13.01.2006, Lukáš Hykš, Petr Hovorka

Slávisté překvapení nedopustili

Překvapení se nekonalo. Jistý účastník baráže, Vsetínská hokejová, se sice v Sazka Areně představil dobrým výkonem, na body to ale proti rozjetému lídrovi tabulky nestačilo. Ve 14.minutě otevřel skóre po geniální přihrávce Jaroslava Bednáře obránce Tomáš Žižka, o dvě minuty později přidal další gól Marek Tomica. Na rozdíl tří gólů zvýšil pohotovou dorážkou Novákovy střely Tomáš Divíšek, hosté si však ještě do druhé přestávky připsali korigující gól, když se tečí prosadil Tomáš Demel. V uvozovkách smutným hrdinou večera se stal Vladimír Sobotka. Mladý útočník opět předvedl skvělý výkon, ale z prvního extraligového gólu se znovu neradoval. Finský brankář Sasu Hovi mu spoustu šancí zneškodnil.

40.kolo, pátek 13.1.2006, Sazka Arena, Slavia - Vsetín
3:1(2:0, 1:1, 0:0)
Vsetín

Branky a nahrávky: 14.Žižka (Bednář, Beránek), 16.Tomica (Bednář, Beránek), 31.Divíšek (Novák, Sobotka) - 34.Demel (Kučný). Rozhodčí: Homola - Guth, Rittich. Vyloučení: 7:10. Využití: 2:1. Střely na branku: 42:27. Diváci: 2 809. Průběh utkání: 3:0, 3:1

Slavia: Franěk - Graňák, Drtina, Žižka, Novák J., Pojkar, Žabka, Kolařík - Bednář, Beránek "C", Tomica - Duda, Vlasák, Sup - Hruška D., Divíšek, Vondrka - Kopecký, Sobotka, Dlouhý

Vsetín: Hovi - Kučný, Ponomarev, Horák, Bauer, Bolf, Spitzer, Nedbálek - Hruška O., Stantien "C", Demel - Květoň, Steiner, Jenáček - Dubec, Janeček, Rob - Zdráhal, Duba L., Sakrajda - Ostrčil

Vsetín vstoupil do utkání nebojácně a jako první ohrozil branku soupeře, poté co Franěk zazmatkoval za brankou při rozehrávce. Elán hostí ovšem brzy vzal za své, k čemuž přispělo i vyloučení Jenáčka. V přesilovce Slavia měla tři slibné šance. Nejprve přihrával na teč Supovi Vlasák, vzápětí provětral Hoviho lapačku Novák. V dobré příležitosti byl také Tomica po nahození Graňáka. Valaši horké chvíle přestáli a po návratu vyloučeného Jenáčka vystrašil Fraňka Květoň. To však bylo na dlouhou dobu ze strany hostů vše. Otěže zápasu vzali slávisté pevně do svých rukou a nad vodou držely hosty jen výborné zákroky Hoviho. Vsetínští si často pomáhali fauly, a tak finský gólman v jejich službách si příliš neodpočinul. Třetí přesilovku Slavia využila. Ve 14. minutě, kdy na trestné lavici seděl Ponomarev, zafungovala spolupráce Beránka s Bednářem a na konci celé akce zakončoval Tomáš Žižka téměř do odkryté branky. Na další gól čekala spoře zaplněná Sazka Arena pouhé dvě minuty. V čase 15:37 předvedl efektní zasekavačku Jaroslav Bednář, přihrál najetému Tomicovi a ten prostřelil brankáře hostí. Třetí gól mohl přidat těsně před přestávkou Divíšek najíždějící ve dvojici se Sobotkou, jenže zakončení se mu nepovedlo, a tak skóre se tentokrát neměnilo.

Druhá část divákům příliš pohledného hokeje nenabídla. Více než šancí bylo vyloučených. Ve 24. minutě dokonce Slavia hrála chvíli dvojnásobnou početní převahu, tu ale předčasně ukončil Tomicův faul. Ani z následné přesilovky 4 na 3 se svěřenci Vladimíra Růžičky neprosadili. To se jim podařilo až v polovině zápasu, kdy na trestné lavici odpykával trest Duba. Po Novákově nahození a Sobotkově důrazu před brankou se prosadil Tomáš Divíšek. Ve 33. minutě se ale domácí museli bránit a Vsetín svou přesilovku sehrál velmi dobře. Uzamkl Pražany v obranném pásmu a v čase 33:11 se radoval z gólu, když směr Kučného střely šikovně změnil Tomáš Demel. Na to, aby gól hosty nakopl k tlaku a snaze o zdramatizování zápasu, byl ovšem rozdíl mezi oběma soupeři příliš velký. Hrálo se především před Hovim. Ve 35. minutě se brankář hostí vyznamenal při šanci Bednáře, jíž předcházely ještě dva nebezpečné pokusy Beránka. O minutu později pro změnu vychytal semaforem Žižku. Hosté se dostali ke slovu pouze při vyloučení Divíška, kdy nechal Fraňkovu lapačku vyniknout Ponomarev. Gólovku měl pak na holi Stantien, ale v rozhodující chvíli zamířil vedle. I po čtyřiceti minutách tedy domácí drželi dvoubrankový náskok.

Závěrečné dějství odstartovalo vyloučení Supa. Obraz hry však oslabení Slavie nenapovídal, naopak po pěkné individuální akci Sobotky hosté málem inkasovali. Navíc přesně v polovině Supova trestu početní výhoda Vsetína skončila, neboť Stantien fauloval vysokou holí. Ve zkrácené přesilovce Slavie pak motal hlavy Valachům Duda. Ve 45. minutě vybídl ke skórování rychlým pasem Hruška Sobotku, ale ani tentokrát nebyla mladému talentovanému útočníkovi premiérová trefa v extralize přána. O minutu později přiložil do kotle před Hovim ještě Bednář a spoluhráči mohli svému gólmanovi opět děkovat. Hra poté ztratila tempo i ze strany Slavie. Až v 53. minutě na sebe opět upozornil Sobotka, který se pokoušel tečovat Novákovu střelu. Poslední šanci měl na holi v 58. minutě Sup, jenž si najel po křídle až před Hoviho. Jelikož ale nezamířil přesně, stav se neměnil a vydržel až do závěrečné sirény.

Statistický koutek

DEMEL
Hovi
Kučný

Jiří Kalous (Slavia): "Vsetín začal aktivně. Nám se ale poté podařilo vstřelit dvě branky a máme zkušený tým, který si vedení hlídal v průběhu celého utkání. Povinné body jsme uhráli."

Rostislav Vlach (Vsetín): "Ze začátku to byl z naší strany celkem dobrý zápas, pak nastal zlom v tom, že jsme dostali dva góly v oslabení a naše hra trochu upadla. Druhá třetina byla více v režii Slavie, v poslední se hra trochu vyrovnala. Bohužel se nám nedařilo v koncovce."