30.8.2016, Jakub Slunečko

Bitva o Prahu doslova až na krev! Derby získala v nájezdech Sparta

Tohle že byla jenom příprava? To povídejte někomu jinému. Eden viděl parádní pražské derby s vynikající atmosférou, stoprocentním nasazením a krásnými akcemi na obou stranách. Slavia dokázala svého největšího soupeře dvakrát dotáhnout a neztratit sílu ani v těžších chvilkách. Hrála se naprosto vyrovnaná partie, kterou nakonec až v nájezdech získal pro Spartu kapitán Petr Vrána.

příp., úterý 30.8.2016, Slavia - Sparta
2:3sn(0:0, 1:2, 1:0 - 0:0)
Sparta

Branky a nahrávky: 30. Dušek (Tuominen), 53. Jiránek (Kubica) – 27. Černoch, 36. Netík (Pech, Mikuš), rozh. nájezd Vrána. Rozhodčí: Wurtherle, Jílek – Frodl, Špůr. Vyloučení: 4:8. Využití: 0:0. Diváci: 2150. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3.

Slavia: Hylák – Drtina, Pohl, Andrlík, Knot, Hraško, Růžička, Duda – Chlouba, Tuominen, Dušek – Dragoun (C), Kverka, Kadlec – Kern, Šafránek, Markovič – Rys, Kubica, Jiránek – Šmerha

Sparta: Škarek – Mikuš, Čajkovský, Piskáček, Eminger, Svrček, Hrbas, Barinka, Gerhát – Klimek, Vrána (C), Safin – Uher, Cingel, Forman – Kumstát, Pech, Netík – Volek, Černoch, Kudrna

Maximum dramatičnosti začalo utkání nabírat ve 27. minutě, kdy v Edenu na led dopadla krev tvrdě sraženého Hraška. Zápas se pak začal lámat. Přestože se slovenský obránce během chvíle zvedl zpátky na nohy, sparťané stačili mezitím otevřít skóre.

Jiří Černoch využil toho, že domácí přestali hrát, a z úhlu prostřelil překvapeného Hyláka. Sešívané to ale nepoložilo a pokračovali tak, jak hráli do té doby – aktivně a s množstvím šancí.

Vyrovnáno tak bylo hned za tři minuty. Vysokou produktivitu v přípravě potvrdil Antonín Dušek, který si v přečíslení nabruslil na střed a přesnou ranou o tyčku prostřelil Škarka.

Šestnáctiletého gólmana si Sparta vypůjčila z Jihlavy a v Edenu nemusela litovat. Škarek totiž před tím zažehnal několik nebezpečných situací. Jako třeba tutovku Tuominena, na kterého ještě v první třetině zívala prázdná branka.

„Necítím bolest,“ říkal po zápase bojovník Peter Hraško

Napínání až do konce

Sparta se znovu dostala do vedení po gólu Tomáše Netíka z 36. minuty. Hostující útočník využil jedno z mnoha přečíslení, kterých bylo na obou stranách dost, a ze vzduchu sklepl puk za Hyláka.

Potom domácí poprvé v zápase chvíli Spartu nestíhali. Druhý gól v jejich síti spojený s vědomím dalšího dotahování zapůsobil. Hylák pak musel několikrát ukázat, proč patří mezi nejlepší gólmany WSM ligy.

Ale Slavia přežila těžké chvilky bez další újmy. Navrátilec do sestavy Tomáš Jiránek si počkal do 53. minuty, kdy parádní střelou do růžku branky srovnal na 2:2. Byla to rána, jakých už v minulé sezoně předvedl několik.

Eden bouřil a to nebylo všechno.

Následovalo infarktové prodloužení, které mohlo skončit klidně 4:4, tolik bylo k vidění šancí. A to i díky novému formátu nastaveného času, ve kterém hrajou tři hráči proti třem. Jenže ani jeden z gólmanů se nedal, a tak se šlo do nájezdů.

Vítězství Spartě nakonec zajistil hostující kapitán Petr Vrána. Pražské derby tak skončilo až nejtěsnějším možným rozdílem a nutno říci, že na obou stranách zaslouženě.

Milan Razým (HC Slavia Praha): „Po takovém zápase jsme spokojeni. Víc než s výsledkem, který je samozřejmě potěšující, jsme spokojeni s výkonem celého mužstva. Kluci si zaslouží pochvalu a uznání od brankáře až po posledního útočníka. Takový výkon musí ocenit i diváci a fanoušci. Hráli jsme rychlý hokej a Spartě jsme byli minimálně důstojným soupeřem. Je to vyvrcholení přípravy, i když máme před sebou ještě zápas ve Varech. Vždycky říkám, že spokojeni můžeme být až v soutěži, ale po takovéhle přípravě spokojeni jsme. Můžeme říci, že jsme tým dokázali dobře poskládat a dnes kluci i dokázali, že jsou připraveni."

Jiří Kalous (HC Sparta Praha): „Bylo to svižné utkání nahoru, dolů. Oba týmy hrály s chutí a všemu prospěla výborná divácká kulisa. My jsme spokojení, protože Slavia hrála výborně, dobře bruslila a několikrát ohrozila naši branku. Celkově to byl zápas s obrovským nasazením a nemyslím si, že to bylo svázané taktikou. Prostě derby, jak má být. My jsme taky měli dost šancí a měli jsme jich proměnit víc. Prodloužení pak bylo nesmírně zajímavé pro diváka, ale pro nás taky. Je to nová věc, která nabízí hodně šancí a pěkných momentů.“