14. srpen
Jihlava Slavia
14:00
15. srpen
Slavia
 
VSTUPENKY
Permanentky Dárkové poukazy Informace o vstupenkách Vstupenky online
ROZHOVORY
20. června 2024

Klapka přivezl do Edenu dres z Calgary. Na Slavii se rád vracím, říká

Uplynulou sezonu bude mít slávistický odchovanec Adam Klapka navždy v paměti. Připsal si v ní debut v NHL i první gól a v nejprestižnější soutěži světa už dvoumetrový obr shodil i rukavice. Nezapomíná ale ani na klub, v němž vyrůstal. Slavii nyní věnoval dres z Calgary a v rozhovoru povyprávěl o svých zážitcích ze zámoří.

Adame, máš za sebou průlomový rok v NHL - debut, první gól, první bitka… Jaká byla sezona z tvého pohledu?
Jak jsi říkal, byla to průlomová sezona. Šel jsem do ní s cílem dostat zápas v NHL, dát gól, což se mi povedlo a jsem za to rád. Teď se tam ale musím vrátit a pokračovat ve stejných výkonech nebo je ještě vylepšit.

Jaké to bylo, když jsi kroužil na ledě kolečko před tvým prvním zápasem v NHL?
Byly ve mně emoce. Bylo to ještě víc speciální tím, že přijeli rodiče a mohli to vidět na živo. V tu chvíli vám ale trošku vypne hlava a jenom tam kroužíte a užíváte si, že jste na ledě v nejlepší hokejové lize světa. A pak už se normálně připravujete na zápas a snažíte se hrát, co nejlépe můžete.

Býváš v takových momentech nervózní?
Dřív to bylo horší. Čím jsem starší, tím jsem ve větší pohodě a dokážu si nastavit hlavu před zápasem tak, abych se z toho nehroutil. Řeknu si, že podám nejlepší výkon, jaký můžu a snažím se všechno dělat na sto procent, takže teď už u mě nervozita moc není.

Jaký to je pocit dát gól v NHL?
Je to něco neuvěřitelného, každý kluk, který hraje hokej, o tomhle sní. Já jsem rád, že jsem dostal tuhle šanci a že jsem si to mohl splnit, protože to se jen tak někomu nepovede. Ohromně si vážím, že jsem jeden z těch, kdo si může říct, že dal gól v NHL.

Věděl jsi, jak ho budeš slavit, nebo to bylo spontánní?
Bylo to všechno spontánní, ze začátku jsem tomu ani nemohl uvěřit. Až když jsem si pak sedl na střídačku a koukl jsem se na kostku, tak jsem si řekl, že jsem to dokázal. A pak už jsem se soustředil na další střídání.

„Každý kluk, který hraje hokej, sní o tom, že dá gól v NHL. Je to něco neuvěřitelného a ohromně si toho vážím.“
Adam Klapka o svém prvním gólu v NHL

Tobě se letos vydařila i sezona v AHL (Klapka byl se 46 body v 65 zápasech nejproduktivnější hráč Calgary Wranglers), jaké to je na farmě?
Samozřejmě je to o trochu jiné než v NHL, je tam méně financí, ale i tak je to na velmi kvalitní úrovni, máme všeho dostatek a skvěle se o nás starají. Jsou tam stejně staří kluci jako já, takže si rozumíme a máme tam skvělou partu. Teď se možná tým trochu změní, protože některým skončily smlouvy, ale za mě je to tam super.

Jaké si dáváš cíle do příští sezony?
Nejradši bych začal nahoře, na což se momentálně snažím co nejlépe připravit. Ale tak to má každý, kdo pojede na kemp před sezonou. Můj hlavní cíl je vybojovat si místo v NHL.

Stíháš sledovat v průběhu roku i Slavii?
Určitě, kouknu se na výsledky, i na instagramu Slavii sleduju. Zajímám se o to i proto, že tady mám hodně kamarádů a kluků, se kterými jsem dřív hrál, když jsem vyrůstal. Jsem rád, že Slavia zvládla konec sezony a zůstala v 1. lize a doufám, že příští rok se jí bude dařit víc.

Jak vzpomínáš na svoje dětství v Edenu?
Vždycky, když jedu okolo, tak si vzpomenu, jak jsme tady trávili s klukama veškerý čas, když jsme chodili ze školy v Edenu na zimák. Čekali jsme na trénink v šatně a hráli jsme různé hry, na to fakt vzpomínám moc rád. Jsou to jedny z nejlepších časů mého dětství, prakticky jsem nedělal nic jiného, než jsem byl ve škole nebo na zimáku. Takže se sem vždycky rád vracím.

Jaký je oproti Česku život v Kanadě?
Je to o dost jiné. Kanada i Amerika jsou mladé země, všechno je tam strašně daleko od sebe a lidi tam mají trochu jinou povahu. Člověk si na to musí zvykat, ale musím říct, že jsem s tím moc velký problém neměl a rychle jsem se přizpůsobil. Mám to tam moc rád, lidi fandí hokeji, a jakmile začne hokejová sezona, tak je to tam jedno velké šílenství.

Autor Jakub Mezlík
Nepřehlédněte
ROZHOVORY 12.7.2024

Hráči musí být dovednostně vybavení. Budu s nimi pilovat prvky, které pomůžou týmu, říká Aleš Hybner

Třiatřicetiletý Aleš Hybner se stal novým skills koučem Slavie. Zatímco v létě se zaměřuje na efektivní bruslení či na techniku a práci s kotoučem, během sezony bude s hráči pracovat na prvcích ...

Číst více
A-TÝM 9.7.2024

Slávisty na ledě připravuje Aleš Hybner, jako skills kouč bude u týmu působit i v sezoně

Slávistická letní příprava nabídla oproti minulým letům velký počet jednotek na ledě, jež dostal na povel třiatřicetiletý Aleš Hybner, který se specializuje na tréninky bruslení a dovedností. S ...

Číst více
ROZHOVORY 3.7.2024

Tým máme silnější než loni, myslí si Beran. Chce mezi top tři střelce v lize

V následující sezóně by se Matěj Beran rád dostal mezi nejlepší střelce Maxa ligy. Při plnění cíle doufá v pomoc svého velkého kamaráda a nováčka v týmu Romana Přikryla, s nímž se individuálně ...

Číst více
ZPRÁVY Z KLUBU 30.6.2024

Slávistu Maxmiliana Currana draftovalo Colorado

Poslední rok strávil v kanadské juniorské WHL, předtím ale prošel slávistickou mládeží a v sezoně 2022/23 debutoval i v A-týmu. Sedmnáctiletého Maxmiliana Currana si teď na draftu do NHL vybralo ...

Číst více