Permanentky Informace o vstupenkách Vstupenky online
MLÁDEŽ
13. července 2019

Změny u juniorů: končí povinná nadstavba a hráči na výjimku

Celou řadu změn uvidíme v blížící se sezóně v nejvyšší juniorské soutěži, DHL Juniorské lize akademií, v níž nastupují i slávističtí mladíci. Co konkrétně se změní?

Nejvyšší mládežnickou soutěží bude v nadcházejícím ročníku DHL Juniorská liga akademií. V ní se potká 19 týmů - 17 týmů se statusem Akademie Českého hokeje, Olomouc a rakouská akademie Red Bull Salzburk.

V původním herním programu se počítalo jako s hracími dny především se čtvrtky a sobotami, vše se ale nakonec změnilo. Účastníky čeká méně cestování – vytvořili územní dvojíce a každý absolvuje o herním víkendu domácí dvojutkání, nebo naopak trip ke dvěma zápasům na led soupeřů.

Devatenáct týmů nebude rozdělených do skupin ani se v polovině nerozpůlí na silnější a slabší část. Střetnou se všechny mezi sebou dvoukolově každý s každým, jednou doma a jednou venku. To znamená 36 utkání.

Mezi opory juniorů v sezóně 2018/19 patřil Jaroslav Brož.

I poté bude mít šanci na titul šestnáct mužstev – jen nejslabší tři dohrají soutěž čtyřkolově mezi sebou, přičemž všechny získané body se jim budou započítávat.

Ostatní čekají podobně jako v uplynulé sezoně skupiny o účast v play off, ovšem dvakrát delší. Týmy na 1., 8., 9. a 16. místě utvoří skupinu A, týmy na 2., 7., 10. a 15. místě skupinu B, týmy na 3., 6., 11. a 14. místě skupinu C a týmy na 4., 5., 12. a 13. místě skupinu D.

Výsledky z první části se do „osmifinálových“ skupin nepřenášejí, ale znovu budou mít vliv na bonifikační body: Nejlépe nasazený tým v každé skupině (1.–4.) dostane k dobru šest bodů, druhý nejlépe nasazený (5.–8.) tři body. Ve skupinách se celky utkají čtyřkolově a po dvanácti zápasech postoupí nejlepší dva z každé skupiny do play off.

Zápasy bez povinné nadstavby

Ve vyřazovacích bojích přichází další změna – hned od čtvrtfinále se bude hrát pouze na dvě vítězná utkání. Nasazení do play off bude určeno stejně jako letos, podle bodů se seřadí týmy z prvních příček a za nimi týmy z druhých příček. Následně utvoří dvojice 1–8, 2–7, 3–6 a 4–5.

Ve čtvrtfinále a semifinále se první utkání bude hrát na ledě hůře postaveného týmu, druhé a případné třetí pak na ledě lépe postaveného. Ve finále ovšem přijde změna, první a případné třetí utkání hostí lépe umístěný a druhé utkání hůře umístěný.

Základní část DHL Juniorské ligy akademií vypukne v pátek 6. září. Titul obhajují hráči Třince, slávisté se na úvod střetnou doma s Chomutovem.

Slávističtí junioři skončili v uplynulém ročníku ve čtvrtfinále proti Chomutovu.

Dlouhodobá fáze ligy vyvrcholí 25. ledna, následující týden odstartují osmifinálové skupiny (tam už se bude hrát povětšinou čtvrtek – sobota) a také skupina o umístění (pátek – neděle). Play off startuje 17. března, mistra poznáme 31. března či 2. dubna.

K několika změnám dochází v rámci samotných utkání. Zápasy rozhodnuté po šedesáti minutách už nebudou mít dodatečnou nadstavbu o čtvrtý bod. Pokud duel skončí remízou, následovat bude pětiminutové prodloužení tři na tři, případně nájezdy s pěti exekutory na každé straně.

Prodloužení v zápasech play off může trvat až deset minut, týmy nastoupí se čtyřmi hráči. Bitvy o titul mistra republiky začnou 17. března a vyvrcholí 31. března, nebo 2. dubna.

Poslední změnou je konec hráčů „na výjimku“, nastupovat tedy mohou pouze hokejisté ročníku 2000 a mladší. Do každého utkání pak smí tým nasadit maximálně jednoho cizince, na rozdíl od loňských dvou. Cizincem nesmí být brankář.

Autor Šimon Rogner
Nepřehlédněte
A-TÝM 4.4.2020

Příprava asi v normální podobě nezačne, říká Veber. Chce přivést útočníky

Slavia postoupila v předčasně skončeném ročníku do nadstavby a až do posledních chvil se držela v šestce zajišťující čtvrtfinále. Závěr sezony se však sešívaným nepovedl. „Šňůra porážek na konci ...

Číst více
MLÁDEŽ 2.4.2020

PANE TRENÉRE: Ideální hráč má skvělé dovednosti a je pořád aktivní, říká Tomášek

Slavia má ve svých trenérských řadách kromě bývalých zkušených hráčů také mladé progresivní kouče. Jedním z nich je také Adam Tomášek, který se do Slavie dostal po úspěšné zkoušce. „K práci na Slavii ...

Číst více
A-TÝM 31.3.2020

Pasovali nás na konec tabulky, ale my jsme všem ukázali, říká Novák

Mladý tým plný očekávání dotáhl k postupu do vyřazovacích bojů. A sám zažil sezonu plnou jubileí. Kapitán Slavie Jan Novák si odkroutil svůj třetí kompletní ročník po návratu do Edenu. Přečtěte si ...

Číst více
MLÁDEŽ 31.3.2020

Mladí slávisté dostávají tréninkové plány a plní výzvy

Vzhledem k vládním nařízením, které zastavily veškerou organizovanou sportovní činnost v celé zemi, aby nedošlo k dalšímu šíření koronaviru, musela Slavia přistoupit ke změnám v přípravě mladých ...

Číst více