Sešívaní sledují MS, exslávisti bojují přímo v Kodani

14.05.2018, Hana Hájková

Mistrovství světa v Dánsku už je v plném proudu a čeští hokejisté již mají zajištěný postup do čtvrtfinále. Na turnaji se objevují i známá sešívaná jména jako Roman Červenka, Andrej Nestrašil nebo Dmitrij Jaškin. Své bývalé spoluhráče teď v televizi sleduje třeba i slávistická legenda Jan Novák, která si také na MS jednou zahrála. Bylo to v roce 2004 doma v O2 aréně.

Každý Čech v době mistrovství světa fandí u obrazovek nebo přímo vyráží do místa dění podpořit český tým. Momenty spojené s turnajem se netýkají pouze hráčů, kteří jsou hlavními aktéry, ale i dalších, kteří mistrovství pozorují zpovzdálí.

Své o účasti na takovém turnaji ví i Jan Novák, který se zúčastnil domácího mistrovství světa v Praze před čtrnácti lety. „Je příjemné absolvovat takovou akci jako je mistrovství světa a přál bych všem klukům, aby si to zažili. Ale je k tomu strašně dlouhá cesta,“ říká.

Letošní mistrovství světa zasáhlo slávistům do začátku letní přípravy, takže hokej sledují jen po trénincích v televizi. „Neležím u televize od první do poslední minuty, ale když už si nenajdu žádnou jinou činnost, tak si hokej se synem pustíme,“ říká Novák.

I další ze slávistů – Jiří Doležal – zápasy z mistrovství sleduje, a to pěkně z pohodlí domova. „Nedá se říct, že bych pečlivě sledovat každý zápas, ale když hrají naši, tak se koukám,“ říká sešívaný útočník.

V Kodani bojují bývalí slávisti

Útočník Roman Červenka (*1985), který od roku 2016 působí ve švýcarském Fribourgu, oblékl naposledy slavistický dres v sezóně 2012 – 2013. Letos hraje již na šestém mistrovství světa a český tým vede jako kapitán.

Andrej Nestrašil (vlevo) s bratrem Viktorem oba vyrostli na Slavii

Dalším velkým jménem je zajisté útočník Dmitrij Jaškin (*1993), který od r. 2012 působí v NHL, momentálně v St. Louis Blues. Než odešel do zahraničí, hrál čtyři roky za Slavii. V Kodani je na svém druhém mistrovství, kde prozatím vsítil 4 góly a 3krát přihrál. Je tak druhým nejproduktivnějším Čechem a hraje v jedné lajně s hvězdnými Davidy – Pastrňákem a Krejčím.

Sešívaný odchovanec Andrej Nestrašil (*1991) je dalším útočníkem, který působil ve Slavii, a to až do roku 2008. Později se jeho jméno objevilo v NHL a nyní v KHL (Nižněkamsk). Na letošním mistrovství si zatím zapsal 3 asistence, ale přibrzdilo ho zranění. Ještě se uvidí, jestli nastoupí do čtvrtfinále.

Bývalý sešívaný obránce Jakub Krejčík (*1991), který hraje za Kometu Brno od roku 2016, se i letos podíval na své sedmé mistrovství. V Kodani se postaral o 2 asistence, jinak v letošní reprezentaci má na kontě 7 zápasů a 3 asistence. Ve slávistickém dresu odehrál celkem pět sezon.

I se všemi bývalými slávisty a v čele s kapitánem Červenkou se teď český tým vydává vstříc čtvrtfinále.