HISTORIE DERBY PRAŽSKÝCH S

29.10.2002, Miroslav Votava

Hokejové bitvy pražských "S" možná nedosahují takové popularity jako fotbalová klání, ale i tak jsou to zápasy velice prestižní, a to jak pro hráče tak i funkcionáře a diváky. Většinou tomu nasvědčují i návštěvy na stadionech. Eden nejednou praskal ve švech a také T-Mobile Aréna (dříve Sportovní hala) se často slušně zaplnila.

 
 
Zajímavosti na derby přidává prolínání hráčů v obou týmech. Na příklad za Slavii nastoupili v derby exsparťané Jiří Hlinka, Sup, Doležal, Kostka, za Spartu zase exslávisté Benda, Bednář. Od postupu Slavie do extraligy sehráli oba soupeři 33 zápasů, lépe si počíná Sparta (21 vítězství),sešívaní zvítězili 9krát. Jeden primát ale zůstane už navždy Slavii - vyhrála historicky 1.derby v extralize. Vrchol pražských derby přišel v sezóně 2001-02, kdy se oba týmy potkaly v semifinále play-off. Úspěšnější byla Sparta.

SEZÓNA 1994-95

Historicky první pražské derby v extralize skončilo výhrou Slavie, která využila domácího prostředí. Vítězství posléze zopakovala i na ledě Sparty. Tým z Holešovic oplatil Slavii v dalších dvou zápasech stejnou mincí, takže první sezóna skončila nerozhodně. Na skóre však byli lepší sparťané.
Slavia - Sparta 4:2 (Kupka, Kulabuchov, Eiselt, J. Hlinka - Hlaváč,Táborský)
Sparta - Slavia 3:4 (Potajčuk, M.Hlinka, Bruk – Najda 2, Růžička, Kupka)
Slavia - Sparta 1:4 (R.Blažek - M.Hlinka, Potajčuk, Šrek, Zelenka)
Sparta - Slavia 6:4 (Potajčuk 2, J.Nedvěd 2, Petrovka, Geffert - Eiselt, Kupka, Růžička, Bednář)
Bilance: 2-0-2 13:15

SEZÓNA 1995-96

Změnil se systém, derby přišlo na pořad pouze dvakrát. A v obou zápasech byla úspěšnější Sparta. První dva góly v derby si připsala nová slávistická hvězda Viktor Ujčík.
Slavia - Sparta 2:5 (Ujčík 2 – Žemlička 2, Potajčuk, Kašták, Horák)
Sparta - Slavia 4:3 (Vykoukal 2, Horák, Žemlička - Růžička2, Sup)
Bilance: 0-0-2 5:9

SEZÓNA 1996-97

Poprvé pomyslný trůn „pražského krále” obsadila Slavia. Vyhrála první dva zápasy, když v obou nastřílela svému sokovi po šesti branek. Pak sice podlehla v Edenu 2:6, ale v posledním derby ve Sportovní hale si remízou zajistila aktivní bilanci. V tomto utkání dosáhl prvního hattricku v derby sparťan Žemlička. Za sešívané stříleli nejlépe Růžička a Doležal.
Slavia - Sparta 6:4 (Růžička 2, Maškarinec, Hořava, J. Hlinka, Bednář - Potajčuk, Hlaváč, Hosták, Zelenka)
Sparta - Slavia 3:6 (Výborný, Horák, Hamr – Růžička 2, Prorok, Kucharčík, Doležal, Ujčík)
Slavia - Sparta 2:6 (Sup, Míka – Hlaváč 2, Horák, Zelenka, Žemlička, Potajčuk)
Sparta - Slavia 3:3 (Žemlička 3 – Doležal 2, Jiří Hlinka)
Bilance: 2-1-1 17:16

SEZÓNA 1997-98

Bilance hovořila jasně pro Spartu, která si připsala 3 vítězství, ale slávisté budou hlavně vzpomínat na zápas v zaplněném Edenu, když Spartu porazili do té doby rekordním způsobem 7:3. Pátým gólem (po krásném sólu Matějovského) dokonce Slavia přinutila vystřídat sparťanského gólmana Hniličku. Krásnou akcí se blýsknul Růžička, když si nejprve posadil na led Žemličku a pak bekhendem zasunul puk mezi betony brankáře. A tím vlastně odstartoval obrat v utkání. Dva góly v tomto zápase vstřelil Kucharčík.
Sparta - Slavia 2:0 (Zelenka, Jar.Hlinka)
Slavia - Sparta 7:3 (Kucharčík 2, Machulda, Růžička, Bakula, Matějovský, Poukar – Hlaváč 2, Zelenka)
Sparta - Slavia 3:2 (Hlaváč 2, Žemlička - Divíšek, Matějovský)
Slavia - Sparta 1:5 (Doležal – Zelenka 2, Žemlička, Vykoukal, Burda)
Bilance: 1-0-3 10:13

