Asie je jako zlatá klec, říká o čínské zkušenosti Viktor Martínek
O místo v kádru Slavie se uchází útočník Viktor Martínek, který si v minulé sezoně vyzkoušel angažmá v netradiční destinaci. V juniorské obdobě Kontinentální hokejové ligy MHL se snažil prosadit v čínském Kunlunu, avšak v dalším rozmachu jeho kariéry ho pozastavily zdravotní problémy. Devatenáctiletý hokejista je nyní zpátky doma na Slavii, kde se bude snažit vybojovat si své místo v kádru. „Jisté místo v A-týmu nemám, ale udělám všechno proto, abych si ho vybojoval,“ tvrdí odhodlaně mladý útočník.
Jak vznikla možnost působit v Číně? Po sezóně 2017/2018 mě oslovili zástupci klubu s tím, že by chtěli, abych za jejich tým nastupoval. Já jsem příliš nevěděl, co se mnou bude, protože na konci předminulé sezóny mě postihlo zranění kolene, kvůli kterému jsem musel podstoupit operaci křížového vazu v koleni, takže jsem se s tím nejprve musel vyléčit. Nabídek jsem dostal několik, ale jediná tato zůstala aktuální a na konci října jsem odcestoval do Asie.
Do nového angažmá jsi odcestoval sám, jak to pro tebe bylo těžké? Původně jsem myslel, že tam budu působit sám, ale v týmu jsem narazil na českého brankáře Filipa Krasanovského, který však měl taktéž zdravotní problémy s kolenem, takže musel brzy odcestovat zpět do Čech na operaci a vrátil se až později. Takže jsme tam působili takhle dva a ten pobyt to určitě zpříjemnilo, zároveň jsme se samozřejmě bavili i s ostatními. V týmu bylo dost Rusů, nebo také kanadských hráčů s čínskými předky.
V Asii se žije oproti Evropě odlišně, bylo složité si zvykat na změnu, kterou přesun znamenal? Je to jiný svět. Nazval bych to jako zlatou klec, protože člověk žije v blahobytu a má k dispozici ty nejlepší možné podmínky, na druhou stranu tam ale osobní život prakticky neexistuje. Každá minuta dne byla striktně naplánovaná.
O co přesně se zástupci čínského hokeje snaží? Celý tento projekt je směřován k zimním olympijským hrám v roce 2022, které se budou konat v čínském Pekingu. Čína se totiž snaží o zkvalitnění hokeje v jejich zemi a v této ruské juniorské soutěži k tomu má báječnou příležitost.
S jakými cíli jsi do zahraničí odcházel? Kunlun, tedy tým, ve kterém jsem působil, má své družstvo jak v mládežnické soutěžích MHL, tak i v soutěžích dospělých v KHL a druhé nejvyšší soutěži v Rusku ve VHL. Já jsem tam jel s tím, že když se mi bude dařit v juniorské MHL, tak bych se možná mohl s trochou štěstí podívat do některé ze soutěže dospělých, ale když se mi začalo dařit, tak se bohužel ozvalo operované koleno.
Co se stalo, přišlo další zranění? Vrátil jsem se po operaci příliš brzy. Také proto jsem odehrál pouze sedm zápasů, tam se totiž s nikým moc nepářou, buď hráč může hrát a hraje, pokud to nejde, tak si balí kufry a letí domů. Já jsem si vybral tu druhou variantu, raději jsem chtěl zranění dobře vyléčit.
Jak s odstupem času tuto zkušenost hodnotíš? Hodnotím to určitě kladně. Určitě tam byly kladné aspekty, ale i záporné. Z těch záporných se budu snažit poučit a vezmu si z nich spoustu věcí do života. Nyní vím, jak to chodí v Číně a v Rusku. Je to odlišný svět než u nás. Pro mě to byla obrovská zkušenost jak hokejově, tak do života. Naučil jsem se tam spoustu věcí, ke kterým bych se tady v Čechách třeba ani nepřiblížil.
Jaké rozdíly jsou mezi hokejem v Číně a u nás? Tréninkové jednotky byly podstatně delší než u nás. Většinu dne jsme trávili na zimním stadiónu. Tím, že se tam tolik trénuje, tak tam trochu opomíjejí regeneraci a z toho plynou častá zranění. Za necelé tři měsíce, které jsem v Číně strávil, se v týmu prostřídalo tolik hráčů, kolik jsem snad nepotkal ani za celou kariéru zde na Slavii. Další odlišností je velké množství peněz, které má v ruské soutěži každý hráč k dispozici, takové podmínky nemá na juniorské úrovni žádný český klub. MHL, i když je juniorskou soutěží, je brána jako profesionální soutěž.
V A-mužstvu Slavie jsi ještě nepůsobil, jak bys sešívaným příznivcům sebe jako hráče charakterizoval? Jsem silový útočník, který se snaží hodně pracovat v předbrankovém prostoru, tam jsou moje priority, ale místo v A-týmu nemám jisté, musím si ho vybojovat a udělám proto všechno. Moc rád bych se v Edenu představil.
Sluníčko si užívám i během přípravy. Ale běhání mi nevoní, usmívá se Přikryl
Roman Přikryl absolvoval letní přípravu na rozdíl od minulých let společně s týmem. V rozhovoru si ji pochvaluje, i když přiznává, že některé fáze byly opravdu náročné. „Z běhání jsem byl hodně ...
Číst víceIzometrie, dynamika či běh. O kondiční přípravě s Markem Tomicou
V Edenu dohlíží na fyzickou připravenost hráčů. „Absolvoval jsem příprav hodně a vím, jak se vše posunulo,“ vysvětluje Marek Tomica, který zná tréninkové dávky i z druhé strany. Na čem a jak s týmem ...
Číst víceSlávisté zamakali na fyzičce. Jak vypadají kondiční testy?
Slávisté završili přípravu kondičními testy. Kromě své síly změřili například i dynamické běhy se změnami směru. Podívejte se na krátké video, jak takové testování vypadá.
Přehrát videoRegenerace? Do ledové kádě lezu i doma, říká Polák
Ačkoli se Vojtěch Polák cítí unavený, věří, že se závěrem kondiční přípravy je silnější. „Jsem rád, že už máme ty dva těžké měsíce za sebou. Vím ale, že je to potřeba,“ vysvětluje mladý útočník. Jak ...
Přehrát video