Nový soupeř sešívaných: Co víme o postupující Porubě?

17.04.2018, David Soumar

Poruba, nebo Havlíčkův Brod. Bitva do posledního zápasu. Kvalifikace o WSM Ligu nabídla pěkné drama. Nakonec se radovali Porubští. Nováček WSM Ligy přitom ještě loni toužil po přesunu do polské ligy, teď ale RT Torax čeká znovu derby s Frýdkem. Po třech letech se rivalové z druhé ligy utkají znovu – tentokrát ale o soutěž výš. V další sezoně by tak ostravský tým měl hrát i proti Slavii.

O postup do druhé nejvyšší soutěže se poprali vítězové svých skupin: Vlci z Jablonce nad Nisou, brodští Bruslaři a hokejisté z Poruby. Jablonec, který se účastnil kvalifikace už potřetí za sebou, znovu skončil pod vrcholem. Ze souboje o postup vypadl jako první. Stejně jako loni navíc nezískal jediný bod.

O postupujícím se rozhodovalo až v posledním kole. S o něco lepší výchozí situací do posledního zápasu šli hostující hokejisté Poruby. Ti totiž soupeře o týden dřív na svém ledě porazili a měli i lepší skóre. To znamenalo jediné: Poruba v Havlíčkově Brodě nesměla prohrát o víc jak jednu branku.

V úvodu třetí třetiny však domácí (konkrétně Lukáš Endál, který loni vypomáhal Slavii) dali na 3:1. To byl stav, které by dál poslal Bruslaře. „Ten gól dáme,“ pomyslel si v tu chvíli porubský Jiří Zdeněk. Drama do posledních minut…

A Poruba ho skutečně dala. Trefil se právě Jiří Zdeněk. „Takhle důležitý gól…,“ rozplýval se. „Jestli jsem dal někdy takhle důležitý? Možná jo, nevím, nevzpomínám si. Ale za poslední dobu je to určitě ten nejdůležitější,“ říkal v rozhovoru pro hokej.cz.

K vidění tak byla lehce netradiční situace. Brod vedl 3:2, závěr zápasu ale odehrál bez brankáře a po siréně se radoval poražený tým. Endál naopak druhý neúspěch v kvalifikaci oplakal.

Jednou nohou v Polsku, nakonec ve WSM Lize

Nováčkem WSM Ligy tak bude od příštího ročníku RT TORAX Poruba – nováčkem, který už má s druhou nejvyšší tuzemskou soutěží tak trochu zkušenost. Porubští v prvoligových vodách brouzdali před devíti lety.

Po pěti sezonách, kdy se Poruba vyhřívala v 1. lize, ale přišel pád zpět. Velmi tvrdý pád. Poruba skončila v ročníku 2008/09 poslední a navíc ji trápily finanční problémy. A-tým sestoupil a následně dokonce zanikl. Dvě sezony neodehrála seniorská Poruba a jediný zápas.

Až v sezoně 2011/12 přišel nový sponzor RT Torax, se kterým se Poruba znovu uvedla na druholigové scéně. V prvním ročníku musela ještě uhájit svou příslušnost v baráži. Proti Moravským Budějovicím ale uspěla a začala pomalu stoupat vzhůru. Čtvrtá, dvakrát třetí, znovu čtvrtá, druhá a nakonec v letošní sezoně na prvním místě a s postupem do WSM Ligy.

Vítejte ve WSM Lize, @hcporuba 🙂 #wsmliga #hokej

Příspěvek sdílený WSM Liga (@iligacz),

Štístko Luka

Moc přitom nechybělo a v Ostravě o druhou nejvyšší soutěž přišli. Poruba toužila zabojovat o místo v polské lize. Měli být kořením tamní soutěže. Chtěli si vybudovat jméno za hranicemi, na které by slyšeli sponzoři. Přesun Poruby na sever se zdál už být hotový. Jenže kluby byly proti – šest z desíti polských celků se vyslovilo proti přijetí týmu z České republiky.

Foto: Lukáš Bajgar, hcporuba.cz

A tak vstoupí klub z Poruby v následující sezoně do své první štace ve WSM Lize – alespoň ve své novodobé historii. Co přinese, to se teprv uvidí. Jedno je ale jasné. WSM Liga bude mít o jedno vypjaté derby navíc. V předloňském play off, kde se Frýdek a Poruba potkaly naposledy, to hodně jiskřilo. 113, 125, v dalším zápase dokonce 238 trestných minut. WSM Liga svede proti sobě dva velké rivaly.

Osobností týmu byl od letošní sezony Tomáš Káňa – hokejista, který odehrál v NHL šest zápasů. Pak u něj nastal výkonností propad. Porubě byl ale velmi platný.

Možná ještě o malinko byl platnější Vladimír Luka. Nejenže byl v play off nejproduktivnějším hráčem, má ale i zvláštní štěstí. Před třemi roky hrál ve Frýdku, loni za Vsetín a letos za Porubu. V čem je to speciální? Na konci sezony byla ve všech třech případech oslava postupu do WSM Ligy.