Báječné individuální výkony: Sparťanský kat Hertl

05.08.2019, Tomáš Pauček

Ve čtvrtém díle seriálu o nezapomenutelných výkonech současných či bývalých slávistů se vrátíme do sezony 2012/13. Ta po výsledkově slabším předchozím ročníku znovu znamenala návrat na vrchol a jen velmi málo chybělo, aby Slavia získala Prezidentský pohár pro vítěze základní části. Nakonec z toho bylo druhé místo a postup až do semifinále, kde ve velké bitvě nestačili svěřenci Vladimíra Růžičky nestačili na pozdějšího mistra z Plzně.

 
 

Seriál Báječné individuální výkony

Jako každý rok, i tentokrát znamenala letní příprava částečnou přestavbu kádru. Nejcitelnější byl jednoznačně odchod Romana Červenky, jenž zamířil do zámořského Calgary, Michal Vondrka si pak jako další destinaci vybral ruskou KHL. Tomáš Hertl zaujal na draftu natolik, že si jej jako 17. v pořadí vybralo San Jose, na rozdíl od Dmitrije Jaškina se však zatím za moře nestěhoval.

Do přestupových her nicméně promluvil další faktor – právě zámořská NHL se nedokázala dohodnout na kolektivní smlouvě, díky čemuž byla vyhlášena třetí výluka, neboli lockout, v její historii.

Celá plejáda nejen českých hvězd a reprezentantů tedy zamířila do české extraligy, aby neztratila zápasové tempo a zároveň pomohla svým mateřským klubům. Slavia takto „získala“ právě Romana Červenku, její řady posílil i reprezentant Vladimír Sobotka. Začal jeden z nejatraktivnějších ročníků poslední doby…

Sparťanský kat Hertl, dějství druhé a třetí

Na tiskové konferenci panovalo napjaté ticho. Všichni přítomní dychtivě vyčkávali na první slova Josefa Jandače, jenž coby nový kouč hokejistů Sparty podruhé v řadě v derby nestačil na městského rivala z Vršovic. Po obvyklém hodnocení právě dohraného utkání nicméně musela přijít řeč i na výkon muže, který celý zápas, stejně jako dvakrát předtím, dokázal rozhodnout. A sparťanský lodivod si bez okolků ulevil: „Je to jeden z největších talentů, ale tím, že nás tady porazil, mě pěkně nas…“.

Kdykoliv jindy by jej za takovou reakci řada fanoušků či novinářů odsoudila, po 18. listopadu 2012 to ale bylo jiné. Tomáš Hertl se totiž znovu stal noční můrou fanoušků z opačného břehu Vltavy. Znovu svým příspěvkem rozhodl pražské derby. A opět to bylo v samotném závěru. Potřetí v řadě.

Tomáš Hertl se stal noční můrou všech sparťanů – třikrát v řadě dokázal rozhodnout derby v samotném závěru!

Jednou ještě v předchozí sezoně. O dvou bodech, jež znamenaly porážku Sparty na jejím ledě, navíc ve chvíli, kdy měla sama přebírat Prezidentský pohár, jsme již mluvili v přechozím díle našeho seriálu. Jakoby to tehdy bylo takové malé varování před tím, co ještě mladý štírek s třiadevadesátkou na zádech může dokázat. A sparťané toho varování nevyslyšeli.

Poprvé se jim to vymstilo ve čtvrtek 4. října 2012. Hrálo se první derby sezony, kulisy nicméně nebyly takové jako vždy. Do O2 Areny dorazilo jen necelých sedm tisíc diváků, na vině byl zejména fakt, že ve stejné době hrála i fotbalová Sparta Evropskou ligu. A byť na Letné tehdy dokázala porazit silné španělské Bilbao, na ledě ve Vysočanech už to tak slavné nebylo.

Jistě, začátek měli hokejisté s velkým S na hrudi o něco lepší a po zaváhání Kempného otevřel skóre Tomáš Rachůnek, obraz hry se nicméně záhy obrátil. Slávisté na dlouhé minuty svého soupeře zatlačili a odměnou jim byl vyrovnávací gól Vladimíra Růžičky, jenž za Neurvitha doklepl Jelínkovu střelu.

