25. leden
Chomutov Slavia
16:00
27. leden
Havířov Slavia
17:00
VSTUPENKY
Permanentky Informace o vstupenkách Vstupenky online
MLÁDEŽ
25. května 2017

Chci pomoci vychovávat úspěšné hokejisty, hlásí navrátilec Beránek

Naposledy vedl v sezóně 2015/16 Most, se kterým se úspěšně zachránil ve WSM Lize. Od té doby si dopřával odpočinek po náročné kariéře, teď se ale vrací do známého prostředí. Řeč je o pětinásobném mistru České republiky a olympijském vítězi Josefu Beránkovi. Ten se po dvou letech ocitá zpátky ve Slavii, v Edenu bude nově trénovat starší dorostence.

Josef Beránek s titulem pro extraligového mistra v roce 2008.

Poprvé se v sešívaném dresu objevil v roce 2001 a tehdy ještě Beránek netušil, že se stane jednou z ikon pražského celku. Bez přestávky v Edenu působil patnáct let, ať už jako hráč nebo trenér. Jako kapitán dovedl Slavii ke dvěma titulům, v pozici trenéra si vyzkoušel vedení áčka, juniorů i mladšího dorostu.

„Je to pro mě určité prostředí, které znám a kde jsem trávil několik let většinu svého času. Je tedy jednodušší adaptovat se tady a spolupracovat s kolegy, s kterými jsem se už na Slavii v minulosti setkal,“ popisuje Beránek.

Od doby, kdy se bývalý skvělý útočník dostal do Slavie, se toho hodně změnilo. „Chtěl bych pomoci vychovávat nadějné mladé hokejisty. Měl jsem schůzku s vedením, které mi popsalo, jak by to mělo fungovat a já jsem z toho byl nadšený,“ říká sedmačtyřicetiletý trenér.

Jako trenér vedl nejdříve juniorku a dělal asistenta u seniorského týmu. Následně strávil i sezónu u mladšího dorostu a nakonec se stal i hlavním trenérem slávistického áčka. Vyzkoušel si tedy vedení různých věkových kategorií a v nové sezóně k tomu přidá další. „Každá věková kategorie je specifická. Například u mladšího dorostu jsou ještě velké výkonnostní rozdíly mezi jednotlivými hráči, protože někdo dospívá dříve, někomu to trvá déle. Musí se tedy pracovat hodně individuálně a sledovat potřeby každého hráče tak, aby byl nastaven správný vývoj,“ vysvětluje Beránek.

„Naopak u juniorů je vývoj každého hráče na stejné úrovni a záleží, jak se k tomu každý postaví. Každopádně už junioři musí být připraveni pro dospělý hokej. Podle mě by se tedy mělo ke každé kategorii přistupovat jinak a podle toho by měly vypadat i tréninky, i když samozřejmě jde stále o stejný sport,“ doplňuje.

Působení v Mostě? Dobrá zkušenost

Josef Beránek na lavičce Mostu, kterému o rok proloužil působení ve WSM Lize.

Jedinou Beránkovou štací mimo Slavii bylo působení u prvoligového Mostu, který dovedl na lavičce k záchraně ve WSM lize. I když sestup celku ze severozápadu Čech dokázal jen o rok oddálit. „Vzpomínám na to v dobrém, protože naším úkolem bylo zachránit se, což se nám povedlo. Nebylo to ale vůbec jednoduché, takže si cením toho, že se nám to nakonec podařilo,“ vrací se.

Následovala jedna celá sezóna, během které byste Beránka hledali mezi trenéry marně. Slávistická legenda si od hokeje dala pauzu a věnovala se sama sobě. „Bylo to vlastně poprvé v životě, kdy jsem měl čas sám na sebe, mohl jsem na delší čas vypnout a užívat si volného času. Když hrajete sport profesionálně, tak vám to zabere už od mládežnických let spoustu času a někdy je to opravdu až tak extrémní, že se váš rytmus zúží pouze na spánek a sport.“

Návrat a nová výzva, snad nezklamu, věří Beránek

Rok odpočinku ovšem stačil, a tak se k trénování vrátil. Už od začátku letní přípravy převzal sešívaný starší dorost, který poslední čtyři roky úspěšně vedl Miloš Pecka. Ten má tedy přehled o části hráčů budoucího dorostu, druhou část zase má pod palcem Jiří Doležal.

„Momentálně jsem vlastně odkázaný na své kolegy, kteří už s těmi hráči spolupracovali. Určitě spolu konzultujeme a já chci slyšet názory na to, jakou mají jednotliví hráči výkonnost, jak jsou pracovití při tréninku nebo v čem mají nedostatky. Samozřejmě si pak udělám i vlastní obrázek, až budeme trénovat na ledě a dám to všechno dohromady, abych měl nějakou ucelenou představu,“ říká kouč.

Představu o tom, jak se bude starší dorost prezentovat v sezóně a jak bude úspěšný, nemá, přesto už Beránek nastínil, co bude během roku nejdůležitější. „Určitě budu myslet na to, že se ve starším dorostu rozhoduje o budoucnosti hráčů, protože pokud je nedokážeme nastartovat k přesunu na dospělý přístup k hokeji my, tak v juniorce už to podle mě budou těžko dohánět,“ upřesňuje vizi Beránek.

Autor David Mencl
Nepřehlédněte
A-TÝM 23.1.2020

Sestřih zápasu: Litoměřice - Slavia 3:4

Slavia v Litoměřicích vedla už 4:0, domácí ale v závěru mohutně dotahovali a snížili na rozdíl jediné branky. Sešívaní ovšem výhru a důležité tři body uhájili. Podívejte se na sestřih všech branek.

Přehrát video
ZÁPASY 22.1.2020

Slávisté zvládli nervózní závěr a z Litoměřic vezou těsné vítězství!

Vítězná série slávistů se protahuje. Svěřenci Miloše Říhy na čtvrtý úspěch v řadě zadělali povedenou druhou třetinou, po které vedli už 4:0, Litoměřice však v závěru dokázaly snížit a k vytouženému ...

Číst více
ZPRÁVY Z KLUBU 22.1.2020

Akce Pojď hrát hokej přilákala do Edenu přes 50 dětí

V úterý 21.1.2020 se na Zimním stadionu Eden konala další akce s názvem Týden hokeje v rámci projektu Pojď hrát hokej. Oficiální začátek byl naplánovaný na 17.30 hod, už dlouho předtím se na domácím ...

Číst více
MLÁDEŽ 20.1.2020

Představujeme nejlepší mladé hráče za listopad 2019

Vzhledem k programu mládežnických týmů v průběhu prosince došlo k vyhlášení nejlepších hráčů za listopad až v průběhu ledna. Vítěze v kategoriích 2.-9. třída vám nyní představujeme v krátkých ...

Číst více