Jakub Klepiš získal podruhé v řadě Gagarinův pohár, Červenka skončil druhý

29.04.2012, David Mencl

Ve finálové sérii se objevili hned tři exslávisté, Roman Červenka na straně Avangardu Omsk a Jakub Klepiš s Dominikem Graňákem v dresu Dynama Moskva. Finále se lépe vyvíjelo pro celek ze Sibiře, když vedl již 3:1 na zápasy. Moskevský tým ale zvládl vyrovnat a nakonec i na ledě soupeře vyhrát sedmý duel jednobrankovým rozdílem. Jedinou branku vsítil Jakub Klepiš a asistoval mu další český hokejista Marek Kvapil. Červenka dohrával finále se zlomeným palcem na levé ruce a právě v posledních třech střetnutí, které vyhráli hráči Dynama, nebodoval.

Roman Červenka

Omský forvard začal sezónu v dobrém světle, kdy se mu podařilo nasbírat z úvodních osmi utkání celkem 11 bodů za 6 branek a 5 asistencí. Poté však přišel menší útlum a Červenka potřikrát nebodoval. Až do konce kalendářního roku si Červus držel průměr těsně pod 1 bod na zápas. Na přelomu roku však přišla menší krize, v deseti střetnutích po sobě si totiž nedokázal připsat žádný. Dohromady se Červenkovi podařilo v základní hrací době nasbírat 39 bodů, což je o 22 méně než získal ve svém premiérovém ročníku, přesto se stal nejlepším hráčem Avangardu.

Roman Červenka v Omsku

Play-off se exslávistickému útočníkovi vyvedlo mnohem lépe. V prvních dvou sériích si připsal shodně 7 bodů. Ve čtvrtfinále proti Amuru Chabarovsk nastřílel čtyři góly a na další tři nahrál. V semifinále nasázel Magnitogorsku o jednu branku více. Za 11 zásahů a 10 přihrávek si Červus zajistil titul nejproduktivnějšího hráče v play-off, i když se ke konci o svoji pozici dost obával. Před finále vedl o 6 bodů, nakonec vyhrál pouze o jediný.

Červenkovi skončila v Omsku dvouletá smlouva, a tak bude s největší pravděpodobností silně uvažovat o přesunu do některého celku v NHL, což je jeho dlouhodobější cíl. V tomto směru se nejvíce skloňuje Montreal, kde působí i elitní český útočník Tomáš Plekanec. Právě s ním se Červusovi dařilo i na Mistrovství světa 2011 v Bratislavě.

Jakub Klepiš

Nový vzhled Jakuba Klepiše
Klepiš načal sezónu v Ufě, kde ale v 15 utkání nasbíral pouhých 5 bodů. Proto ho trenér pustil do moskevského celku, Dynama. Nutno říci, že měl při výměně exslávista velké štěstí, protože právě s Dynamem nakonec vyhrál Gagarinův pohár. Ve zbytku základní části za Dynamo nenastupoval pravidelně, a tak v 29 střetnutích stihl nasázet pouze čtyři branky a jen na dalších pět nahrál.

Začátek vyřazovacích bojů sledoval Klepiš pouze z tribuny a nevypadalo, že se do sestavy vrátí. Poté se ale během play-off zranilo několik útočníků, což znamenalo, že se bude muset v polovině semifinále Klepiš znovu obléci do hokejové výstroje. Šancí nepohrdl a pomohl svému klubu, buď gólem nebo alespoň asistencí, téměř v každém zápase. Nakonec rozhodl i sedmé finále a určil tak vítěze letošního ročníku KHL.

Dominik Graňák

Jediný obránce z bývalých slávistů v KHL hrál v ročníku 11/12 za Dynamo už druhou sezónu. Graňák patří k nejlepším bekům svého mužstva. Během sezóny posbíral za 5 branek a 15 asistencí 20 bodů. V play-off se mu velice dařilo a v kanadském bodování obránců skončil druhý, a to jen proto, že jeho kolega Gorokhov vstřelil o jeden gól navíc.

Dominik Graňák se z největší pravděpodobností jako jediný z této trojice podívá na Mistrovství světa do Finska, kde bude hrát Slovensko svoji skupinu. Slovenský obránce je v posledních letech stálým členem reprezentace. Romana Červenku nepustí do Švédska zlomený prst na ruce a o Jakuba Klepiše neměl český trenér Alois Hadamczik zájem a navíc by ho ani nepustilo zranění.