SEZÓNA 1998-99

Zatím nejhorší slávistická sezóna co se derby zápasů týče. Ani jednou se Slavii nepodařilo porazit svého rivala. Sparta navíc zaznamenala nejvyšší výhru, když porazila sešívané na svém ledě 6:0 (po 1.třetině to bylo už 5:0!). Černou můrou všech slávistů byl Hlaváč,který jí vstřelil 7 branek, z toho tři v jednom zápase. Druhého sparťanského hattricku dosáhl v sezóně 97-98 exslávista Bednář, který se tak stal prvním a dosud jediným hráčem,kdo skóroval v derby za obě mužstva.
Slavia - Sparta 4:4 (Divíšek, Doležal, Růžička, Machulda – Bednář 3, Hlaváč)
Sparta - Slavia 6:0 (Hlaváč, Žemlička, Zelenka, Bednář, M.Hlinka, Výborný)
Slavia - Sparta 1:4 (Doležal – Hlaváč 3, P.Martinec)
Sparta-Slavia 5:2 (Hlaváč 2, Benýšek, Zelenka, Žemlička - Sup.J, Kopecký)
Bilance: 0-1-3 7:19

SEZÓNA 1999-2000

Hned první derby sezóny bylo posledním velkolepým představením slávistické legendy Vladimíra Růžičky, který v poslední třetině zaznamenal hattrick (1.slávistický) a velkou měrou se tak podílel na vítězství 3:1. Každý z jeho gólů byl jiný; první vstřelil švihem zpoza obránce do horního růžku, druhý ze samostatného nájezdu střelou mezi betony. V obou případech překonal ostříleného matadora v dresu Sparty - Petra Břízu. Třetí, jako takovou třešinku na dortu, dovezl do prázdné branky při powerplay soupeře.V dalších zápasech byla už úspěšnější Sparta, když doma dvakrát zvítězila. Poslední derby, hrané v Edenu, skončilo nerozhodně.
Slavia - Sparta 3:1 (Růžička 3 - Ptáček)
Sparta - Slavia 3:2 (P.Martinec 2, Zelenka - Kolařík, J.Kopecký)
Sparta - Slavia 5:1 (Zelenka 2, Žemlička, Výborný, J.Nedvěd - Skořepa)
Slavia - Sparta 1:1 (Sochor - Výborný)
Bilance: 1-1-2 7:10

SEZÓNA 2000-01

Tentokráte vyrovnaná sezóna, obě mužstva si připsala 2 vítězství, na skóre byla Slavia o jeden gól lepší! Po dlouhé době sešívaní zvítězili na ledě soupeře, po velmi dobrém výkonu triumfovali 4:2. Vítězné branky docílil Leoš Čermák.V této sezóně už také začala naplno zářit hvězda Romana Málka. To hlavní ale mělo teprve přijít, Slavia právě v tomto ročníku slavila 100 let své existence a oslavy si naplánovala právě na pražské derby. Výsledek byl více než skvělý! Za asistence televizních kamer přejela Slavia pražskou kolegyni 7:2 (nejvyšší výhra Slavie v derby). Více než důstojná oslava! Na úspěchu se nejvíce podílel někdejší sparťan Martin Rousek, který se hattrickem zasloužil o totální rozebrání soupeřovy obrany a donutil vystřídat i Břízu. Dvakrát mířil přesně do černého "ztracený syn" Viktor Ujčík. Sezónu dovedla Slavia až do semifinále, což byl prozatím její nejlepší výsledek v extralize.
Slavia - Sparta 1:4 (Tomica - Kratěna, P.Martinec, Kanko, V.Novák)
Sparta - Slavia 2:4 (Vůjtek, Šrek - Branda, J.Kopecký, Čermák, Hubl)
Sparta - Slavia 5:2 (Vůjtek 2, P.Martinec 2, Kratěna - Branda, Klobouček)
Slavia - Sparta 7:2 (Rousek 3, Ujčík 2, Tomica, Branda - Vůjtek, J.Nedvěd)
Bilance: 2-0-2 14:13

