Permanentky Informace o vstupenkách Vstupenky online
ROZHOVORY
9. dubna 2020

Chci, abychom kontrolovali hru a hráli na puku, naznačuje Martin Štrba

Vyznává ofenzivní styl a ani se Slavií nechce hrát defenzivně. To jsou jedna z prvních slov nového trenéra Martina Štrby po příchodu do Edenu. „Jsem rád, že jsem se i v téhle těžké době takhle brzy domluvil se Slavií. Cítím, že jsem ve skvělém klubu,” říká čtyřiačtyřicetiletý kouč.

Hovoříme spolu bezprostředně po podpisu smlouvy. Jaké jsou vaše první pocity?
Jsem nadšený, že budu součástí takové organizace. Byl jsem moc rád, když mi Jirka Veber zavolal a během dvou pohovorů s ním a s panem Tichým jsme se na všem dohodli.

Jaké jste měl představy o nadcházející sezoně předtím, než se ozvala Slavia?
Řešil jsem nějaké možnosti a čekal jak se to vyvine, chtěl jsem zůstat u chlapů. O to víc jsem rád, že i v téhle těžké době jsem se takhle brzy domluvil se Slavií. Splnilo se to, co jsem chtěl a jsem ve skvělém klubu.

Loni jste poprvé vedl jako hlavní trenér seniorské mužstvo v Chance lize. Jaká to pro vás byla zkušenost?
Všelijaká, i vzhledem k tomu, jak to dopadlo, k tomu bych se nechtěl moc vyjadřovat. Nechci, aby to vyznělo divně, ale ověřil jsem si, že jsem schopný vést tým v první lize. V situaci, kdy jsem do Chomutova přicházel a moc hráčů tam nebylo, se nám podařilo společně s Vláďou Hudáčkem (sportovní manažer) vybudovat tým, který byl konkurenceschopný. To mě utvrdilo v práci, kterou dělám a jsem rád, že jsem u chlapů zůstal.

Jaký je rozdíl mezi trénování seniorského týmu a juniorů, u kterých jste také v Českých Budějovicích delší dobu působil?
Obrovský, pracujete s jinými lidmi. Zatímco junioři jsou tvární, k chlapům si musíte najít cestu, aby to fungovalo a bylo to přínosné pro tým. Máte v týmu zkušené hráče i mladší, ke každému musíte mít speciální přístup.

V uplynulé sezoně jste v roli hlavního trenéra Slavii vždy porazil. Jaká pro vás byla jako soupeř?
Vnímal jsem to tak, že tým byl nový a bylo v něm dost mladých kluků, ale zároveň byl hodně podceňovaný. Měli jsme štěstí, že jsme vždycky vyhráli, ale bylo vidět, že se tu něco nového nastartovalo a klub se stabilizoval. Na náš všech teď bude, abychom to zas posunuli dál.

V trenérském štábu budete působit společně s Jiřím Doležalem a Romanem Málkem. Jak se na spolupráci s nimi těšíte?
Romana znám dlouho, jako hráči jsme spolu nastupovali, byli jsme spolu i v nároďáku. Jirka Doležal, to je pojem, naposled, když jsme se viděli, tak mě trénoval na Spartě. Byl to vynikající hokejista a nyní je vynikající trenér. Když mi Jirka Veber řekl, že bych měl mít asistenta Jirku Doležala, tak jsem to jenom uvítal a těším se na tu spolupráci.

„Máme naplánované tři varianty. Záleží na tom, jak se bude situace s koronavirem vyvíjet a co stát povolí, ale doufám, že se co nejdřív společně sejdeme.“
Martin Štrba o letní přípravě

Jakým stylem hry byste se chtěl s mužstvem prezentovat?
Chtěli bychom hrát tak, abychom kontrolovali hru a hráli jsme na puku. Tým bude znovu mladý, perspektivní, doplněný o pár zkušených hráčů. Nechci hrát, a nikdy jsem to nevyznával, žádný obranný styl, chceme hrát útočně a kluky v jejich vývoji někam posunout.

Máte nějakou představu jak bude v současné době probíhat letní příprava?
Bavili jsme se o tom, máme naplánované tři varianty. Záleží na tom, jak se bude situace s koronavirem vyvíjet a co stát povolí, a podle toho se zařídíme. Určitě bychom chtěli mít společnou přípravu a doufám, že se co nejdřív sejdeme.

Ideálně hned na začátku května?
Pevně v to věřím, aby to naběhlo podobně jako každý rok, v tom případě bychom začali 4. května. Doufejme, že se situace brzy uklidní a budeme moci pracovat pohromadě.

Podílíte se už i na skladbě mužstva pro nadcházející ročník?
Ano, hned jsem se do toho zapojil. Jsme v úzkém kontaktu s Jirkou Veberem, o každém hráči se bavíme a řešíme potenciální jména, kterými by se dal kádr doplnit.

A zimák v Edenu už jste si stihl projít?
Teď zrovna jsem se byl podívat na některé prostory. A jsem nadšený, já mám rád starší zimáky, dýchá na vás kus historie. Třeba starší posilovna mi přijde lepší než nové vymydlené stroje, to se mi moc líbí.

Autor Jakub Mezlík
Nepřehlédněte
A-TÝM 29.5.2020

Příprava se musí oddřít, ví Šteiner. Co mu pomáhá při regeneraci?

David Šteiner nedávno oslavil své dvaadvacáté narozeniny, ale startů za Slavii už nasbíral téměř sto. V rozhovoru mluví mladý útočník o letní přípravě pod novým trenérem i o regeneraci během ...

Číst více
A-TÝM 27.5.2020

Jaroslav Bednář se bude připravovat se Slavií

V uplynulé sezoně sbíral v dresu Vrchlabí ve druhé lize více než dva body na zápas a s tímhle průměrem byl nejlepším hráčem celé soutěže. Jaroslav Bednář i ve svých třiačtyřiceti letech stále válí a ...

Číst více
A-TÝM 26.5.2020

Kluby Chance ligy navrhly podobu soutěže pro nový ročník

V úterý se v Praze uskutečnil aktiv Chance ligy, na němž zástupci devatenácti klubů schválili návrh podoby soutěže pro sezonu 2020/21. Ten bude předložen výkonnému výboru Českého hokeje, který ...

Číst více
MLÁDEŽ 25.5.2020

PANE TRENÉRE: Na draftu je pořádný frmol, přibližuje skaut Minnesoty Benýšek

K trénování ve Slavii se dostal před šesti lety, když s hokejem začínal jeho syn. Ladislav Benýšek (na fotce vlevo) započal svoji trenérskou kariéru s přípravkou, kterou v uplynulé sezoně dotáhl do ...

Číst více