Permanentky Informace o vstupenkách Vstupenky online
ROZHOVORY
2. května 2021

Michajlov: Do každé sezony jdu s tím, že si musím pozici vydobýt svými výkony

Martin Michajlov má za sebou dvě kompletní sezony ve Slavii a chystá se na třetí, do které opět vkročí ve dvojici s parťákem Romanem Málkem mladším. “Hecujeme se, podporujeme a přejeme si to dobré. Oba se snažíme podat nejlepší výkon pro tým,” říká.

Martine, i pro příští rok zůstáváš v Edenu. Co rozhodlo pro Slavii?
Už minulý rok jsme se Slavií řešili mojí novou smlouvu. Po první sezoně jsem měl na výběr: buď budu pokračovat na opci, nebo podepíšu novou smlouvu. Pan Veber mi tehdy řekl, že by chtěl, abych tady pokračoval a nabídnul mi novou smlouvu na další rok s opcí. Letos ke konci sezony v průběhu čtvrtfinále za mnou přišel a říkal, že je se mnou spokojený a že by chtěl, abych tady pokračoval. Bylo mi tak uplatněno opční právo a my jsme se dohodli na další rok.

Prozraď nám, neměl jsi i nabídky z jiných klubů?
Nějaké nabídky mi přišly, ale stále jsem měl opci a čekal jsem, jak se se Slavií dohodneme. Chtěl bych samozřejmě v kariéře postupně dosáhnout vyšších cílů, ať už na Slavii nebo jinde. Zájem z jiných klubů byl, chtěl bych se posunout nejradši do extraligy, ale v tomhle ohledu jsem čekal, jak se to vyvine. Nakonec zůstávám tady a budu se snažit hrát co nejlépe dovedu a navázat na minulé výkony. A samozřejmě se budu snažit výkony ještě zlepšit. Kdybych se Slavií postoupil do extraligy, to by pro mě bylo to nejvíc, mám ji rád už odmala.

Jak velký byl zájem extraligových klubů?
Zájemce tam byl, ale jednání se nikam moc neposouvala. Zvažoval jsem, jestli mám jít do extraligy, nebo jestli zůstat ve Slavii. Jak jsem říkal u minulé otázky, chtěl bych se v kariéře posouvat a chtěl bych si vyzkoušet extraligu. Pokud ale nikdo nepřijde s konkrétní nabídkou, tak se nikam tlačit rozhodně nechci. Nechtěl bych být v extralize jako trojka, to bych pak stejně po většinu času působil někde v první lize. Zájem tedy byl, ale nedospělo to až k tomu, že by nějaký klub přišel s konkrétní nabídkou. Čekal jsem, co se objeví, ale stejně tak jsem stále čekal, jak se situace vyvine na Slavii.

„Slavii jsem od malička sledoval, i fandil a držel palce, byla to pro mě taková výzva se sem dostat.“
Martin Michajlov o svém vztahu ke Slavii.

V čem Slavia tobě konkrétně může nabídnout více než jiné kluby?
Ve Slavii už jsem něco odehrál a mám tady vybudovanou nějakou pozici. Do každé sezony ale vstupuju tak, že si tu pozici musím znovu vytvořit dobrými výkony. Za mnou je mladej Málič, skvělý golman, který chce chytat. Tím, že se podporujeme a zároveň si zdravě konkurujeme a nebereme nic na lehkou váhu, když jdeme do brány, tím se týmu snažíme přispět co nejvíc. Tady mám zároveň větší předpoklad k tomu, že pokud budu mít dobré výkony, budu většinu sezony trávit na ledě v bráně. Tím se pak posunu i do budoucna. Takže takhle bych se rozhodoval, jestli jít někam jinam.

Spolupráce s Romanem Málkem ti svědčí, považuješ jeho prodloužení smlouvy jako pozitivum i pro sebe?
Určitě ano. My jsme se znali už delší dobu, ještě předtím, než jsem přišel do Slavie. Společně jsme fungovali v rámci trénování dětí, kdy Roman Málek starší společně s Vladimírem Dohnalem a Petrem Přikrylem založili brankářskou školu, kam mě přizvali jako trenéra během mých začátků v áčku. Tam už jsme se nějak poznali, protože Roman s námi trénoval jako účastník brankářské školy a my jsme mu předávali nějaké zkušenosti. On pak postupně přešel do role trenéra a od té doby spolu stále vycházíme. Když se povedlo, že tady spolu budeme tvořit brankářskou dvojici, tak jsem měl radost, protože jsme si rozuměli. I během sezony se hecujeme, podporujeme a přejeme si to dobré. Oba jsme gólmani, kteří neberou nic na lehkou váhu a snažíme se oba podat nejlepší výkon pro tým. Když ale přijde na lámání chleba, tak vždy držíme spolu. Navíc tím, jak je velmi šikovný brankář, tak mě stále nutí, abych se posouval nahoru a zlepšoval se.

Ve Slavii jsi odehrál dvě sezony, na třetí se chystáš, už jsi si tady zvykl a vybudoval ke klubu větší pouto? Říkal jsi, že jsi už dřív fandil Slavii…
Je to tak. Slavii jsem od malička sledoval, i fandil a držel palce, byla to pro mě taková výzva se sem dostat. Navíc ve Slavii působil Roman Málek starší, což byl pro mě idol a hodně jsem ho sledoval. I kvůli tomu, že je také menšího vzrůstu jako já. Jsem rád, že nás má pod dohledem právě on a že nás posouvá v našich kariérách. Slavii tak mám v srdci nejen za poslední dva roky ale už dřív. Nejlepší by pro mě bylo, kdybych Slavii pomohl tam, kam patří, a to zpátky do extraligy.

