30.08.2018, Michal Toman

Generálka nevyšla podle představ. Slavia nestačila na Kladno

V generálce na novou sezonu Chance ligy přivítali sešívaní v Edenu kladenské Rytíře. Hosté přijeli do Prahy bez hvězdného Jaromíra Jágra a možná i proto jim úplně nevyšel začátek utkání. Slavia se dostala do vedení, které s krátkou přestávkou držela až do začátku třetí části. V té však Kladno otočilo duel na svou stranu a nakonec si odvezlo z Edenu výhru 5:2. Pražané tak končí přípravu s bilancí sedmi výher a tří porážek.

přát., čtvrtek 30.8.2018, Slavia - Kladno
2:5(1:0, 1:2, 0:3)
Kladno

Branky a nahrávky: 19. Jaša (Kubica, Panna), 37. Veselý (Šmerha, Doležal) – 36. Svedlund (Kaut), 38. Vampola (Jelínek), 42. Bláha (Jelínek), 49. Kaut (Kehar, Vildumetz), 60. Vampola. Rozhodčí: Jechoutek – Krátký, Ovsík. Vyloučení: 4:5. Využití: 0:1. Diváci: 1353. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:5.

Slavia: Polívka – Hrdinka, Novák, Drtina, Saňa, Antoš, Valík, Štibingr, Hejda – Doležal J., Veselý, Šmerha – Panna, Jaša, Kubica – Ondráček, Kohút, Krejčík – Tejral, Furch, Matějka

Kladno: Brizgala – Veber, Kehar, Hořava, Nash, Volráb, Svedlund, Zelingr – Kubík, Vampola, Vildumetz – Redlich, Kaut, Jelínek – Bláha M., Filip, Bláha O. – Bláha Š., Zikmund, Hajný

Tři přihrávky, vymíchat obránce a vymést horní růžek. Slávisté začali duel proti kladenským Rytířům parádně a na konci první třetiny se dostali do vedení. Po ose Panna-Kubica se puk přesunul přes celé hřiště až k Davidu Jašovi, který udělal obránci kličku mezi kruhy a ze stejného místa zamířil přesně pod víko.

První velkou šanci zápasu si ovšem vypracovali hosté. Redlich našel krátce před polovinou úvodní dvacetiminutovky dobře najetého Hořavu. Kladenský kapitán však na domácího gólmana Polívku nevyzrál.

V 15. minutě to v Edenu zahučelo podruhé, tentokrát mezi domácími fanoušky. Mladý slávista Šmerha si udělal prostor na levém kruhu, jenže následnou střelu poslal až příliš přesně. Puk jen rozezvučel horní tyč a gólová radost přišla až po Jašově trefě.

Kladno ožilo, Slavii zklamala produktivita

Do druhé periody vstoupili sešívaní velice aktivně a dokázali si vypracovat několik výborných příležitostí ke skórování. Furch, Krejčík ani Šmerha však nedokázali svoje šance proměnit, a tak se Rytíři radovali z vyrovnání. Linus Svedlund se po hezké kombinaci dostal ke střele z pravé strany a jeho tvrdá rána skončila až v síti.

Ani ne dvě minuty ale stačily Pražanům na odpověď. Doležal našel před brankou dobře postaveného Šmerhu, který ale místo zakončení ještě nahrál do výhodnější pozice Janu Veselému a ten se nemýlil.

Jenže o 62 sekund později bylo opět vyrovnáno. Při signalizované výhodě se povedlo Kladenským rozjet v útočném pásmu nebezpečnou kombinaci, na jejímž konci stál Petr Vampola, který z levého kruhu zakončoval do odkryté klece.

Rytíři zápas otočili a dovedli do vítězného konce

Chvilku po začátku třetí třetiny se Rytíři dostali poprvé v zápase do vedení. Štěpán Bláha dostal od Jelínka výborný pas před branku a dokázal využít početní výhodu po Tejralově faulu. V přesilovce mohla odpovědět i Slavia, jenže Ondráček nejprve ztroskotal na brankáři Brizgalovi a poté Saňova dělovka od modré jen orazítkovala levou tyč.

A tak přišel další trest. Po rychlé kombinaci Rytířů se dostal puk na levý kruh ke Keharovi, který poslal puk na bránu a jeho nabídku tečoval za Polívkova záda Tomáš Kaut. Slávisté se dál snažili zvrátit skóre, jenže na výborného gólmana Brizgalu nenašli recept ani ve hře bez brankáře. Do prázdné brány naopak pečetil kladenskou výhru Petr Vampola.

Pražané tak končí přípravu s bilancí sedmi vítězství a tří proher.

Miloš Říha (HC Slavia Praha): „Já jsem dnes spokojený s předvedenou hrou. První třetina nebyla z naší strany špatná, druhá byla výborná. Prakticky do desáté minuty jsme nepustili soupeře z pásma. Je samozřejmě chyba, že jsme vedení 1:0 nenavýšili. Za toho stavu jsme měli minimálně pět vyložených šancí. V závěru druhé třetiny se v naší hře objevilo pár chyb a soupeř je potrestal. Do třetí části jsme šli dobře připravení. Soupeř se v pokračující přesilovce vlastně vůbec nedostal na kotouč. Paradoxně ale potom přišel odraz od mantinelu a gól na 2:3. Tu přesilovku odehrál soupeř špatně, ale stejně v ní rozhodl zápas. Kluci se nevzdali, otevřeli jsme to, ale nastřelili jsme tři tyče. Byl to pro nás takový zápas blbec. Je to upozornění před soutěží, že nesmíme povolit.“

Jindřich Lidický (Rytíři Kladno): „V první třetině byli domácí o něco lepší než my, měli lepší pohyb. My jsme si k tomu něco řekli a od druhé třetiny jsme začali víc bruslit. Dostávali jsme se do zakončení a nakonec jsme, troufnu si říct, zaslouženě vyhráli. V poslední třetině jsme byli pro změnu lepší zase my.“