06.12.2005, Lukáš Hykš

Slavia ukončila černou sérii se Zlínem

Šestnáct zápasů nevyhrála Slavia nad Zlínem v normální hrací době. V utkání 31. kola Pražané tuto sérii ukončili. Ze Stadiónu Luďka Čajky si odvážejí výhru 5:3. Utkání přitom nezačalo pro hosty dobře. V 5. minutě dostal domácí do vedení Barinka a po vyrovnávacím gólu Nováka z 9. minuty jim ho vrátil necelých pět minut před přestávkou Blaťák. Druhá třetina ale patřila červenobílým, konkrétně Michalu Vondrkovi, jenž dvěma góly strhl vedení na stranu Slavie. Ve 44. minutě sice srovnal skóre Barinka, na Beránkův gól v 50. minutě již ale hráči Hamé odpovědět nedokázali. Naopak, v 52. minutě pojistil tříbodový zisk svěřenců Vladimíra Růžičky Jaroslav Bednář.

31.kolo, úterý 6.12.2005, Zimní stadion Luďka Čajky, Zlín - Slavia
Zlín
3:5(2:1, 0:2, 1:2)

Branky a nahrávky: 5. Barinka (Rachůnek), 16. Blaťák (Leška, Okál), 44. Barinka (M. Čech, Rachůnek) - 9. Novák (Beránek, Tomica), 26. Vondrka (Kopecký), 30. Vondrka (V. Růžička ml., Graňák), 50. Beránek (Tomica, J. Novák), 52. Bednář (Beránek, Tomica). Rozhodčí: Minář - Guth, Rittich. Vyloučení: 6:6, navíc Leška (Zlín) 10 minut. Využití: 1:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 4483. Průběh utkání: 1:0 - 1:1 - 2:1 - 2:3 - 3:3 - 3:5

Zlín: Plšek - Hamrlík, Blaťák, Nosek, Galvas, Vosátko, Zubíček, Houdek, J. Malinský - Okál, Leška, Melenovský - Špilár, Král, Záhorovský - Barinka, M. Čech, Rachůnek - Fojtík, Kristek, Kubiš.

Slavia: Hronek - Kadlec, Graňák, J. Novák, Žižka, Žabka, Kolařík - Bednář, Beránek, Tomica - Duda, Vlasák, Sup - D. Hruška, Kopecký, Dlouhý - Vondrka, V. Růžička ml.

Domácí Zlín oproti očekávání nastoupil téměř kompletní. Chyběli pouze distancovaný Murín a nemocný Mokrejš. Do sestavy se naopak vrátil obránce Blaťák a i přes virózu se v ní objevila čtveřice Leška, Kristek, Čech a Kubiš. Slavii úvod nevyšel, stalo se jí přesně to, čeho se chtěla vyvarovat. Ve 4. minutě nabídl Beránek svým faulem hráčům Hamé přesilovku a ti trestali. V čase 4:27 dorazil Rachůnkovu střelu za Hronkova záda Peter Barinka. I hosté dokázali využít hned svoji první početní převahu. V době, kdy už byl připraven k návratu z trestné lavice Blaťák, přihrál Beránek po mantinelu na modrou Novákovi a nejproduktivnější extraligový bek rozšířil svoji střeleckou statistiku na sedmý gól v sezóně. V 11. minutě byl podruhé v zápase vyloučen kapitán Pražanů, jenže přesilovka se tentokrát modrožlutým nepovedla. Naopak v jejím závěru ujela slávistická dvojice Hruška, Bednář a vzniklý požár musel hasit až Plšek, jenž zneškodnil střelu Bednáře i dorážku Hrušky. Skóre se měnilo až v 16. minutě, ovšem na opačné straně. Při poskytnuté výhodě Zlína nahrál Leška do volného prostoru Blaťákovi, který naznačil střelu, najel si ještě do výhodnější pozice a propálil Hronka. V 19. minutě mohli ševci své vedení ještě navýšit, když se před Hronkem dostal dvakrát do zakončení Záhorovský. Tentokrát byl ale úspěšnější gólman hostí. Slavii se pak sice v závěru první třetiny naskytla přesilovka, ale tu přerušila záhy přestávka.

I druhou část oslabení svěřenci trenéra Bokroše bez úhony, v závěru trestu Čecha je při šanci Bednáře podržel Plšek. Slávisté se poté museli rovněž bránit ve čtyřech a hned dvakrát v krátkém sledu. Hamé ovšem hra s jedním mužem navíc příliš nesvědčila a ve 26. minutě hosté v oslabení dokonce gólově udeřili. Po vyhraném vhazování na obranné modré vyslal Kopecký do úniku Vondrku a ten střelou pod víko srovnal na 2:2. V polovině zápasu přišla další chvíle Michala Vondrky. Graňák založil útočnou akci přihrávkou na Vladimíra Růžičku mladšího, jenž posunul puk na Vondrku, který měl před sebou téměř prázdnou branku a nabídnutou šanci využil. Domácí se snažili na obrat rychle odpovědět, ve 32. minutě na Hronka nepříjemně dotírali Čech s Barinkou. Zlín i nadále pokračoval v aktivním pojetí hry, jenže narážel na pozornou obranu Slavie, která navíc vyrážela do nebezpečných protiútoků jako ve 36. minutě Vlasák. O minutu později přišla další komplikace pro domácí, když si Leška za svoje nesportovní chování vysloužil desetiminutový osobní trest. Zlínští stejně jako v první části dohrávali i druhou dvacetiminutovku ve čtyřech, poté co fauloval Tomicu na konci 39. minuty Houdek.

Během padesáti sekund, které zbyly z Houdkova trestu, slávisté domácí obraně příliš starostí nenadělali. Ve 44. minutě se hráčí Zlína dočkali vyrovnání. Z protiútoku, jemuž předcházela slibná šance Tomici, profitoval podruhé v utkání Peter Barinka. Ve 48. minutě byl Richard Král blízko čtvrtému gólu, ale v rozhodující chvíli těsně minul. Ve velké příležitosti o chvíli později neuspěl ani Rachůnek, což se domácím vymstilo. V čase 49:13 si v přečíslení dva na jednoho vyměnil puk Marek Tomica s Josefem Beránkem a kapitán Slavie nabídnutou šanci přetavil ve vedoucí gól. V 52. minutě navíc čekaly svěřence Ernesta Bokroše další nepříjemné chvilky, když hlavní rozhodčí Minář poslal za katr Zubíčka. Zlínský obránce vydržel na trestné lavici přesně patnáct sekund. V čase 51:31 vymyslel další pěknou akci Tomica, od něhož putoval puk přes Beránka k Bednářovi a zkušený útočník Slavie s jedenadvacítkou na zádech pojistil vedení Pražanů na dvougólový rozdíl. Hamé pak sice vrhlo všechny síly do útoku, ale Lukáš Hronek již za svá záda žádný puk nepustil a Slavia tak na sedmnáctý pokus porazila Zlín v normální hrací době.

Jaroslav Stuchlík (Zlín): "Měli jsme trošku handicap, protože kabinou proběhla střevní viróza. Proto některým hráčům docházely síly, nebyli jsme schopní vyvinout tlak a otočit utkání. Myslím, že Slavia nás předčila v proměňování šancí a zaslouženě vyhrála."

Jiří Kalous (Slavia): "Jsme spokojení s hrou, výkonem i výsledkem. Už dopředu jsme byli domluvení, že ve Zlíně bude chytat Hronek místo Fraňka."