Podobně se vyvíjela i druhá třetina, ještě před koncem té první nicméně musel po nepříjemném zásahu odstoupit Dominik Furch, jehož nahradil Miroslav Kopřiva. Další komplikací bylo zbytečné vyloučení dvou slávistů v jedné minutě, což potrestal přesnou trefou Petr Ton. Sparťanské početní výhody byly velkou zbraní hostů a ti z nich několikrát dokázali nepříjemně zahrozit, nepohlídali si nicméně zadní vrátka a dovolili Michalu Poletínovi přesnou tečí srovnat.

Definitivní rozuzlení tak musela přinést až třetí část, ve které byli dlouho hokejisté z Holešovic aktivnější a dělali vše proto, aby přetrhli šestizápasovou šňůru porážek. Nedokázali ovšem vyhrát na výtečného Kopřivu, jenž svými zákroky držel Slavii nad vodou. Když už se zdálo, že se budou body dělit a půjde se do prodloužení, přihlásila se ke slovu noční můra sparťanských příznivců – Tomáš Hertl necelé tři minuty před koncem vybruslil před Neurvitha a i s trochou štěstí dokázal procpat kotouč mezi jeho betony – 3:2. Pro stále teprve osmnáctiletého sešívaného forvarda to byl druhý zářez v samotném závěru v řadě a po zápase stejně jako jeho spoluhráči právem rozdával nadšené úsměvy na všechny strany.

To však nevěděl, že proti stejnému soupeři bude za pár týdnů zářit ještě více.

Sparta už se vyhrabala z nejhoršího a v domácím derby chtěla potvrdit svůj vzestup. Slávisté naopak měli co napravovat, v posledních dvou zápasech neuspěli jak v Pardubicích, tak v Edenu proti Vítkovicím, kde dokonce vyšli naprázdno i střelecky.

A nedařilo se jim ani v první třetině druhého sezonního derby. Sparta šla už po pár minutách do vedení zásluhou průniku mladičkého Přibyla. Vedení domácích navýšil ve 14. minutě Hovorka a zdálo se, že Sparta drží vývoj důležitého klání pod kontrolou.

Svého soupeře v tu chvíli totiž kromě vstřelených branek převyšovala, i co se obrazu hry týkalo. Sešívaní se před Neurvitha dostávali jen zřídka, naopak Furch si na nedostatek práce rozhodně nemusel stěžovat. Takhle to trvalo do 22. minuty.

Jednu z mála šancí v tu chvíli dokázali hosté přetavit v poměrně nečekanou korekci skóre. V přesilové hře pálil Skokan a jeho odraženou ránu dokázal za Neurvitha dorazit Tomáš Hertl, jenž zase a znovu ukázal soupeři svou nejsilnější disciplínu, tedy důraz na brankovišti.

Slavii se na Spartu v sezoně 2012/13 dařilo, zvládla totiž všechny čtyři vzájemné zápasy.

Spartu jeho zásah na pár střídání vykolejil, postupně se ale dokázala vzpamatovat a opět se jala zaměstnávat Furcha ze všech možných i nemožných pozic. Nutno podotknout, že gólman červenobílých si vybral i pořádný kus štěstí jako například při střele Sičáka – ta orazítkovala obě tyče, než se odrazila zpět do rinku.

A tak muselo znovu promluvit otřepaná fráze, klišé a mnoha roky orezlé přísloví nedáš – dostaneš. A znovu u toho byl Tomáš Hertl.

Ten si hraničním zákrokem poradil s dotírajícím soupeřem a zpoza brány nabil mezi kruhy Tomicovi, jenž rychlým švihem srovnal skóre na 2:2. To byl pro sparťany takový šok, že celý zbytek druhé periody byli vykolejení a už se nedokázali vrátit k tomu náporu, jenž předváděli právě do 33. minuty.

A nepomohla jim ani přestávka. Naopak sešívaní vycítili šanci a začali se hnát směrem vpřed, v snad největší šanci neuspěl Jelínek, který doslova vytřel led se dvěma obránci, aby pak trefil pouze Neurvitha. Takhle to šlo až do 59. minuty. To byl pro jednu stranu čas radostný, zatímco pro tu druhou prokletý.

