13.01.2008, Tomáš Houska, Patrik Kubečka

Konečně vítězství!

Po dlouhém čekání se konečně mohou fanoušci červenobílých radovat z výhry. Proti poslednímu Ústí to ale nebyl lehký zápas. Po první třetině pohrávali slávisté 1:2, v druhé části ale dali dva góly a utkání zlomili. Ke konci utkání několikrát skvělými zákroky podržel svůj tým Adam Svoboda.

41.kolo, neděle 13.1.2008, Sazka Arena, Slavia - Ústí nad Labem
4:3(1:2, 2:0, 1:1)
Ústí nad Labem

Branky a nahrávky: 6. Žižka (Růžička), 22. Doležal (Žižka), 35. Růžička (Hlavačka), 46. Bednář (Kadlec) - 16. V. Novák (Špirko), 17. Martinec (Čaloun), 53. V. Novák (Špirko). Rozhodčí: Šindler - Bláha, Kostka. Vyloučení: 7:9. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3587. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 4:2, 4:3.

Slavia: Svoboda - Žižka, Kadlec, Kolařík, Vašíček, Drtina, Němeček, Sloboda, Hlavačka - Tomica, Beránek, Hruška - Bednář, Sklenář, Vondrka - Sup, Rataj - Doležal, Růžička, Klepiš

Ústí nad Labem: Zikmund - A. Nedorost, Gýna, Zeman, Klobouček, Zukal, Evan, Michael Procházka - Čaloun, T. Martinec, F. Mrázek - Janků, Pazourek, Hašek - V. Novák, Špirko, Šaffer - Šagát, M. Havel.

Úvod zápasu přinesl nečekanou útočnou smršť. Šance se střídaly na obou stranách. Ve 4. minutě Bednář s Vondrkou motali hlavy hostující obraně tak dlouho, až se Gýna dopustil faulu. V následné přesilové hře, se v čase 5:14 trefil dělovkou od modré po Růžičkově asistenci Tomáš Žižka a Slavia se tak ujala vedení.

Domácí byli při chuti a vytvářeli si solidní střelecké příležitosti. Všechny puky však pochytal gólman Zikmund. Ústečtí ukázali svoji sílu v poslední pětiminutovce první třetiny. Nejprve Špirko poslal puk do jízdy Václavu Novákovi, jenž gólmana překonal rychlou kličkou. Byl to překrásný hokejový moment. Za minutu a čtyři vteřiny byl obrat dokonán.Čaloun nahrál puk na Tomáše Martince a ten švihem zamířil nad Svobodův beton – 1:2. Slávisté, očividně zaskočeni dvěma slepenými góly, začali kupit chyby v rozehrávce. Když neproměnil svůj sólový únik Bednář, šli do kabin veseleji hráči Ústí.

V kabině červenobílých muselo být pěkně rušno. Ihned po začátku druhého dějství se valil na Zikmunda jeden útok za druhým. V první minutě se nechal opět vyloučen Gýna a opakovala se situace z první třetiny. Žižka napřáhl od modré a jeho střelu tečoval do horního růžku Jiří Doležal - 2:2.

V čase 23:12 mohl poslat do vedení svůj tým David Hruška, ale tváří tvař proti hbitému Zikmundovi neskóroval. Ústí se pozvolna oklepávalo ze slávistického tlaku. Hašek a Janků se po hezké akci dostali do přečíslení, ale také gólman Svoboda ukázal své kvality a skvěle zasáhl. O vývoji utkání rozhodla 35. minuta. Hlavačka tvrdě vystřelil přes klubko hráčů, Zikmund pouze vyrazil před sebe, kde již číhal Vladimír Růžička, který pohotově dorazil přes ležícího brankáře -3:2.

Ústeckým nemohla být upřena snaha skórovat. Svoboda byl však k nepřekonání a nedal se hostujícím gólmane zahanbit. Oba brankáři předváděli ve druhé třetině neuvěřitelné zákroky, nicméně Slavia byla tím šťastnějším týmem.

Hosté museli v poslední třetině útočit a pokusit se alespoň o vyrovnání. Jejich obrana se tak otevírala pro rychlé protiútoky domácích. Sup a Vondrka ztroskotali na Zikmundovi. Bednář v 36. minutě již nikoliv. Hostující brankář vyjel za pukem do rohu kluziště a svým pasem nešťastně našel Kadlece, který ještě přihrál do lepší pozice Jaroslavu Bednářovi, jenž před odkrytou klecí nezaváhal. Slavia se tak ujala dvoubrankového vedení.

Necelých osm minut před koncem zdramatizoval utkání pět Václav Novák. S jeho bekhendovou dorážkou po Špirkově ráně nemohl Svoboda nic dělat. Pražané se začali bát o výsledek a po Slobodově faulu mělo Ústí navíc výhodu přesilové hry. Gól však již nepadl a domácí si tak připsali první výhru v letošním roce. Hosté po výhře proti Liberci předvedli srdnatý výkon a ukázali, že se s posledním místem v tabulce nehodlají jen tak smířit.

Jiří Kalous (Slavia): "Naše vítězství se rodilo velmi těžce a nebojovali jsme jen s Ústím, protože bojujeme sami se sebou. Herní pohoda nám chybí a bylo to vidět. Vítězství pro nás má nesmírnou cenu vzhledem ke stavu, jak teď hrajeme."

Jan Votruba (Ústí nad Labem): "I když jsme prohráli, podali jsme velice kvalitní výkon. Chtěli jsme hrát aktivně a domácí jsme tím chvílemi možná překvapili. Pár šancí jsme si vytvořili, ale koncovka trápí Ústí dlouhodobě. Pokud s tím něco neuděláme, tak zápasy nebudeme vyhrávat."