10. prosinec
Přerov Slavia
17:00
19. prosinec
Slavia Litoměřice
18:00
VSTUPENKY
Permanentky Dárkové poukazy Informace o vstupenkách Vstupenky online
MLÁDEŽ
15. listopadu 2022

Dorost má velkou kvalitu, nadstavba je jen první krok, říká trenér Slížek

Jako jedni z prvních si slávističtí dorostenci zajistili postup do nadstavby a tedy i jistotu účasti v jarním play-off. Jde o splnění prvního cíle sezony, hlavní trenér Ladislav Slížek by ale se svým kolegou Tomášem Kucharčíkem chtěl tým dovést k velkému úspěchu. Tím by byl zisk jakékoliv medaile, primárně jde ale o tu nejcennější. Dorost má před sebou dvaadvacet utkání nadstavby, aby se na těžké boje ve vyřazovacích bojích dobře připravil.

Jak hodnotíte dosavadní průběh sezony?
Máme za sebou dvanáct zápasů a vlastně už po desátém kole jsme si zajistili nadstavbu. To pro nás znamená velkou spokojenost. Ti mladší kluci se s tím jako každý rok teprve sžívají. Je to pro ně vždy velká změna. Najednou nehrají jen ve svém ročníku jako v žácích, ale už jsou v týmu ročníky dva. Jsou tedy na ně kladeny vyšší nároky, poprvé musejí fungovat v rámci nějaké taktiky, ale já si myslím, že to zvládají velmi dobře. A vlastně i ty výsledky hovoří za vše. Mít takhle s předstihem jistotu nadstavby není pravidlem.

Není trochu předpoklad z předešlých let, že zrovna letos by měl dorost patřit k nejlepším?
Je pravda, že historicky jde o dva ročníky, kterým se dlouhodobě dařilo. Samozřejmě víme, že ročník 2007 má nějaký potenciál, loni byli mezi šesti nejlepšími v republice, a podobné je to i u ročníku 2006, kterému ale vrchol žákovského hokeje překazil covid. Na začátku sezony jsme se potýkali s tím, že z nějakých důvodů odešli Martin Švec a David Krčál, což samozřejmě pro nás bylo oslabení. Na druhou stranu jsme věděli, že tým určitou sílu má a ti kluci to zatím potvrzují. Během přípravy se nám podařilo vytvořit jednotlivé formace, které si rozumějí a zatím jsme do toho nemuseli příliš sahat.

Byly odchody hráčů velkým zásahem do týmu?
Já si myslím, že každý zásah do týmu, obzvlášť v mládeži, je znát. Martin Švec byl v dorostu vlastně už od 8. třídy a patřil k našim nejlepším hráčům, David Krčál má zase fyzické parametry, které se těžko nahrazují. Věděli jsme, že to určitě oslabení bude, nicméně zase dostali prostor i jiný kluci a poprali se s tím minimálně dobře. Je to samozřejmě škoda, že tady nezůstali, když tady vyrůstali od malička, ale současný tým i bez nich vypadá hodně slušně.

Porážky z konce přípravy nám pomohly

To se vlastně ukázalo už v přípravě, kde se týmu dařilo. Netradičně ale měl i díky domácímu turnaji větší množství zápasů…
Už na jaře jsme to řešili, protože jsme se bavili, že oba ročníky kvůli covidu přišly v žácích o klíčové roky. Chtěli jsme to trochu změnit a pokusit se to aspoň trochu dohnat. Rozhodli jsme se tedy jít cestou většího množství utkání a zatím se můžeme bavit o tom, že to asi bylo správně.

V závěru přípravy jste zaznamenali dvě porážky, naopak start extraligy se povedl perfektně, když jste prvních pět zápasů vyhráli…
Myslím si, že na konci přípravu se přece jen trochu na týmu podepsalo, že už ta příprava byla dlouhá. My jsme ale věděli, že to vůbec nic neznamená a jsem rád, že kluci pak výborně zareagovali. Do prvního soutěžního zápasu zase vstoupili s maximálním odhodlání a touhou po vítězství. Možná, že ty prohry na konci přípravy paradoxně i pomohli v tom, že to celému týmu dodalo větší chuť a sílu, aby dokázali, že hokej hrát umí.

Ladislav Slížek v diskuzi s rozhodčím.

