Z historie stadionu v Edenu: DÍL 2 – Sedm tisíc namačkaných lidí

09.04.2018, Martin Svoboda

Hokejový Eden stojí v pražských Vršovicích už 43 let. Hala, která je tradičním slávistickým domovem, odnepaměti rozděluje sportovní veřejnost na dva tábory. Jedni o ní hovoří s despektem – jako o vysloužilé „garáži“. Druzí ji naopak milují - pro skvělou zápasovou atmosféru a výborný výhled z ochozů blízko kluziště. V historii stadionu v Edenu přišla největší zatěžkávací zkouška v roce 1976, kdy se na stadionu hrála kvalifikace o nejvyšší soutěž.

Hokejisté Slavie tehdy uštědřili šok svým fanouškům, nezvládli koncovku I. národní hokejové ligy a z posledního místa sestoupili do nižší ligy. Ironií osudu se ale krátce po smutné klubové události odehrál v Edenu rozhodující zápas o postup do nejvyšší hokejové soutěže.

Do té se kvalifikovaly celky Gottwaldova a Zvolenu. Za stavu 3:3 na zápasy se muselo rozhodnout na neutrální půdě. Volba padla na nově postavený a na tu dobu velice moderní slávistický stadion.

„Vážnost duelu byla umocněna kuriózním výběrem rozhodčích. Ještě 3 hodiny před zápasem nebylo jasné, kdo do Prahy jako sudí pojede,“ připomíná okolnosti zápasu Vladimír Zápotocký – znalec sešívané historie.

„Poté, co tři vybraní arbitři dorazili do kabin, se losovalo. Svaz rozhodl, že jméno hlavního rozhodčího musí být do poslední chvíle neznámé. Tím vylosovaným byl Jan Pažout,“ dodává Zápotocký.

Hlavnímu sudímu nebylo rozhodně co závidět. V Edenu se totiž začal odvíjet jeden z nejpozoruhodnějších příběhů v celé historii slávistického stadionu. Dodnes se o sedmém rozhodujícím klání o postup do 1. ligy vyprávějí legendy.

Eden zažil nápor, pořadatelé ho nechali přeplnit

O zápas byl logicky enormní divácký zájem. Od té doby Eden už větší nezažil. Ani nemohl. Do haly byl totiž umožněn vstup mnohem většímu počtu lidí, než byla kapacita. Několik stovek lidí stojících po horním obvodu dokonce na hokej nevidělo vůbec.

Tehdy neexistovala žádná mimořádná bezpečností opatření jako dnes. Dokonce bylo běžné, že se kotle obou táborů vyskytovaly těsně u sebe. Nikdo neřešil únikové zóny či bariéry, nemluvě o počtu pořadatelů. Že dojde k dramatické situaci s nedostatečnou kapacitou haly, bylo zjevné už krátce po poledni.

Těžko si představit, že do Edenu se kdysi namačkalo sedm tisíc lidí

Autobusy fanoušků vítěze I. slovenské národní ligy lemovaly celou ulici Na Hroudě až k benzinové pumpě. Gottwaldovští počtem nezaostávali. „Už den před zápasem tady byly vidět početné hloučky fanoušků, kteří polehávali na svahu u schodů. To jsem nikdy před tím ani potom nezažil,“ říká ještě po letech s údivem dlouholetý zaměstnanec stadionu Milan Beneš.

Po otevření vchodů proudily dovnitř haly mohutné davy, zimák byl v momentu zaplněn. Jenže pokladny dál nabízely vstupenky ke stání.

„Taková věc se zdá být dnes nemyslitelná. Důvodem byla rezerva lístků na stání, kterou má pokladník po ruce, když se doprodá první várka. Problém spočíval v tom, že nikdo přesně neznal kapacitu míst na stání. Odpovědní lidé počet neodhadli a asi také chtěli všem vyhovět. Tím halu totálně přeplnili,“ přichází s vysvětlením Zápotocký.

Přestože situace začala přerůstat pořadatelům přes hlavu, dál do haly pouštěli fanoušky. Přímí účastníci líčili, že na stadionu zkolaboval i prodej s občerstvením, neboť nebylo co prodávat, a prodavači vyklidili pole raději ještě před začátkem.

Sedm tisíc lidí, návštěva, jakou stadion nepamatuje

Nakonec muselo dojít k dohodě s hlavním rozhodčím, aby nechal diváky stát u mantinelů opřené o zídku. To bylo z hlediska bezpečnosti něco zcela nepřípustného. Je třeba připomenout, že kolem ledové plochy ještě nebyla plexiskla, takže bylo od úvodního buly zaděláno na velký průšvih. Rozhodčí Pazour ale při pohledu na mačkající se davy raději zvolil menší zlo a několik stovek lidi do bezprostřední blízkosti hřiště pustil.

„Ti lidé tam byli vpuštěni pod podmínkou, že budou opření o zídku a nebudou se v žádném případě přibližovat k mantinelu,“ vzpomíná na nevídané rozhodnutí Milan Beneš.

Ten večer se do slávistické hokejové haly vměstnalo odhadem téměř 7 tisíc diváků! Neuvěřitelný se zdá být fakt, že při tak vypjatém mači nakonec nedošlo v hledišti k jedinému problému. Větší zatěžkávací zkouška se pro zimní stadion naplánovat nemohla. A Eden obstál na výbornou. K tomu se také o pár let později přihlédlo při výběru druhé arény pro pořádání mistrovství světa v roce 1985.

Sedmý kvalifikační zápas o postup do nejvyšší hokejové soutěže byl nakonec šťastnější pro Gottwaldov, jenž kvalifikační přetahovanou se Zvolenem vyhrál 4:2 a postoupil do 1. ligy.