„Nevím, co nám chybělo, dali jsme do toho ještě více srdíčka a bojovali jsme. Bylo to vždy těsné a s malým rozdílem.“
Martin Michajlov o vyrovnané čtvrtfinálové sérii s Kladnem.

Uplynulá sezona přinesla spoustu omezení. Jaký byl pro tebe?
Těžko se to hodnotí, protože nebyla tak plnohodnotná jako ty předešlé. Předtím jsme hráli víc zápasů, navíc teď nemohli fanoušci na stadion. Bylo to pro nás těžší se namotivovat v zápase na prázdném stadionu. Ale byli jsme rádi, že jsem sezonu alespoň mohli dohrát a bojovat za Slavii. Byla to těžká sezona, ale užili jsme si ji a připravila nás na další sezonu. Víme na čem pracovat, co musíme zlepšit.

Slavia dokázala udolat Třebíč, Kladno ale bylo příliš velké sousto. Co na postup chybělo? Zápasy byly hodně vyrovnané...
My jsme si na Kladno věřili. Věděli jsme, že s nimi můžeme hrát pěkný hokej. Série s Třebíčí byla spíše ubojovaná, měli pár hráčů na marodce, a tak hodně bránili. Celý jejich systém byl vlastně postaven na bránění a využívání protiútoků. Kladno hrálo úplně jinak, nestálo vzadu a tlačilo se dopředu. Nevím, co nám chybělo, dali jsme do toho ještě více srdíčka a bojovali jsme. Bylo to vždy těsné a s malým rozdílem. Rozhodně to nebylo tak, že nás přejeli. Myslím, že pak nám i chybělo štěstí. Možná o kousek víc bojovnosti, ale zase z pohledu z kabiny jsem si jistý, že jsme do toho dali všichni, co nejvíce jsme mohli. Někdy nám zkrátka chyběl nějaký šťastný odraz nebo šťastný gól. V pátém zápasu, když byl stav série 3:1, jsme v zápase vedli 3:0 a za 120 sekund jsme dostali tři góly. Asi jsme na chvilku vypli, nevím, ale stálo nás to prodloužení série. Vždy to bylo o kousek, chyběly tam detaily. Série byla opravdu vyrovnaná a i pro diváky to musel být atraktivní hokej. Nechyběla nám bojovnost ani nasazení ani srdíčko, ale prostě to hokejové štěstí, aby nám spadl o gól víc, nebo naopak abychom dostali o gól méně. Škoda toho, kdyby u toho mohli být i diváci, tak by to mělo ještě větší náboj.

Jak na uplynulou sezonu budeš vzpomínat z osobního hlediska?
Byla to velká zkušenost, takovou sezonu jsem ještě nezažil. Asi i pro ostatní to byla unikátní sezona, nemohli jsme se opřít o diváky a museli jsme se vyloženě motivovat za dobrého i špatného výsledku v zápasu sami. Vzpomínat na tento ročník budu celkem rád, vstoupili jsme do něho dobře, podobně jako moji první sezonu ve Slavii. Pak po Vánocích přišlo období, kdy jsme ztráceli zápasy, které jsme měli vyhrát a pak nám to nakonec v součtu chybělo. Mohli jsme uvažovat i o jiných soupeřích pro play-off. Rozhodně se ale tato sezona kvůli pandemii zapíše do povědomí hráčů, kteří ji absolvovali.

Jaké máš do budoucna hokejové cíle? Je to právě postup do nejvyšší soutěže ve Slavii?
Můj cíl je rozhodně posun do extraligy, každý hráč by měl chtít zvedat své výkony. Všechno se odvíjí od další sezony a pak zase od další. Vždy jde o to předvádět co nejlepší výkony, abych v každém týmu, kde budu, přispěl k úspěchu co nejvíc. Kdyby se to povedlo se Slavií a chtěli by si mě nechat i po postupu, to by byl můj splněný sen.

Autor Michael Schuster
Nepřehlédněte
ROZHOVORY 9.5.2021

Gólman Málek: Nedám Mártymu nic zadarmo, soupeření s ním mě baví

Slavia vsadila na jistotu a do nového soutěžního ročníku vstoupí se stejnou brankářskou dvojicí jako v tom uplynulém. Společně s Martinem Michajlovem pokračuje v Edenu i Roman Málek. „Panuje mezi ...

Číst více
A-TÝM 7.5.2021

Slávisté mají za sebou první týden letní přípravy

Hokejisté Slavie odstartovali společnou přípravu na nový ročník Chance ligy, nepopulární letní dřina na suchu začala v pondělí 3. května a potrvá do konce června. Nově budou moci slávisté během ...

Číst více
A-TÝM 6.5.2021

Další podpisy! Nové smlouvy mají útočník Ondráček i obránci Krejčí a Veber

Další trojice hráčů stvrdila svými podpisy pokračování v Edenu. Nové kontrakty mají útočník Martin Ondráček a obránci Daniel Krejčí a Václav Veber. Všichni tři se zapojili do přípravy na novou ...

Číst více
ROZHOVORY 5.5.2021

Chci mít důležitější roli, než loni na Kladně. Doufám, že nezklamu, hlásí Zelingr

Dvaadvacetiletý obránce Matyáš Zelingr se stal nejnovější posilou Slavie. Jak sám říká, fanoušci by se v jeho podání mohli těšit na podporu útoku a ofenzivní hru. V rozhovoru vypráví, jak se naopak ...

Číst více