A tajné prosby z rudě oděné části publika o tom, že to ten mladík přece nemůže dokázat potřetí, i tentokrát vzaly za své.

Sparťanská Nemesis, kat a fantom, jenž v té době zaručeně patřil na seznam nejnenáviděnějších spoluobčanů na sever od Štvanice, se znovu přihlásil o slovo.

Tomica podržel kotouč za Neurvithovou bránou a v ideální okamžik jej poslal takříkajíc do ohně. Zde jej přebral důrazný Tomáš Hertl, jenž s ledovým klidem a velkým přehledem objel padajícího strážce domácího brankoviště a chladnokrevně zakončil do odkryté brány.

3:2.

Obrovská euforie na jedné a neméně velká frustrace na druhé straně nebraly konce. Věkem stále ještě teenager Tomáš Hertl potřetí v řadě dokázal rozhodnout jednu z nejsledovanějších sportovních událostí u nás a zlatým písmem se zapsal do srdcí všech sešívaných fanoušků. Pojišťovací trefa Vladimíra Sobotky už jen dala razítko na druhé vítězství Slavie v derby v sezoně.

Mimochodem, s Hertlem v sestavě jen jedinkrát ze sedmi pokusů Slavia v utkání se svým úhlavním rivalem nezískala ani bod. Na přelomu let 2012 a 2013 navíc uspěla v pěti po sobě jdoucích derby.

Hvězdné války Romana Červenky

Jak již bylo zmíněno v úvodu, sezona 2012/13 byla mimo jiné ozvláštněna také podzimní výlukou v NHL, díky čemuž se do hokejové extraligy vrátila celá plejáda tamních hokejistů, kteří se potřebovali udržet v zápasovém tempu. Jedním z největších „příjemců“ se stala Slavia s Kladnem, do nichž se takto vrátilo hned šest bruslařů v čele s hvězdným Jaromírem Jágrem.

Se zvučnými jmény logicky raketově vzrostl i zájem diváků o lístky na jejich úvodní představení. Ten byl tak ohromný, že se zavelelo k následnému – desáté kolo mezi Kladnem a Slavií se předehraje a místo na Kladně se bude hrát v O2 Areně!

Odvážný krok dával smysl, hala ve Vysočanech mohla uspokojit i několikanásobně větší zájem, než jaký by se vešel na zimní stadion v Kladně. Však se v konečném zúčtování prodalo téměř 16 tisíc lístků. Více než trojnásobek toho, kolik dovoluje kladenská kapacita.

A rozhodně se nedá říci, že by diváci viděli něco, za co by litovali utracených peněz. V O2 Areně, kde Slavia netradičně a vůbec poprvé nastoupila coby hostující tým, se hrál nádherný hokej odpovídající tomu, že se na ledě proháněly hvězdy NHL. Už tak velkou motivaci sešívaných ještě podpořila zpráva z vedení, že za případný úspěch dostane každý hráč odměnu v podobě VIP vstupenek na koncert Jennifer Lopez.

Zápas plný hvězd ovládl Roman Červenka – jeho tři body znamenaly, že se před Slavií muselo sklonit i duo Jágr – Plekanec.

Možná tedy i s vidinou krásného koncertu s neméně lahodným občerstvením slávisté na svého soupeře doslova vlétli. Už ve třetí minutě vyhrál na pravé straně útočného pásma kotouč Kalla a předložil jej Sobotkovi, jenž našel ještě lépe postaveného Romana Červenku – souhra dvou slávistických posil ze zámoří znamenala vedení 1:0.

Nerozhodný stav nicméně dlouho nerozhodným nezůstal – trvalo to jen necelou minutu, než se k vyraženému kotouči dostal Tomáš Plekanec a rychlým švihem srovnal na 1:1.

Hrál se parádní hokej se šancemi na obou stranách, navíc podpořený výtečnou diváckou kulisou. Ta si na další branku musela počkat do 18. minuty a znovu byli v hlavní roli Roman Červenka s Vladimírem Sobotkou – první jmenovaný se náramným způsobem dokázal proháčkovat přes dva soupeře a druhému jmenovanému předložil takový pas, jehož neuklizení za brankovou čáru by se rovnalo hříchu.

