Permanentky Informace o vstupenkách Vstupenky online
A-TÝM
8. dubna 2020

Slavii povede Martin Štrba. Asistentem bude Jiří Doležal, u gólmanů zůstává Roman Málek

Novým trenérem sešívaných hokejistů se stal Martin Štrba. Čtyřiačtyřicetiletý kouč vedl naposledy v Chance lize Chomutov, předtím působil jako asistent trenéra v Českých Budějovicích, kde zároveň několik let pracoval s mládeží.

„Martina Štrbu jsme si vytipovali jako mladého progresivního trenéra, který má ambice a potenciál. Jeho výhodou je také to, že má za sebou úspěšnou hráčskou kariéru,“ říká k příchodu nového trenéra sportovní manažer Jiří Veber

Společně se Štrbou bude na lavičce stát Jiří Doležal, který byl v uplynulé sezoně asistentem u juniorky, má ale zkušenosti i s trénováním ve druhé nejvyšší soutěži.

„K hlavnímu trenérovi jsme chtěli vybrat někoho z našeho klubu a Jirka byl pro nás vhodný kandidát díky svým zkušenostem. Vzhledem k tomu, že už u nás působí delší dobu, má dobrý přehled i o našich mladých hráčích,“ vysvětluje volbu Veber.

Trenérem brankářů zůstává Roman Málek. „S gólmany v našem klubu odvádí velmi dobrou práci, která je vidět i navenek. Jsme s ním spokojeni, proto jsme se rozhodli nabídnout mu novou smlouvu," říká sportovní manažer.

Martin Štrba spojil svoji hráčskou kariéru především se svým mateřským klubem z Českých Budějovic, v extralize hrál rovněž za Spartu, se kterou získal dva mistrovské tituly, Mladou Boleslav či Liberec. Bývalý útočník si krátce vyzkoušel také angažmá v ruském Spartaku Moskva nebo slovenském Zvolenu a na svém kontě má 12 reprezentačních startů.

Už během aktivní hráčské kariéry se začal věnovat trénování žáků. Po jejím skončení se stal asistentem trenéra u českobudějovických juniorů a v roce 2016 se v téže pozici posunul k A-týmu. Společně s Antonínem Stavjaňou dovedli Motor k prvnímu místu v lize, přes baráž ovšem postup do extraligy nevybojovali a v průběhu další sezony se vrátil zpět k juniorům.

Před uplynulou sezonou si ho vyhlédl Chomutov a Štrba se stal poprvé v kariéře hlavním trenérem u prvoligového mužstva. S Piráty měl solidní výsledky, přesto byl nakonec po 26 kolech ze 6. místa odvolán. Trenérskému řemeslu se věnuje také ve své hokejové akademii a nyní ho čeká nová výzva v podobě trénování pražské Slavie, která v nadcházející sezoně oslaví stodvacetileté výročí od založení klubu.

Jiří Doležal má ve svých šestapadesáti letech bohaté trenérské zkušenosti. V posledních pěti sezonách působil ve Slavii u mládežnických týmů, ve druhé nejvyšší soutěži vedl jako hlavní trenér Most, Litoměřice, Kadaň a Chomutov, se kterým vybojoval postup do extraligy a krátce ho pak v nejvyšší soutěži také trénoval.

Jako hráč začínal Doležal na Spartě, s níž vybojoval v roce 1990 československý mistrovský titul. Následně si vyzkoušel angažmá ve Finsku či v Německu a kariéru uzavřel čtyřmi sezonami ve Slavii. Zároveň patřil mezi úspěšné reprezentanty. Na svém kontě má čtyři bronzové medaile z mistrovství světa a celkem 145 startů v národním týmu včetně účasti na Olympijských hrách v Calgary a v Lillehammeru.

Doležal má dva syny, kteří jsou oba odchovanci Slavie. Starší Jiří je jedním z nejzkušenějších členů aktuálního kádru, v sešívaném si dresu odkroutil už 12 sezon a 595 soutěžních utkání, mladší Tomáš aktuálně působí v Přerově.

Kromě dvojice nových trenérů zůstává v realizačním týmu i jedno zavedené jméno, Roman Málek bude pokračovat u A-týmu jako trenér gólmanů. Bývalý vynikající brankář dohlíží na přípravu maskovaných mužů už šestou sezonu (Podívejte se na reportáž z tréninku).

Dvaačtyřicetiletý slávistický odchovanec s více než třicítkou startů v národním týmu je držitelem českého titulu z roku 2003, kdy prožil v sešívaném dresu životní sezonu a byl vyhlášen mimo jiné nejlepším hráčem extraligy či nejužitečnějším hráčem play-off. Dlouhá léta patřil ke špičce mezi tuzemskými gólmany.

Autor Jakub Mezlík
Nepřehlédněte
A-TÝM 29.5.2020

Příprava se musí oddřít, ví Šteiner. Co mu pomáhá při regeneraci?

David Šteiner nedávno oslavil své dvaadvacáté narozeniny, ale startů za Slavii už nasbíral téměř sto. V rozhovoru mluví mladý útočník o letní přípravě pod novým trenérem i o regeneraci během ...

Číst více
A-TÝM 27.5.2020

Jaroslav Bednář se bude připravovat se Slavií

V uplynulé sezoně sbíral v dresu Vrchlabí ve druhé lize více než dva body na zápas a s tímhle průměrem byl nejlepším hráčem celé soutěže. Jaroslav Bednář i ve svých třiačtyřiceti letech stále válí a ...

Číst více
A-TÝM 26.5.2020

Kluby Chance ligy navrhly podobu soutěže pro nový ročník

V úterý se v Praze uskutečnil aktiv Chance ligy, na němž zástupci devatenácti klubů schválili návrh podoby soutěže pro sezonu 2020/21. Ten bude předložen výkonnému výboru Českého hokeje, který ...

Číst více
MLÁDEŽ 25.5.2020

PANE TRENÉRE: Na draftu je pořádný frmol, přibližuje skaut Minnesoty Benýšek

K trénování ve Slavii se dostal před šesti lety, když s hokejem začínal jeho syn. Ladislav Benýšek (na fotce vlevo) započal svoji trenérskou kariéru s přípravkou, kterou v uplynulé sezoně dotáhl do ...

Číst více