Ze Slavie až do NHL – Příběh Davida Volka

19.05.2004, Miroslav Votava

První hokejové krůčky začal dělat v Edenu, ale do velkého hokeje vstoupil až ve Spartě. Také proto ho má většina fanoušků v povědomí spíš v souvislosti se sparťanským klubem. V roce 1988 odešel do zámoří, kde poté šest let působil v týmu New York Islanders. Byl vynikajícím útočníkem, bojovníkem k pohledání. Zdravotní problémy mu však dál neumožnily hrát hokej na vrcholné úrovni a ve třiceti letech skončil s aktivní kariérou. David Volek, první odchovanec Slavie Praha v NHL!
foto: http://www.islesinfo.com

Narodil se 16.června 1966 v Praze. S hokejem začínal už ve čtyřech letech, kdy ho táta brával s sebou na Slavii, kterou tehdy trénoval. V Edenu naskočil do hokejové přípravky, krátce se hokeji učil i na Spartě, aby se znovu vrátil zpět do Slavie. Zde ho poté vychovával stejně jako řadu jiných skvělých hráčů trenér Zbyněk Zavadil. Hrával v ní za žáky, dorost a až do doby, kdy na něj kývla Sparta. Slavia hrála nižší soutěž a tak byl přechod do prvoligové Sparty pro talentovaného mladíka logický. Znamenal tak start do velkého hokeje.

Ve Spartě “rostl“ rychle, vypracoval se v jednu z opor týmu. Přišly zápasy za národní juniorské celky 16 – 20tiletých a později i v seniorské reprezentaci. V klubu působil v jedné lajně s Jiřím Hrdinou a Jiřím Doležalem, spolu předváděli skvělý hokej a dávali plno branek. Nebylo tedy divu, že kompletní sparťanský útok obdržel nominaci do reprezentace. V roce 1987 spolu hráli na MS ve Vídni, na Kanadském poháru a o rok později na olympiádě v Calgary. V sezóně 1986/87 se Volek stal nejproduktivnějším hráčem ligy.

V roce 1988 hrála Sparta ve finále s Košicemi, titul nezískala. Pak však přišla dopingová aféra, zpráva lékařské komise hovořila jasně: hráči Sparty Volek a Petrovka byli při testu pozitivní. Oba nařčení odmítali, v celé záležitosti bylo mnoho nejasností a podivností. Přišly samozřejmě pomluvy, články v novinách. Hráčům hrozil trest, ale David na nic nečekal. V roce 1984 byl draftován týmem New York Islanders, chtěl hrát NHL a zájem byl i ze zámoří. A tak zmizel do Ameriky. Musel ale překonat nástrahy tehdejšího režimu, přes hranice utekl společně s dcerou Jaromíra Henyše za pomoci Riche Wintera, v současnosti známého hráčského agenta.

V týmu Ostrovanů se představil poprvé v sezoně 1988/89, byla to vydařená premiéra - v 77 zápasech si připsal 59 bodů (25+34), v roce následujícím odehrál všechna utkání svého týmu. Nejvíce se zapsal do podvědomí hokejových fanoušků v roce 1993. V základní části si připsal jen 21 bodů (8+13), ale v prvním kole play-off přešel jeho tým přes Washington 4:2 na zápasy. V tom dalším jej čekal suverén té doby, Pittsburgh Penguins. Spolu s nesmlouvavým obráncem Dariusem Kasparaitisem, který znepříjemňoval život hvězdám soupeře v čele s Mario Lemieuxem a Jaromírem Jágrem, patřil David Volek k největším postavám série. O postupu Ostrovanů přes Tučňáky rozhodl v prodloužení sedmého utkání tvrdou ranou z prostoru pravého křídla. Byla to určitě jeho nejslavnější branka v NHL. Další sezona byla jeho poslední zámořská, v 32 zápasech dal 5 gólů a na 9 přihrál. Pouze pět úspěšných zásahů Volkovi scházelo do mety 100 gólů v NHL.

V tom, aby hrál dále na vrcholné úrovni, mu bránily vleklé problémy se zády. Následoval návrat do Evropy a působení v nižších soutěží u nás a v Německu. Na podzim roku 1995 se v devětadvaceti letech vrátil v dresu pražské Sparty na domácí extraligový led. Předcházela tomu jednání se zámořskou pojišťovnou, která mu faxem potvrdila, že mu v případě startu za Spartu nebude krátit pojistku. Odehrál však pouze pět zápasů, v nichž zaznamenal tři góly. Skončil v necelých třiceti letech.

U hokeje však zůstal, po ukončení aktivní kariéry začal pracovat jako skaut týmu Buffalo Sabres. Brusle nazouval už jen při utkání Jágr teamu, nechyběl na ledě v Edenu 5.srpna 2000 při rozlučce Vladimíra Růžičky. Působil u sparťanské mládeže, nyní pro něj přichází první velká šance na lavičce – nový kouč Sparty Slavomír Lener si ho vybral jako asistenta trenéra, spolu s dalším bývalým sparťanem Leo Gudasem.

Důležitá čísla kariéry Davida Volka

V NHL odehrál v barvách New York Islanders 6 sezón (1988 - 94). 396 zápasů – 95 branek + 154 asistencí = 249 bodů, 201 trestných minut.

Ve Stanley Cupu 15 zápasů, 5 gólů a 5 asistencí, 2 trestné minuty.

Za reprezentaci Československa odehrál 74 zápasů. Hrál na - MS 1987 Vídeň (bronz), Kanadský pohár 1987 (4.místo), ZOH 1988 Calgary (6.místo), MS 1991 Finsko (6.místo).

V sezóně 1986/87 se v dresu Sparty Praha stal nejproduktivnějším hráčem ligy s 52 body (27+25).

Klubové úspěchy: Sparta Praha 1986/87 3.místo (27 branek), 1987/88 2.místo (29 branek), 1995/96 3.místo (3 branky).

Jak zněla jeho hokejová charakteristika? Jeho styl hry byl buldočí, nesmlouvavý a přitom krásný. David Volek byl rychlý, výborně bruslil, bojovník k pohledání, uměl dát branku v pravý čas. Ovládal blafák i tvrdou střelu příklepem. Útočení měl v krvi, a tak možná někdy nerad bránil.