přece něco jiného než když mě podpoří fanklub v kotli,“ přemítá Tomáš Andres. „Akorát by mě rozesmívali a rozptylovali,“ souhlasí se svými kolegy kapitán juniorky Josef Saňa. Neměli by ale hokejisté být na zájem publika zvyklí? „Je to úplně něco jiného - hokej mě baví, škola ne,“ vysvětluje Tomáš Andres.

Kapitán juniorky Josef Saňa má o budoucnosti jasno

A po maturitě?

Pro slávistické maturanty je momentálně pochopitelně na první místě hokej a další studium ještě tolik neřeší. Přesto cítí, že maturitou se vzdělání ukončit nedá. „Hlavně bych se chtěl věnovat hokeji, to je základ. Ale nikdy nevíte, co se může stát. Takže je potřeba nějakou školu mít, abych mohl fungovat v normálním životě,“ uvědomuje si Tomáš Andres. Konkrétní představu ale nemá, stejně jako David Novák. Oba budou mít kvůli posunuté maturitě rok navíc na rozmyšlenou.

To Josef Saňa už má představu jasnou a připravuje se na přijímací zkoušky. Už v září by tak mohl pokračovat se studiem na vysoké škole: „Směřuji na Fakultu tělovýchovy a sportu, kam jsem si v únoru podal přihlášku. Trénuji na talentovky, kde bude nejtěžší zvládnout plavání. Limitní čas je docela přísný, ale snad to nějak zvládnu,“ říká kapitán juniorky.

I Tomáš Andres po chvilce přemýšlení konstatuje, že svoji budoucnost si bez sportu asi představit neumí: „Hlavně zůstat u hokeje... mohl bych dělat třeba agenta. To je můj životní styl, pro hokej žiju,“ uzavírá.

Autor Jakub Slunečko
Nepřehlédněte
PREVIEW 22.9.2019

Bodová pevnost Eden! Oberou slávisté nastartovaný Přerov?

Počtvrté doma! Slávisté se po bitvě na jihu Čech vracejí do Edenu, kde v pondělí vyzvou Přerov. Zubři sice sezonu odstartovali ve velkém stylu a prozatím ani jednou neprohráli, sešívaní ale v domácím ...

Číst více
SESTŘIHY 22.9.2019

Sestřih zápasu: Motor ČB - Slavia

Podívejte se na sestřih ze zápasu 5. kola Chance ligy na ledě Českých Budějovic. Domácí se ujali do poloviny zápasu tříbrankového vedení, pak se trefili Jan Novák a Tomáš Šmerha, ale další gól už se ...

Přehrát video
ZÁPASY - MLÁDEŽ 21.9.2019

Parádní bitva o první místo! Dorost v ní porazil Pardubice

Sešívaní potvrdili i ve čtvrtém duelu letošního ročníku ELIOD extraligy dorostu, že mají na startu sezony skvělou formu. V přímém souboji o vedoucí příčku skupiny narazili Pražané na Pardubice, které ...

Číst více
FANOUŠCI 20.9.2019

Vyzkoušejte si nejnovější brusle CCM

Na Slavii přijede 23.9. CCM Xpert Team. Pokud máte zájem vyzkoušet si nejnovější modely bruslí CCM z řady Jetspeed, Tacks nebo Ribcor, zastavte se ve STŘÍDA SPORT Shopu, který se nachází mezi ...

Číst více
×
Dnes v 18:00 | Muži
HC Slavia Praha
HC ZUBR Přerov