Těsné vedení tentokrát Pražané udrželi do sirény, zkraje druhé části nicméně znovu smutnili. Mimořádně silná první kladenská lajna ve složení Jágr – Tlustý – Plekanec se dostala do přečíslení a Jiří Tlustý dokázal z hranice kruhu propálit padajícího Kopřivu – 2:2.

I nadále se pokračovalo v nastoleném trendu z první části, avšak další branka ne a ne přijít. Povedlo se to až ve 38. minutě a do třetice u toho byl zapletený šikula s desítkou na zádech. Roman Červenka se šikovným manévrem prosmýkl přes modrou čáru a krásnou přihrávkou našel Kallu, jenž už měl snadnou práci.

Jeho branka se nakonec ukázala jako vítězná. Kladenští sice ve třetí části výrazně přidali pod kotel, do velkých šancí se odtávala především Plekancova lajna, vytoužené srovnání už z toho však neplynulo. Slavia tak zejména díky tříbodovému Romanu Červenkovi, jenž byl u všech sešívaných tref, porazila v hvězdném zápase Kladno 3:2 a připsala si první vítězství v sezoně.

Dvanáct dní, dva hattricky

Sešívaní byli ve formě. Od poloviny prosince neprohráli jediný zápas a do Nového roku vstupovali se čtyřmi výhrami v řadě, včetně vítězství v pražském derby. V úvodním klání roku 2013 navíc na soupeřově ledě vynulovali Kladno a mohli se tak se zcela čistou hlavou připravovat na souboj se svým oblíbeným soupeřem, Chomutovem.

Ten sice do Vysočan přivezl i kmenového hráče Chicaga, Michaela Frolíka, ani jeho přítomnost nicméně Pirátům nedokázala pomoci.

Slávisté se totiž od samého začátku hnali do útoku a chomutovským hokejistům za první dějství dovolili pouze tři střely na branku. Sami se naopak činili a zasypávali Kostúra salvou pokusů, z nichž se v úvodní dvacetiminutovce ujal jeden – mezi kruhy se ke střele dostal Petr Kuboš a po tvrdé ráně poslal Slavii do vedení.

Ačkoliv odehrál Jaroslav Bednář jen 13 zápasů, dokázal se kromě patnácti bodů zaskvět i hattrickem v síti Chomutova...

To mohlo být daleko vyšší, pokud by v úvodním dějství domácí využili některou z nemála dalších příležitostí. Mrzet je to však nemuselo, neboť už po půlminutě toho druhého započal své řádění Jaroslav Bednář. Při pokračujícím náporu si našel své oblíbené místečko na vrcholu levého kruhu a prudkým golfem z první nedal Kostúrovi šanci.

Chomutov se zmohl jen na slabý odpor a po šesti minutách inkasoval potřetí. A znovu z hole Jaroslava Bednáře. Tomu tentokrát na levý kruh nabil Sobotka a sešívaný kanonýr trefil podobné místo, jako o pár střídání předtím.

Téměř by se dalo říci, že celé utkání byla jedna velká rutina. Pražané neustále tlačili a snažili se o navýšení, naproti tomu Piráti hrozili jen z brejků, které navíc vždy dokázal zastavit jistý Kopřiva. Jediný chomutovský úspěch nakonec přišel pár chvil před druhou sirénou, když se po mele v domácím brankovišti s přispěním několika tečí a velkého dílu štěstí prosadil Hromas.

Jeho záhadný gól nicméně zůstal posledním světlým momentem hostí. Ačkoliv je dokázal lehce nakopnout, na dobře pracující červenobílou defenzivu to zkrátka a dobře nestačilo. Dokonat hattrick mohl po krásné kombinaci dvanáct minut před koncem Bednář, Sobotkův kros však do prázdné brány neusměrnil. Povedlo se mu to až při závěrečné hře bez brankáře, kdy poslal puk do klece z hranice vlastního brankoviště.

Slavia tak zejména díky jeho třem brankám porazila Chomutov 4:1 a dotahovala se na čelo.

