6. březen
Prostějov Slavia
17:00
8. březen
Slavia Benátky
17:00
VSTUPENKY
Permanentky Informace o vstupenkách Vstupenky online
MLÁDEŽ
18. února 2021

František Pomahač: Bez zvýšené aktivity trenérů a spolupráce rodičů by to nešlo

Aktuální složitá situace nedovoluje mládežníkům společně se připravovat v Edenu, proto slávisté využívají online tréninků i venkovních prostor. Zároveň všichni věří v brzké zlepšení současného stavu. „Jsme připraveni sehnat prostředky, abychom mohli přejít na celoroční provoz ledové plochy. Jakmile to situace dovolí, tak bychom chtěli, aby děti trénovaly a potkávaly se častěji,“ přibližuje sekretář klubu František Pomahač.

Vzhledem k vládním nařízením týkajících se amatérského sportu nemůže mládež trénovat v Edenu. Jak složitá pro vás je současná doba?
Situace není pro nikoho jednoduchá, připravujeme pro naše mladé hráče program, který by jim alespoň částečně mohl vynahradit absenci společného tréninku na ledě v Edenu. Snažíme se o vzájemnou souhru klub – hráč – rodič. Chceme, aby nejspokojenějším článkem tohoto trojúhelníku byl hráč a pevně věřím, že tomu tak je.

Jakou máte odezvu od rodičů?
V první řadě bych jim chtěl moc poděkovat a vyzdvihnout jejich sounáležitost s klubem. Když jsme jim v dubnu a listopadu loňského roku nabídli možnost snížení příspěvků na polovinu, 70 procent rodičů toho nevyužilo a přispěli v plném rozsahu. Tyto příspěvky jsou nedílnou součástí našeho rozpočtu. Částečně hradíme některé pronajaté sportovní plochy v rámci upraveného tréninkového procesu, na kterých se nad rámec standardních příspěvků finančně podílejí i rodiče. Rozhodli jsme se také přejít v tomto roce na celoroční provoz ledové plochy.

Z jakého důvodu jste se k tomuto kroku rozhodli?
Děti už několik měsíců nemohou trénovat a my jsme se rozhodli, že jakmile se situace ohledně pandemie zlepší a dojde k uvolnění, tak jim umožníme ihned začít s tréninkovým procesem na ledě. Chtěli bychom, aby se děti potkávaly častěji a částečně doháněly nejen sociální manko. V minulosti začínala příprava na ledě na přelomu července a srpna, nyní by se hráči měli dostat na led podstatně dříve.

Jaký to bude mít zásah do rozpočtu?
Přestože nemůžeme ledovou plochu nyní pro trénink naší mládeže využívat, jsou náklady na provoz zimního stadionu pořád stejné. S novým logem našeho klubu jsme navíc v srpnu 2020 pořídili všem kategoriím nové tréninkové a zápasové dresy. Bohužel v Praze je situace taková, že provoz sportovního zařízení platí provozovatel. Nicméně žádáme každoročně o podporu vypsaných možností u Hlavního města Prahy, Prahy 10, MŠMT – nyní NSA a dalších. Nevíme, jak se situace vyvine a kolik finančních prostředků nám bude přiděleno. Přesto jsme připraveni sehnat prostředky, aby letošní léto bylo s ledem.

Jak nyní vypadá příprava mladých slávistů?
Zhruba již rok se snažíme respektovat protiepidemická opatření, a i v těchto podmínkách rozvíjet náš klub a starat se zejména o hokejovou mládež. Loňské jaro jsme společně přečkali s vyhlídkami na lepší budoucnost v této sezoně. Od května jsme trénovali v rámci letní přípravy zejména na hřišti a v přírodě. Od července a srpna jsme trénovali na ledě za zpřísněných podmínek. V polovině října vše skončilo. V prosinci sice přišlo mírné zlepšení, ale od ledna je opět vše velmi těžké. Tato situace je nová pro všechny - pro klub, pro hráče i pro rodiče. Snažíme se v ní orientovat a pracovat tak, jak nám situace dovolí. Od začátku probíhají distanční tréninky zejména asynchronní formou, podle toho, kdy má hráč čas. Když je možné se setkávat, jsme rádi za každou příležitost a scházíme se ve skupinách většinou v přírodě, pokud to dovolí počasí. Od prosince využíváme také možnost tréninku ve skupinách na venkovních ledových plochách nejenom v Praze.