SEZÓNA 2001-02

V základní části skončila všechna utkání nejtěsnějším jednogólovým rozdílem, třikrát se radovala Sparta (jednou v prodloužení), když vyhrála oba zápasy v Edenu. Slavia se dočkala jediného vítězství v posledním derby ročníku v Paegas Aréně, hlavně díky skvělé poslední třetině. Ve všech utkání vstřelili úvodní branku hráči Sparty. První derby bylo výjimečné pro sparťanského kapitána Žemličku, který dosáhl 250. branky v kariéře.
Slavia - Sparta 1:2 (Branda - Tomík, Žemlička)
Sparta - Slavia 2:1 (V.Novák, Chabada - Hejda)
Slavia - Sparta 2:3 pp (Hübl, Beránek - Broš, Sivek, Zelenka)
Sparta - Slavia 2:3 (Chabada, Kratěna - Branda, Jaroš, Ujčík)
Bilance: 1-0-3 7:9

Play-off 2001-02

Souboje pražských "S" se dosud odehrávaly jen v základní části, na střet ve vyřazovacích bojích čekala Praha 8 let. A letos se ho dočkala.

Oba rivalové se potkali v semifinále a čekal se tuhý boj, čemuž trochu napovídaly i těsné výsledky ze základní části. Nakonec se rozhodnutí série dostavilo v nejrychlejším možném čase, za 5 dnů Sparta třikrát vyhrála a slavila postup do finále. Další důvod k radosti měl Zelenka, který vstřelil taktéž svou 250. branku v kariéře a napodobil tak Žemličku. Nicméně v prvních dvou zápasech byla Slavia minimálně vyrovnaným soupeřem, leč stál jí v cestě vynikající Bříza a vlastní střelecká nemohoucnost, hlavně na domácím ledě. Rozhodujícím faktorem byla opět důležitost vstřelení první branky, Sparta se všech zápasech dostala do vedení a pak chytře využívala okénka ve hře Slavie, která se musela tlačit dopředu. Tři góly v přesilové hře za 3 zápasy bylo zoufale málo a Sparta tak postoupila zaslouženě. Vyhrál zkušenější, chytřejší a hlavně efektivnější tým. Slavia ale může odejít ze souboje se vztyčenou hlavou, podařilo se jí vyrovnat loňské 4. umístění a vyřazení dalšího favorita ligy Pardubic ve čtvrtfinále, je určitě velmi cenné.

Semifinále: 0-3
Sparta - Slavia 4:1 (Kratěna, Jar.Hlinka, Broš - Klobouček)
Slavia - Sparta 1:2 (Ujčík - Žemlička, Jar.Hlinka)
Sparta - Slavia 5:1 (Jar.Hlinka 2, Kratěna 2, Zelenka - Antoš)

CELKOVÁ BILANCE:

9 (SLA) - 3 - 21 (SPA), skóre 83:115

Eden: 5 (SLA) – 2 - 9 (SPA)
Paegas Aréna: 12 (SPA) - 1 - 4 (SLA)

NEJLEPŠÍ STŘELCI:

SLAVIA: 13 Růžička, 7 Ujčík, 6 Doležal, 5 Branda
SPARTA: 15 Hlaváč, 14 Žemlička a Zelenka, 7 Kratěna a Potajčuk, 6 P.Martinec

ZAJÍMAVOSTI DERBY

Nejvyšší výhra doma:
SLA-7:2 (2000-01)
SPA-6:0 (1998-99)

Nejvyšší výhra venku:
SLA-6:3 (1996-97)
SPA-6:2 (1996-97)

Hattricky:
SLA - Růžička (1999-00), Rousek (2000-01)
SPA - Žemlička (1996-97), Bednář (1998-99), Hlaváč (1998-99)
Hráči, kteří v derby oblékli dresy obou týmů - Jelínek, Benda, Bednář(jediný vstřelil gól jak za Slavii, tak za Spartu), Hrbek, Geffert

Nejvýraznější postavy derby:
SLA - Vladimír Růžička, Jiří Doležal, Viktor Ujčík, Martin Rousek, Roman Málek
SPA - Richard Žemlička, Jan Hlaváč, Jiří Zelenka, Petr Bříza, Jaroslav Bednář


Pozn: Do statistik není započítáno poslední derby, které se hrálo v rámci 5. kola na Spartě.

Názory FB uživatelů

 

Partneři
 


© 2001-2019 HC Slavia Praha & eSports.cz, s.r.o. | RSS kanál

Veškerý obsah stránek chráněn podle autorského zákona a jeho přejímaní bez výslovného souhlasu redakce je zakázáno.
Povolena je citace částí materiálů zde zveřejněných s uvedením zdroje www.hc-slavia.cz

Hubnutí s fitness | Olympiáda dětí a mládeže