A to vlastně vše na začátku sezony nebylo ideální. Den před prvním zápasem se zranil Curran, kapitán Chludil se kvůli nemoci dostal do hry až ve druhém zápase a chybělo i několik dalších hráčů. Jak těžké bylo tým složit, aby to od začátku fungovalo?
Během sezony to potká každý tým, že v nějaké fázi si musí bez některých hráčů kvůli zraněním nebo nemocem poradit. Nás to postihlo hned v prvních zápasech, na druhou stranu to ostatní hráče, kteří třeba v přípravě neměli tolik prostoru, nabudilo, aby dokázali, že si zaslouží hrát více. I díky tomu jsme začátek zvládli, což pak pomohlo i klukům, kteří se k nám postupně připojovali.

Naší silou jsou vyrovnané formace

Následně přišly i první porážky, jak je vnímáte?
Tak asi nikdo nečekal, že projdeme celou sezonu bez porážky. To je snad jasné všem, že nějaká prohra přijde. Důležité je, aby to byla prohra po dobrém výkonu. Aby i po zápase, který se nepovede výsledkově, jsme si mohli říct, že jsme tam nechali všechno. První porážka přišla v zápase s Karlovými Vary, s kterými se přetahujeme o první místo. Nám se nepovedly první dvě třetiny, ale ve třetí jsme soupeře přehrávali a i snížili, jen ta ztráta byla už velká. Naposledy se nám nepovedl zápas na Hvězdě, kdy to pro mnohé bylo překvapením. My jsme každopádně do zápasu šli s nějakými změnami v sestavě, když už jsme měli nadstavbu jistou. Větší prostor dostali ti, který se do hry zatím tolik nedostávali. I přes to jsme ale neodehráli vůbec špatný zápas, ale zklamali jsme v koncovce. Hvězda naopak šla do všeho po hlavě, ti kluci chtějí dokázat, že do extraligy patří.

Když se podíváme do statistik, tak na předních místech bodování nikoho ze Slavie nenajdeme. Naopak ale pak je hned osm hráčů v rozmezí tří bodů. Je výhoda mít tu bodovou zátěž rozvrženou mezi více hráčů?
Samozřejmě je vždy lepší mít těch hráčů, kteří jsou schopni rozhodovat, co nejvíce. V tomto ohledu je to výrazná změna oproti předešlým rokům, kdy jsme se spoléhali na dva tři hráče. Letos je vlastně jedno, jestli jde na led první nebo druhá lajna a i třetí už dala několik důležitých gólů. Uvidíme v play-off, kde by to mohla být naše výhoda. Třeba v loňské sezoně jsme na tom ztroskotali, když jsme vypadli se Spartou. Přestože si myslím, že jsme nebyli horší, tak rozhodlo to, že soupeř měl více hráčů, kteří byli schopni dát gól.

Ladislav Slížek na střídačce
se svým kolegou Tomášem Kucharčíkem.

Výrazná změna se udála v brankovišti. Z Kobry se vrátil Bašta a pak tady jsou další tři brankáři. Proč jste se takhle rozhodli?
První věc je ta, že historicky tady chyběl brankář ročníku 2007, protože Franta Poletín, který tam dlouho chytal je o rok mladší. To jsme tedy vyřešili brankářem z Českých Budějovic, který teď chytá na Kobře, aby byl v pravidelném zápasovém rytmu. Pak jsme potřebovali vyřešit pozici jedničku, protože z nějakých důvodů tady nezůstal Vedral, který tady byl v minulé sezoně. Přivedli jsme tedy Baštu, který se sem vrátil po roce na Kobře, kde jako mladý chytal pravidelně extraligu. Přestože se Kobra nezachránila, tak nasbíral cenné zkušenosti, které ukazuje letos a v několika zápasech nám hodně pomohl. Rozhodli jsme se tady nechat i Danču Novákovou, protože jsme s ní už loni a pak i v přípravě byli velmi spokojeni. Pro ni je pak i výhoda, že může společně s Poletínem chytat i za devátou třídu, což znamená, že když oba nebudou mít takové vytížení u nás, o zápasové tempo nepřijdou.

