Dneska jdeš chytat za áčko! Jak Roman Málek uvedl syna do branky

28.02.2019, Jakub Slunečko

Když se trenér přípravky zeptal, kdo z malých špuntů na bruslích chce jít do brány, vystřelila jako první ruka malinkého Romana Málka. Syna stejnojmenné slávistické brankářské legendy. Dnes osmnáctiletý Málek mladší má teď za sebou čerstvou vítěznou premiéru v áčku Slavie (výhra v Benátkách 5:3), po které fanoušci červenobílých znovu po letech mohli skandovat: „Roman Málek, Roman Málek!“ Nositel slavného jména bude teď zároveň bude oporou juniorky v bojích o play-off, které pro Slavii startují už ve čtvrtek na ledě Salzburgu.

Oznámil mu to v sobotu na rozbruslení sám otec Roman Málek starší, zároveň trenér brankářů pražského celku. „Řekl mi, že do toho mám jít s pokorou. A potom byl rád, jak to vyšlo. Pochválil mě, ale řekl, že se musí makat dál,“ vzpomíná Málek junior na na nedávný zápas v Benátkách, který sešívaná vyhráli 5:3.

Ve svém prvním zápase za áčko Málek pochytal 26 střel a nakonec se mohl radovat ze tří bodů a povedené premiéry. „Užil jsem si to náramně, byla to neskutečná atmosféra. Nebyl jsem ani tolik nervozní, hlavně jsem se na zápas už od ranního rozbruslení těšil,“ říkal Málek.

„Bylo skvělé zahrát si s klukama a osahat si seniorský hokej. Jsem hrozně rád, že mi trenéři dali důvěru,“ vyprávěl mladý gólman, kterého v sobotním zápase prověřili mladí talentovaní hráči z Liberce – ti hrají v Benátkách na farmě. „Bylo to určitě rychlejší. Střely jsou prudší než v juniorech a celková úroveň hokeje byla lepší,“ vzpomínal Málek na křest ohněm.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

#hcslavia #A-tým #bavendo #31

Příspěvek sdílený Roman Málek (@malinous_45),

V ostrém startu za áčko dost pomohly i připomínky otce a zároveň trenéra gólmanů. „Říkal mi, že mám být hlavně v klidu, rozehrávat, hledat si hráče,“ popisoval Málek junior rady otce – mistra extraligy se Slavií z roku 2003.

Přitom Roman Málek starší dřív nechtěl, aby ho syn následoval a postavil se také do hokejové branky. Jenže potomek si nakonec prosadil svou. „Já jsem vždycky chtěl být gólman jako táta. Ze začátku jsem byl v poli, ale když se rozhodovalo v přípravce, kdo půjde do brány, tak hned jako první vystřelila moje ruka. A šel jsem chytat a už jsem tam zůstal. Asi bych neměnil,“ usmíval se osmnáctiletý brankář.

I sám otec je dnes rád, že syn šel v jeho šlépějích. A stejně tak i spoluhráči jako třeba kapitán Jan Novák, kteří pamatují v týmu Slavie i Málka staršího. „Kluci říkají, že jsem stejný jako táta. Podle mě jsem ale o trošku rychlejší,“ smál se Málek junior.

Sezona nekončí. S juniorkou chceme do play-off!

I když letos už víc příležitostí v áčku nedostane, protože tým se neprobojoval do vyřazovacích bojů, sezona mladému brankáři ještě nekončí. Už ve čtvrtek totiž začíná juniorce série šesti zápasů o postup do play-off. Ze čtyřčlenné tabulky postoupí jen dva týmy. Slavia bude bojovat se Salzburgem, Třincem a Zlínem.

„Těším se moc. Dáme do toho s klukama všechno. Vidím to na postup, věřím tomu, že se potom dostaneme co nejdál i v play-off,“ říkal před začátkem rozhodující fáze sebevědomý Málek.

Juniorka Slavie hrála skvělou sezonu, avšak pak přišel velice chudý leden a únor, kdy sešívaní moc výher nepřidali. Po domácím skalpu Vsetína a těsné prohře se silnou Kometou ale Málek věří, že se vše zase v dobré otočí.

Navíc už budou moci naplno pomoci hráči z áčka – obránci Štibingr, Antoš, Duda, Steinocher a útočníci Brož se Všetečkou. „Táhneme za jeden provaz, i když se nám poslední dobou tolik nedařilo.Věřím ale, že jsme to už zlomili. A snad budeme pokračovat ve vítězných zápasech,“ věřil si Málek.

První důležitý duel juniorky o play-off proti Salzburgu začíná ve čtvrtek v 16:00 a sledovat ho můžete i v textovém přenosu na webu Onlajny.com.

Foto: FB Juniorský hokej