14. srpen
Jihlava Slavia
14:00
15. srpen
Slavia
 
VSTUPENKY
Permanentky Dárkové poukazy Informace o vstupenkách Vstupenky online
ROZHOVORY
18. června 2024

Standa Tichý byl zvolen do výkonného výboru ČSLH. Každá změna by měla projít odbornou komisí, říká

Majitel Slavie Standa Tichý bude novým členem výkonného výboru ČSLH, pro jeho zvolení se na sobotní konferenci Českého hokeje vyslovilo 50 z 61 delegátů. V následujícím rozhovoru mluví nejen o svojí kandidatuře, ale také o spolupráci s Patrikem Eliášem nebo změnách v realizačním týmu.

Vraťme se na úvod rozhovoru krátce k minulé sezoně. Dá se říct, že pro vás byla z pozice majitele nejnáročnější?
Sezóna nebyla od začátku jednoduchá. Nezvládli jsme start a nedokázali jsme mužstvo nakopnout k sérii vítězství. Nejnáročnější bylo určitě období měsíce ledna, kdy jsme ztráceli na předposlední místo sedm bodů.

Považujete za zlomový moment příchod Patrika Eliáše a Aleše Tottera?
Když se na to podívám zpět od konce sezóny, tak zcela jednoznačně. Ani po jejich nástupu se výsledky neotočily okamžitě, ale stále týmu věřili a nakonec se ukázalo, že přesně věděli, co a jak dělali.

Patrik často v rozhovorech zmiňuje, že je v kontaktu jak s hráči a trenéry, tak s vedením. Jak funguje vaše spolupráce? Přeci jen pod pojmem sportovní konzultant si může každý představit něco jiného…
Patrikovu pozici jsme nazvali „sportovní konzultant“, aby bylo jasné, že to není úvazek na dvanáct hodin denně, ale ono se to hned na začátku v nejlepším slova smyslu zvrtlo a Patrik tráví s týmem obrovské množství času. S námi jako s vedením je v kontaktu podstatně méně, jen pokud se dělá strategické rozhodnutí nebo změny v týmu. V telefonickém kontaktu jsme téměř denně, takže přehled o sobě máme (usmívá se).

Jste dohodnuti na spolupráci i na nadcházející sezonu?
Ano, jsme dohodnuti i na sezónu 2024/2025, Patrik byl u výběru jak hráčských posil, tak i posil do realizačního týmu.

Právě do realizačního týmu přichází mladá krev (asistenti Vojtěch Šik, Radek Hlavatý, s týmem bude pracovat také nový skills coach). Co vás k tomu vedlo?
Je to filozofie Aleše a Patrika. Přináší do naší organizace moderní prvky sportovního vedení a na nás s Jirkou Vlasákem (spolumajitelem klubu) je, abychom jim vyhověli a sehnali prostředky na jejich realizaci.

K řadě změn došlo i v hráčském kádru. Vnímali jste, že je potřeba udělat po minulé sezoně, kdy byl tým dlouho na hraně sestupu, velký řez?
To je otázka spíš na Aleše s Patrikem. V tomto mají u nás stoprocentní důvěru a my do toho nekecáme. Pochopitelně do té míry, abychom to dokázali ufinancovat.

Došlo k navýšení rozpočtu?
Ano, to tedy došlo.

„Parádní nevšední událost a skvělá příležitost, jak se zviditelnit. Určitě nám hodně pomůže i změna na nedělní termín.“
Standa Tichý o Winter Hockey Games

Slavia odehraje v nadcházející sezoně zápas pod širým nebem proti Vsetínu. Co takové utkání pro klub znamená?
Je to pro nás skvělá příležitost, jak se dále zviditelnit a zažít parádní nevšední událost. Určitě nám hodně pomůže i změna původního termínu, který se povedlo přesunout z pátku na neděli.

V jaké fázi je aktuálně připravovaná rekonstrukce stadionu a stavba druhé ledové plochy?
Na tomto usilovně pracuje zejména Jirka, v současné době se významně posouváme a věřím, že nejpozději začátkem příštího roku budeme moci zveřejnit první nástřel reálného harmonogramu celé akce. S ohledem na všechny aspekty včetně financování je to, nejen časově, velmi náročné. Druhá ledová plocha by se měla začít stavět podstatně dříve, než bude zahájena rekonstrukce.

Před nedávnem vzniklo nové Sdružení prvoligových klubů (SPK), kde jste jedním ze členů představenstva. Jaký byl důvod vzniku a čemu by se mělo Sdružení věnovat?
Sdružení prvoligových klubů vzniklo hlavně proto, abychom „k sobě měli blíž“ a abychom vystupovali společně při jednání se svazem nebo ostatními soutěžemi a subjekty. Slibujeme si od toho i větší popularizaci soutěže.