Mít tolik reprezentantů je skvělá vizitka klubu

Je za námi reprezentační pauza, kdy se objevilo v národním dresu hned šest slávistů. Jak moc to trenéra těší?
Tohle musí těšit každého. Když se někdo dostane do reprezentace, tak je to vždy vizitka klubu. A asi to ve Slavii neděláme vůbec špatně, když najednou ze dvou ročníků máme šest hráčů v reprezentaci. Všichni jsou samozřejmě na začátku a je hlavně na nich, jak se k tomu postaví. Myslím si, že jim ty zahraniční zápasy zase ukázali víc, na čem musí pracovat, aby se postupně zlepšovali. My se budeme snažit je maximálně podporovat, aby se v reprezentaci udrželi.

Curran a Kubánek, kteří byli se sedmnáctkou v Kanadě, mají za sebou už i několik zápasů za juniory. Jak funguje domluva se starší kategorií?
My jsme byli společně s trenéry juniorů domluveni už před sezonou, že oba začnou sezonu u nás, aby nám pomohli do nadstavby, a pak budeme řešit, co pro ně bude nejlepší. Když se nám povedlo nejlepší čtyřku vybojovat, tak začali chodit i juniory. Jsem přesvědčený, že pro ně není vůbec na škodu, že junioři hrají jen ligu, naopak je pro ně přechod do vyšší kategorie plynulejší. Věřím, že junioři udělají vše pro to, aby postoupili, což pak pro oba bude velká výhoda, že s juniorkou už budou mít zkušenosti. Kdyby se to náhodou nepovedlo, tak pak je na Slavii, jak by se situace řešila. Jestli už by třeba dostali šanci v áčku jako letos Strnad, nebo by po nich sáhl nějaký klub z extraligy, což bychom samozřejmě nechtěli, ale pak už by to bylo čistě na nich, jakou variantu by zvolili.

Je třeba možnost, že se v juniorce objeví ještě někdo další z dorostu?
Bavíme se o tom. Někteří jako Danny Chludil nebo Denis Hlavička občas chodí s juniory na trénink. Co vím, tak trenéři jsou s nimi spokojeni, takže je na nich, jestli je vezmou i do zápasu.

Jaké máte cíle pro zbytek sezony?
Snažíme se každý rok dávat si co nejvyšší cíle. To byste ani nemuseli tu sezonu hrát, kdybyste si řekli, že postup do nadstavby stačí a máte splněno. Co jsem u dorostu, tak dvě sezony nám zrušil covid, loni už to proběhlo bez problémů, ale play-off jsme si moc neužili. Jsem přesvědčený, že tento tým má navíc, ale nemám to úplně tak, že bych tady vyhlašoval, že chci titul. Samozřejmě ho chci, ale to budou chtít všichni. Je teprve listopad, takže k tomu je ještě dlouhá cesta. Pro nás je důležité, že jsme se dostali do nadstavby, kde už každý zápas bude velmi kvalitní a hráči se tak mohou rychleji zlepšovat. Když se vrátím konkrétně k tomu cíli, tak chceme hlavně držet stabilní výkonnost a vyhrát každý zápas. A když se nám to povede, tak můžeme mít klidně i ten titul.

Autor David Mencl
Nepřehlédněte
OHLASY 8.12.2022

Věděli jsme, že musíme hrát jeden pro druhého, komentuje výhru Stehlík

Poprvé od začátku listopadu sešívaní znovu vyhráli za tři body. Ke středeční výhře nad Sokolovem přispěl asistencí útočník Lukáš Stehlík, který přitom do Slavie přišel právě z Baníku. „Nejdůležitější ...

Číst více
SESTŘIHY 7.12.2022

Sestřih zápasu: Slavia - Sokolov 3:1

Slávistům se povedlo konečně naplno bodovat, ve středečním utkání si v Edenu poradili se Sokolovem a vyhráli 3:1. O góly se postarali Žejdl, Roth a Brož.

Přehrát video
OHLASY - VIDEO 7.12.2022

Roth: Body jsme potřebovali. Musíme se z toho dostat sami

Čtyři zápasy, čtyři góly. Vladimíru Rothovi se v poslední době střelecky daří, až v utkání se Sokolovem se ale i díky svojí brance mohl radovat z vítězství. „Je důležité. Pořebovali jsme uhrát nějaké ...

Přehrát video
ZPRÁVY Z KLUBU 7.12.2022

Slavia chystá významnou rekonstrukci zimního stadionu a stavbu druhé ledové plochy

Delegáti spolku SK Slavia Praha odhlasovali na úterní mimořádné valné hromadě záměr týkající se připravované rekonstrukce zimního stadionu Eden a stavby tréninkové ledové plochy.

Číst více