Jak vypadá v současné situaci práce trenéra?
Máme pravidelné trenérské rady, kde reagujeme na aktuální podmínky. Vytvořili jsme vnitřní směrnici na distanční trénink. Proběhlo několik školení v IT technologiích. Snažíme se sjednotit systém nejenom online tréninku v rámci všech mládežnických kategorií. Trenéři jsou velmi iniciativní v nápadech na zlepšení tréninkového procesu v současné době. Celkově se snažíme o reflexi a sebereflexi.

Jak probíhá komunikaci mezi trenéry a hráči?
Komunikace probíhá v různých úrovních. Přes Klubový informační systém, zejména ale přes mobilní telefon, kde hráči dostávají obrazový materiál a psaný text jako zadání pro domácí trénink.

Zákaz trénování ve vnitřních prostorech platí už několik měsíců. Jak to podle vás může ovlivnit sportovní vývoj hráčů?
Nejenom sportovní vývoj mládežnických hráčů velmi stagnuje. Pevně věřím, že všechny složky zdravého vývoje dítěte (fyzická i psychická stránka) se dožene. Jsem pedagog a vidím, že velkým problémem je zejména absence sociálních vazeb mezi dětmi. Vidím ale jednu skvělou věc, a to je, že kluci a děvčata se na jakékoliv setkání s vrstevníky doslova třesou a těší. Máme založeny v jednotlivých kategoriích skupiny přes mobilní aplikace, kde to jednoznačně vyplývá ze vzájemné komunikace. Zamrzly rybníky a borci si sami domlouvali setkání na ledě. Za sebe se velmi těším až se situace zlepší a budu opět s radostí korigovat a usměrňovat nejenom aktivitu chlapců a děvčat kdekoliv na hřišti.

Máte nějakou informaci o tom, jestli by se tuto sezonu mohlo ještě něco změnit, například za podmínky pravidelného testování?
Jsme v kontaktu s Českým hokejovým svazem, od kterého pravidelně čerpáme informace a komunikujeme se všemi hokejovými kluby nejenom v Praze. Věřím, že se situace brzy zlepší.

Autor Jakub Mezlík
Nepřehlédněte
SESTŘIHY 28.2.2021

Sestřih zápasu: Třebíč - Slavia 1:3

Slávisté si zajistili postup do předkola play-off tři kola před koncem základní části díky výhře na ledě Třebíče 3:1. Dvakrát se trefil Jaroslav Bednář, jednou Petr Kafka. Podívejte se na sestřih ...

Přehrát video
ZÁPASY 27.2.2021

Paráda! Slavia v Třebíči urvala triumf a má jisté předkolo play-off

Výborně! Slavia po prohře v Litoměřicích zabrala a na ledě Třebíče oslavila triumf. Cestu za výhrou slávisté odstartovali zkraje druhé třetiny, kdy skóre zápasu otevřel Kafka. Domácí sice brzy ...

Číst více
PREVIEW 27.2.2021

Další venkovní utkání je tu! Slavia se popere o body v Třebíči

Slavii v sobotu čeká již čtvrtý venkovní zápas v řadě. V rámci jednatřicátého kola se sešívání představí na ledě Třebíče. Ani jeden z celků aktuálně nemá zrovna dobrou formu. Dokáží Pražané situaci ...

Číst více
SESTŘIHY 25.2.2021

Sestřih zápasu: Litoměřice - Slavia 7:4

Přestože slávisté skórovali čtyřikrát, z toho dvakrát v přesilovkách, z Litoměřic si body neodvezli, domácí vyhráli v dohrávce 10. kola 7:4. Podívejte se na sestřih všech branek.

Přehrát video