Svou stíhací jízdu si nicméně zkomplikovala v následujícím týdnu. Parta kolem Jaroslava Bednáře dostala pět gólů v Třinci a bez bodů zůstala i po domácím klání s Českými Budějovicemi. Poté sice dokázala přetlačit Zlín v prodloužení, bude jí ale podobný výkon stačit i na ledě lídra z Plzně?

Bude. Pochyby začal rozmetávat už ve druhé minutě Lukáš Krenželok, jenž perfektně načasoval střeleckou formu a po necelých 110 sekundách hry dorazil za Svobodu neúspěšný Žejdlův průnik. Nutno dodat, že se jednalo o jeden z těch jednodušších zásahů, neboť plzeňský brankář ležel bezmocný na zádech a na Krenželoka zívala prázdná brána.

Jednoduchá branka nicméně byla mimořádně důležitá. Indiáni díky ní znejistěli a zejména jejich přesilovky nebyly takové, jako jsme mohli vídat v zápasech předchozích. Naopak Slavia podstatně zlepšila hru do obrany a názorně předváděla, proč právě v defenzivě patří mezi úzkou extraligovou špičku.

Plzeňský tlak mohl přijít vniveč zkraje druhé periody, Kolařík po Vlasákově minele nicméně mířil jen do ramene gólmana Svobody. Narůstající tlak domácích nakonec vedl k dvěma sešívaným vyloučením krátce po sobě a dvojnásobnou přesilovku už parta kolem Martina Straky dokázala zužitkovat po pěkném příklepu Gulaše, jenž mířil přesně do šibenice.

Lukáš Krenželok patřil k lídrům sešívané produktivity, třemi brankami navíc rozhodl o skalpu lídra z Plzně!

Pokračující nápor přinesl jen marné snahy vyzrát na skvělého Furcha, podle jednoho nejmenovaného rčení tak logicky muselo udeřit na druhé straně. A k šoku plzeňského publika se tak skutečně stalo. V jednom z mála hostujících útoků znovu figuroval Lukáš Krenželok, jenž si od mantinelu vybruslil pro Alinčovu přihrávku a rychlým švihem na bližší tyč překvapil Svobodu.

I po druhé části tak Slavia vedla o jednu branku, byť se její naprostou většinu bránila. O převaze domácích budiž důkazem počet střel na bránu, který v prostředním dějství dosahoval skóre 16:4 ve prospěch Indiánů.

Definitivní tečku za plzeňský zmar mohl přidat krátce po úvodním buly třetí třetiny Krenželok, v dobré pozici ale mířil jen těsně nad břevno. Hra už byla podstatně rozkouskovanější než předtím a Plzeň se do tlaku dostávala o něco obtížněji, přesto byla i tentokrát aktivnějším mužstvem. Obrovskou příležitost promrhal Slovák, nabídnutou přesilovku si pak domácí zkazili sami vlastním vyloučením.

Jejich sázka na jedinou kartu, tedy vyrovnání, se jim vymstila šest minut před koncem. Po buly se ke kotouči dostal Alinč a podobně jako při druhé sešívané brance našel Lukáše Krenželoka, jenž se nerozpakoval a propálil Svobodu na vzdálenější tyči.

Byl to druhý hattrick v necelých dvou týdnech pro některého ze slávistů. A nakonec i vítězná branka.

Lídr tabulky ještě 11 sekund před koncem snížil zásluhou Vlasáka, prohrál však následné buly a dvě sekundy před sirénou dovolil skórovat Dávidu Skokanovi, pro nějž to byla první branka v červenobílém.

Slavia si tak vyšlápla zejména zásluhou tříbrankového Lukáše Krenželoka na vedoucí tým tabulky, na jeho ledě zvítězila 4:2. Začala tím stíhací jízdu, jež nakonec skončila až konečným druhý místem v tabulce!

Názory FB uživatelů

 

Partneři
 


© 2001-2019 HC Slavia Praha & eSports.cz, s.r.o. | RSS kanál

Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno.
Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www.hc-slavia.cz

Hubnutí s fitness | Olympiáda dětí a mládeže


"