O víkendu proběhly na konferenci Českého hokeje volby do výkonného výboru ČSLH, kde jste byl zvolen jedním ze členů. Proč jste se rozhodl kandidovat?
Napadlo mě to při rozhovorech a jednáních, které jsme vedli mezi kluby 1.ligy v rámci vzniku SPK. Měl jsem pocit, že jsem svými postoji a názory některé svoje kolegy zaujal, tak jsem se přihlásil do našich prvoligových „primárek“, a tam jsem dostal podporu právě vzniklého SPK pro kandidaturu do výkonného výboru.

Po konferenci tradičně zaznívá mnoho názorů, zejména v médiích. Například novinář Miroslav Horák ve svém blogu na iSportu píše o volební schizofrenii, kdy si nemohl zvolený prezident Alois Hadamczik vybrat do výkonného výboru své spolupracovníky, ale byli mu navoleni lidé, kteří třeba zastávají jiný směr…
Já jsem přesvědčen, že velká většina hnutí má směr velmi podobný. Už při představování kandidátů jsme slyšeli hodně společných bodů, co a kam posouvat nebo změnit. Že by byl výkonný výbor opozicí prezidentovi je určitě totální nesmysl a nevím, kde na to pan Horák nebo další přišli.

Jak se na to tedy díváte vy?
Svojí pozici ve výkonném výboru vidím v současné situaci určitě na straně prezidenta, neshodnu se s ním určitě na některých jím preferovaných kandidátech do výkonného výboru, ale na prvních bodech, které si vytyčil, jsem s ním absolutně ve shodě a jsem připraven ho v jejich realizaci aktivně podporovat. Co se týče změn a úprav například v soutěžích mládeže, je potřeba nastavit takové mechanismy, aby bylo vše důkladně prodiskutováno odbornými komisemi nebo skupinami, vytvořeny všechny modelové situace, co může kde a kdy jakou změnou nastat a teprve poté tyto změny zavádět do praxe. Nemůže se stát, že někdo řekne, že byla změna provedena proto, že si to chtěli vyzkoušet.

Extraliga získala ve výkonném výboru silný mandát, naopak první liga má jen dva zástupce (kromě S. Tichého ještě Bedřich Ščerban). Očekával jste v tomhle směru lepší výsledek?
Poslední týden před volbami nám napověděl, že se s extraligou neshodneme na znění memoranda neboli příslibu o úpravě systému postupu z 1. ligy. Pak bylo jasné, že kdo se dohodne s 2. ligou a kraji, bude mít o jednoho člena ve výkonném výboru více. A výkonnostní hokej dal přednost extralize.

Zazněl také názor, že hlasování ovládly určité skupinky, které lobbovaly o hlasy a navzájem se podpořily. Jaký na to máte pohled?
Výkonný výbor se skládá ze zástupců vrcholového a výkonnostního hokeje. Za vrcholový hokej je to extraliga a 1. liga, za výkonnostní 2. liga a kraje. Každá z těchto čtyř skupin si udělala svoje primárky, za kterých vyšli jimi navržení kandidáti. Na každé skupině je ta zodpovědnost, aby vybrali kandidáty, kteří jsou schopni hokeji něco dát, jsou komunikativní, konstruktivní a budou posouvat společně s jakýmkoli prezidentem český hokej kupředu. Pokud si tyto skupiny navzájem věří, je logické, že si kandidáty podpoří.

Autor Jakub Mezlík
Nepřehlédněte
ROZHOVORY 12.7.2024

Hráči musí být dovednostně vybavení. Budu s nimi pilovat prvky, které pomůžou týmu, říká Aleš Hybner

Třiatřicetiletý Aleš Hybner se stal novým skills koučem Slavie. Zatímco v létě se zaměřuje na efektivní bruslení či na techniku a práci s kotoučem, během sezony bude s hráči pracovat na prvcích ...

Číst více
A-TÝM 9.7.2024

Slávisty na ledě připravuje Aleš Hybner, jako skills kouč bude u týmu působit i v sezoně

Slávistická letní příprava nabídla oproti minulým letům velký počet jednotek na ledě, jež dostal na povel třiatřicetiletý Aleš Hybner, který se specializuje na tréninky bruslení a dovedností. S ...

Číst více
ROZHOVORY 3.7.2024

Tým máme silnější než loni, myslí si Beran. Chce mezi top tři střelce v lize

V následující sezóně by se Matěj Beran rád dostal mezi nejlepší střelce Maxa ligy. Při plnění cíle doufá v pomoc svého velkého kamaráda a nováčka v týmu Romana Přikryla, s nímž se individuálně ...

Číst více
ZPRÁVY Z KLUBU 30.6.2024

Slávistu Maxmiliana Currana draftovalo Colorado

Poslední rok strávil v kanadské juniorské WHL, předtím ale prošel slávistickou mládeží a v sezoně 2022/23 debutoval i v A-týmu. Sedmnáctiletého Maxmiliana Currana si teď na draftu do NHL vybralo ...

Číst více