16.12.2017, Michal Toman

Pět gólů a nula, starší dorost přehrál Motor

Slávisté se v sobotu odpoledne utkali se sousedem v tabulce a hráli tedy, jak se říká, o šest bodů. Nervozita na sešívaných ale nebyla znát. Zápas proti českobudějovickému Motoru od začátku až do konce opanovali, vstřelili pět branek a jejich velkolepý výkon korunoval vychytanou nulou brankář Málek. V extraligové tabulce se červenobílí posunuli ziskem tří bodů na pátou příčku.

NAD8, sobota 16.12.2017, Slavia - Č. Budějovice
5:0(2:0, 1:0, 2:0)
Č. Budějovice

Branky a nahrávky: 15. Klapka (Všetečka, Srdínko), 20. Hasil (Křenek, Petrák), 28. Houška (Vlček, Mareček), 42. Klapka (Všetečka), 48. Srdínko (Všetečka, Zderadička). Rozhodčí: Čáp – Hradil, Zháňal. Vyloučení: 5:6. Využití: 2:0. Diváci: 47. Střely na branku: 38:40. Průběh utkání: 5:0.

Slavia: Málek – Fiala, Mareček, Zderadička, Srdínko – Kižlin, Všetečka, Havrda, Křenek, Hasil, Vlček, Houška, Petrák, Klapka

Č. Budějovice: Dvořák – Vávra, Kubíček, Pavlát, Svach, A. Čížek, Šafář, Hubata – Silný, Holý, Novák, Řezáč, Egert, Hrubec, Vaculík, J. Čížek, Melichar, Janoch, Masopust, Grossmann

Všetečka zavezl kotouč do pásma po levé straně, podíval se doprava a přesně našel hůl Adama Klapky, který nedal brankáři Dvořákovi šanci. Sešívaní otevřeli skóre utkání s Motorem v 15. minutě. Krátce před koncem třetiny potom zužitkoval přihrávku od Křenka Matěj Hasil a Slavia vedla po dvaceti minutách 2:0.

Ve druhé třetině zvonily v Edenu obě brankové konstrukce a mezi diváky to šumělo. Útočníci se dostávali do velkých příležitostí, ale ve většině zklamali. Jediným úspěšným střelcem dějství se tak stal Vladislav Houška, který dojel na levém kruhu nahozený kotouč a puk jen tak nahodil na branku. Brankář Dvořák ale neměl pohlídaný prostor u bližší tyče a přesně tudy puk propadl do sítě.

A červenobílí nakonec zkompletovali „bůra“. Nejprve se Všetečka zmocnil kotouče ve středním pásmu, zavezl jej do útočné třetiny a kličkou na sebe navázal oba obránce hostů. Následně se otočil a nabil mezi kruhy Adamu Klapkovi, jenž z první propálil po ledě Dvořáka mezi betony.

Ve 48. minutě potom Zderadička posunul v přesilové hře od modré čáry puk za branku na Všetečku, který z první našel křížem na modré čáře Jana Srdínka, jenž exkluzivní ranou vymetl pravou šibenici. Motor se nezmohl ani na čestný úspěch a domácí brankář Málek mohl kromě zisku tří bodů slavit i vychytanou nulu.

Těžký zápas, nuly si cením, říká Roman Málek

„Budějovice nebyly vůbec lehkým soupeřem. Místy nás dostávaly pod tlak. Zápas jsme odmakali jako tým a jsem rád, že jsme to zvládli,“ hodnotil po utkání brankář Roman Málek, který se navíc blýskl čistým kontem. „Každá nula je pro gólmana cenná, takže jsem i za tuhle moc rád. Byl to pro mě těžký zápas. Chvílemi jsem se skoro nedotkl puku a to je pro brankáře ošemetné, když má potom předvést nějaký důležitý zákrok.“

Na konci třetí třetiny sešívaní hráli dlouho v oslabení a Motor se tlačil za čestným úspěchem. Není brankář v takové chvíli nervózní, aby si nepokazil statistiky? „Já měl v hlavě hlavně naši výhru. Čisté konto je jenom bonus, za který jsem ale rád. Chci poděkovat klukům, že mi k němu pomohli,“ odpověděl skromně Málek.

Motor byl navíc před vzájemným kláním v tabulce těsně za Slavií a o to cennější je tříbodový zisk právě ze vzájemného duelu. „Je to určitě důležité vítězství. Každá výhra za tři body se počítá, je důležité, abychom v tabulce byli co nejvýš a měli výhodnou výchozí pozici do play-off,“ uzavřel mladý gólman.

Josef Beránek (HC Slavia Praha): „Myslím, že to byl z našeho pohledu výborný zápas. Výsledek je pro nás taky výtečný. Rozhodovalo se hlavně v koncovce. My jsme naše šance proměnili, soupeř ne, a proto jsme vyhráli.“

Radek Bělohlav (HC Motor České Budějovice): „Naše včerejší a dnešní utkání byla jako den a noc. Proti Slavii se nám nic nevedlo. Soupeř byl produktivnější a díky tomu vyhrál. Nebyli jsme dostatečně aktivní, neměli jsme pohyb a asi jsme si nezasloužili dát ani jeden gól.“