6. srpen
Slavia Litoměřice
17:30
13. srpen
Slavia Sokolov
17:30
VSTUPENKY
Permanentky Informace o vstupenkách Vstupenky online
MLÁDEŽ
9. června 2020

Juniorku i dorost čeká velké zúžení! Jaké jsou další novinky?

V posledních letech se pomalu stalo pravidlem, že se vždy mezi sezonami změní hrací systému jednotlivých mládežnických soutěží. Výjimkou není ani letošní rok, a tak si trenéři i hráči musí zvykat na výrazné novinky. Tou největší je fakt, že z nejvyšší juniorské soutěže sestoupí až čtyři týmy přímo a další bude svoji pozici obhajovat v baráži.

Od velké reorganizace soutěží, kdy se zrušily tři akademické kategorie a zavedly se jen dvě – dorost a junioři, uběhly už dva roky a všechny týmy se chystají už na třetí. Pokaždé se však musely připravovat na nový systém svých soutěží, což je čeká i letos.

Po brzkém konci loňské sezony byl postup do DHL juniorské ligy akademií přisouzen Havířovu, který se přidal k 19 dosavadním účastníkům. V první fázi se junioři utkají s každým soupeřem jednou doma a jednou venku, celkem tak odehrají 38 zápasů. Následně se prvních 12 celků rozdělí do tří čtyřčlenných skupin podle předem stanoveného klíče. Týmy na předních místech budou mít navíc do nadstavby určitý bodový bonus.

V každé skupině se pak celky potkají celkem čtyřikrát – 2x doma a 2x venku. Počet odehraných duelů se tak zarovná k padesáti. Následovat bude play-off, do kterého se podívají mužstva na prvních dvou místech každé skupiny a dva nejlepší celky ze 3. příček. Ve čtvrtfinále, semifinále i finále se bude hrát na dva vítězné zápasy.

Celky, které po základní části obsadí 13. až 20. pozici, čeká boj o udržení. Každý s každým se utká ještě dvakrát a až čtyři celky sestoupí. Přesný počet totiž bude záležet na umístění rakouského Salcburku. Pokud se umístí na lepší než 17. příčce, přímo sestoupí jen tři celky a čtvrtý bude bojovat v baráži.

Podle dostupných informací by pak mělo být zrušeno pravidlo, podle kterého v zápasech juniorů mohli nastoupit jen čtyři hráči dorosteneckého věku. V loňské sezoně za porušení tohoto nařízení pykal Liberec, jehož duel s Českými Budějovicemi byl nakonec kontumován ve prospěch Jihočechů. Nově bude počet neomezený.

Kompletní rozpis sešívané juniorky v základní části DHL juniorské ligy akademií najdete zde.

Dorost se vrací ke známému systému

Velká změna čeká i na dorostence. Nejde ale o úplně tak neznámou změnu. Hrací systém, který bude platit v následující sezóně, se totiž vrací po pouhém roce a nahrazuje systém s dvěma nadstavbami.

Základní část ovšem zůstává prakticky stejná. Týmy rozdělené do tří skupin po deseti se v rámci každé skupiny utkají každý s každým doma a venku, tedy celkem 18 zápasů. Jedinou změnou je drobná úprava ve složení jednotlivých skupin, kdy se prohodily dva celky ze západní a střední skupiny. Ve Středu, kam patří i slávisté, bude nově bojovat o úspěch Sparta a Kobra, naopak v Západu je vystřídaly Mladá Boleslav a Liberec.

Nově se po první fázi vytvoří hned pět nadstavbových skupin, kdy se z lepších čtyř celků z každé základní skupiny vytvoří dvě šestičlenné a tři další šestičlenné pak budou pokračovat podle toho, jak byly týmy rozřazené už na začátku. Všechny celky v tzv. lepších skupinách budou mít play-off již jisté a přidají se k nim vítězové horších skupin a nejlepší tým ze 2. míst.

Kromě účasti ve vyřazovacích bojích se ve spodních skupinách bude bojovat i o záchranu. Z každé z těchto skupin totiž přímo sestoupí dva týmy a třetí nejhorší celky si to navíc mezi sebou rozdají o to, kdo bude muset účast extralize dorostu pro další sezónu v baráži.

Drastické zúžení o šest týmů mělo proběhnout už v minulém roce, jenže kvůli předčasnému ukončení sezony se to o rok odložilo. Letos však nedojde na přímou konfrontaci nejhorších celků mezi sebou, pro některé tak půjde o mnohem náročnější boj o záchranu.

Nedojde však ani na konfrontaci všech nejlepších celků z celé republiky. Dvě lepší nadstavbové skupiny se totiž utvoří tak, že ke čtyřem týmům ze Západu se připojí dva ze Středu podle územního principu. Zbylé dva celky ze Středu se pak přidají ke čtyřem mužstvům z Východu. Nejlepší celky ze západní a východní skupiny se totiž budou moci potkat až na republikovém mistrovství, kam se navíc probojují jen čtyři týmy ze třiceti.

Kompletní rozpis sešívaného dorostu v základní části ELIOD Extraligy dorostu najdete zde.

Autor David Mencl
Nepřehlédněte
ROZHOVORY 5.7.2020

Brož o studiu na vysoké škole: V zápřahu s hokejem se rozhodně nenudím

Slavia má ve svých řadách také několik hráčů, kteří studují na vysoké škole. Jedním z nich je útočník Jaroslav Brož, který v rozhovoru nastiňuje, jak jeho studium probíhá nebo jaké má cíle na ...

Číst více
MLÁDEŽ 3.7.2020

Chceme, aby kluci makali, ale zároveň se bavili hokejem, říká trenér dorostu Slížek

Dorostenci mají za sebou letní přípravu, v rámci níž se s týmem připravovala celá řada nových hráčů. Trenér Ladislav Slížek se v rozhovoru krátce ohlíží za uplynulým obdobím a nastiňuje představy pro ...

Číst více
A-TÝM 30.6.2020

Přípravu jsme zaměřili na sílu a dynamiku, v sobotu byly běhy, přibližuje trenér Doležal

Sešívaným skončila v pondělí suchá část letní přípravy. Po osmi náročných týdnech je čeká krátká dovolená, po níž už vyjedou na led. Asistent trenéra Jiří Doležal vypráví v rozhovoru o uplynulém ...

Číst více
MLÁDEŽ 27.6.2020

Slavíček s Hrdličkou dostali pozvánku do reprezentace U17

Útočník Šimon Slavíček a obránce Jakub Hrdlička patřili v loňské sezoně mezi stabilní členy reprezentačního výběru do 16 let a nyní figurují i v nominaci na první akci reprezentační sedmnáctky. Tu ...

Číst více