Augustin Bubník - hokejová legenda

15.04.2005, Michael Mareš

Legendární český útočník Augustin Bubník začínal s hokejem v LTC Praha na slavné Štvanici. Po druhé světové válce se stal i přes svůj mladý věk oporu reprezentace. V roce 1948 získal stříbrnou medaili na zimní olympiádě, v roce 1949 se stal mistrem světa a v roce 1950 nejlepším ligovým střelcem. V tom ale do kariéry talentovaného útočníka zasáhla politická zvůle.
(Foto: dvacetiletý Bubník v dresu LTC)

 
 

Augustin Bubník (narozen 21. 11. 1928) po svém propuštění z vězení v roce 1955 odešel hrát do brněnské Zbrojovky. "Ta tehdy hrála první ligu a trénoval ji Eduard Farda," vzpomíná Augustin Bubník na své hokejové začátky po návratu z vězení. "Hráli jsme tehdy proti Spartě. To utkání se ale nedohrálo a byla z toho veliká politická akce. Nakonec nám, kteří jsme byli zavřeni, zakázali hrát první ligu." Odešel tedy do druhé respektive třetí ligy. "Tehdy byla v Olomouci Křídla vlasti, z nichž vlastně později vzniklo mužstvo Moravia Mariánské údolí," popisuje Augustin Bubník své další hokejové angažmá. "To bylo dobré mužstvo, my jsme za ten jeden jediný rok tu soutěž vyhráli a postoupili do druhé ligy." Tu ale nakonec v dresu Morávie Augustin Bubník nezačal. Odešel do Motorletu Praha a po dvou letech do Slovanu Bratislava. Tady odehrál čtyři sezony a v roce 1962 aktivní kariéru ukončil.

Augustin Bubník byl nejen vynikajícím hráčem, ale také trenérem. Mimo jiné v polovině sedmdesátých let trénoval i pražskou Slavii. "Měli jsme tady tehdy dobré mužstvo, hráli jsme na špici druhé ligy, ale bohužel to mužstvo nebylo tak silné, aby postoupilo do první ligy," vzpomíná po letech. Tehdy za Slavii válel Jan "Gusta" Havel. "Jo Gusta, to byl pan hráč, ten tady tehdy hrál nejlépe," říká dále Augustin Bubník, kterému tehdy "asistenta" dělal Pavel Volek. "To byl táta Davida Volka, který sice kdysi hrál za Spartu, ale pak přešel do Slavie." Augustin Bubník však dlouho ve Slavii nepobyl, ještě během sezony ho zlanařilo Brno. "Prostě mě jako trenéra ze Slavie prodali," konstatuje suše. "Brno vlastně zaplatilo za trenéra, aby ho oddíl pustil. Takže jsem v průběhu sezony odešel do Zetoru Brno." Po něm Slavii převzal Volek s Havlem, Pavel Volek coby hlavní trenér, Havel jako hrající trenér.

Jako hokejový trenér začínal v Litvínově. "Potom jsem chodil z jednoho klubu do druhého až mě v roce 1966 hokejový svaz vyslal do Finska, kde jsem vedl finské národní hokejové mužstvo," říká Augustin Bubník. "Byl jsem vlastně první Čech, který trénoval národní mužstvo v zahraničí." Augustin Bubník byl u toho, když Finové v roce 1967 ve Vídni porazili Československo 3:1 a když o rok později v Grenoblu na olympiádě zdolali i Kanadu. Do Československa se vracel s tím, že bude trénovat národní mužstvo juniorů. K tomu ale nedošlo a tak jako trenér nakonec skončil v Plzni.

V letech 1998 až 2002 byl poslancem (předsedou podvýboru pro tělovýchovu), měl na starosti sport a zákony o podpoře tělovýchovy.


Augustin Bubník v pražském Edenu
Foto: © Michael Mareš

Názory FB uživatelů

 

Partneři
 


© 2001-2019 HC Slavia Praha & eSports.cz, s.r.o. | RSS kanál

Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno.
Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www.hc-slavia.cz

Hubnutí s fitness | Olympiáda dětí a mládeže