Malování, golf a mistrovství. Tuominen už vyhlíží novou sezonu ve Slavii

19.05.2016, David Soumar, Jakub Slunečko

Letos v lednu se Henri Tuominen vydal na své první zahraniční angažmá. Po dlouhých letech ve Finsku a téměř sto padesáti zápasech v tamní nejvyšší lize zakotvil tento urostlý útočník ve Slavii. Po spanilé jízdě, která skončila těsně před branami extraligy, se Fin rozhodl v sešívaném dresu setrvat i pro následující sezonu. Přípravu na příští rok mu zpestřuje čas strávený s kamarády, zápasy MS v Rusku či malování bytu.

Jedenáct zápasů s osmi body. Tak si vedl při první zahraniční štaci Henri Tuominen. I když sešívaní na postup nedosáhli, čas strávený v Praze dal Finovi velmi mnoho. „Město pro mě bylo úplně nové, jazyku jsem vůbec nerozuměl. Zpočátku to pro mě byla pořádná výzva. Poznal jsem také trochu jiný styl hokeje, i tréninky jsou jiné než ve Finsku. Musel jsem se učit nové věci, ale líbilo se mi to. Poznal jsem se spoustu nových věcí i sám o sobě,“ říká.

Nyní už se Tuominen těší na další sezonu, kterou odehraje znovu v sešívaném dresu. Co ho nakonec dovedlo k tomu, že v Praze zůstane další rok? „Čas strávený ve Slavii jsem si užíval. To byl hlavní důvod toho, že jsem zůstal. Navíc vím, že tady mohu skvěle rozvíjet mé schopnosti,“ pokračuje Fin, který by příští rok dosáhl ještě většího úspěchu než loni. „Doufám, že budeme mít silný tým, který vybojuje o tu jednu výhru, která nám chyběla k postupu, navíc.

Finové mají skvělé přesilovky, silní budou i Češi, ví Tuominen. Sledoval i Jánose?

Po sezoně útočník Slavie odletěl domů, do Finska. Čas tráví s přáteli a období před sezonou si snaží hlavně užít. „Zajdeme se podívat na fotbal, hrajeme golf nebo vyrazíme popovídat si někam do hospody.“

Tuominenova oblíbená posezonní aktivita? S přáteli na golfu.

„Po sezoně se snažím na hokej nemyslet a dělat něco úplně jiného. Například letos maluji byt, je to skvělý způsob jak přijít na jiné myšlenky,“ líčí Tuominen. K tomu provozuje s přáteli rekreačně sporty, většímu vytížení se zatím ale vyhýbá.

Jedna událost mu přece jen ale nedovolí od hokeje odtrhnout zrak. Probíhající mistrovství světa sleduje Tuominen pravidelně. „Viděl jsem ale jen finské zápasy. Na volně dostupných kanálech jiné nevysílají. Naši se zatím prezentují velmi dobrou hrou, mají skvělé přesilovky. Ty v dnešním hokeji rozhodují ty nejdůležitější zápasy,“ nepochybuje urostlý útočník.

Z finské reprezentace se navíc dobře zná s Barkovem. S aktuálně druhým neproduktivnějším borcem v dresu Suomi (3+6) odehrál několik zápasů v jednom dresu. Po očku sleduje Tuominen i představení spoluhráče Vase a českého týmu. „Češi vypadají hodně silně, mají dobrý tým. Řekl bych, že minimálně do semifinále by měli projít. Jánose jsem viděl hrát proti Finsku, v zápase se mu velice dařilo. Navíc s Maďary vybojoval výhru mezi elitou po dlouhé době,“ uzavírá.