1. prosinec
Jihlava Slavia
17:30
3. prosinec
Slavia Třebíč
18:00
VSTUPENKY
Permanentky Informace o vstupenkách Vstupenky online
A-TÝM
18. listopadu 2020

Maska s postavou od Marvela i číslem 45. Chci navázat na svůj vzor, říká Michajlov

Novou brankářskou masku Martina Michajlova zdobí řada zajímavých obrázků, ostatně jako pokaždé, když si sešívaný gólman nechá vytvořit nový design. Současná helma je jeho čtvrtá v pořadí a vyniká především červenobílými barvami. „Nad návrhem jsem strávil asi dva měsíce,“ přiznal šestadvacetiletý hokejista.

Před svou druhou sezonou ve slávistické brance sis nechal vytvořit novou masku. Jaké motivy ji zdobí?
Na levé straně mám klasicky znak klubu. Ten je letos nový. Hodně se povedl a moc se mi líbí. Zbytek masky zdobí motivy na způsob mé oblíbené postavy „Carnage“ z marvelovského komiksu o Venomovi, o kterém byl i film. Na přední straně masky v oblasti brady mám číslo 45 a na zadní písmeno „J“.

Proč právě tyhle konkrétní obrázky? Co pro tebe jednotlivé symboly znamenají?
Carnage jsem vybral proto, že i když je to v příběhu celkem záporák, mně se jeho postava líbí. Do konceptu barev na masce se mi navíc hodil, protože je červený. V neposlední řadě jsem ho vybral také kvůli jeho schopnostem, což jsou rychlost, mrštnost, síla a taky umění se roztahovat. Ty se totiž celkem hodí k mému stylu chytání a celkově i ke gólmanskému řemeslu. Písmeno „J“ na zadní straně je první písmeno jména mé přítelkyně Judit, která pro mě je velkou oporou při každém zápase. Číslo 45 mám kvůli Romanu Málkovi, který s ním chytal. Byl to můj oblíbeny brankář a vzor, když jsem jako malý sledoval v televizi extraligu. Jsem moc rád, že jsem si tohle číslo mohl vzít i ve Slavii, se kterou Roman udělal spoustu úspěchů. Já doufám, že na ně navážu.

Na masce máš symboly, které jsou pro tebe důležité dlouhodobě. Dá se ale říct, že se na helmě zrcadlí také brankářovy momentální pocity a nálady?
Momentální asi ne, to by se maska musela měnit každý den, hodinu nebo minutu, jelikož pocity a nálada se mění pořad. Spíš se tam objevují stránky osobnosti brankáře, oblíbené věci, filmy, seriály postavy nebo životní situace a příhody, a také věci, které jsou pro toho člověka nejdůležitější.

Levé straně dominuje velké slávistické logo

Jak dlouho trvala tvorba návrhu a následný nástřik tvé nové helmy. Vytvářel sis design sám, nebo ses nechal inspirovat?
O návrhu na další nástřik vždycky předběžně přemýšlím už během sezony. Uvažuju nad tím, co by mohlo být hezké, jaké detaily by měly masku zdobit a tak. U téhle nové jsem nad návrhem strávil asi dva měsíce.

Bavil ses o podobě masky třeba s brankářskými kolegy, s kamarády nebo rodinou?
Třeba s Romanem Málkem se o návrhu bavíme vždycky. Taky jsem to probíral s přítelkyní.

Kolikátá maska a kolikátý nástřik to pro tebe je? A upřednostňuješ spíš komplet novou helmu, nebo jen nástřik na tu starou?
Od doby, co mám možnost si dělat nástřik, je to moje čtvrtá helma. A třetí za dobu, co chytám v A týmu. Nevadí mi mít masku třeba dva roky, když je v pořádku. Loni jsem dostal novou helmu, když jsem přišel do Slavie. Letos mám úplně stejnou, jen jsem si ji nechal přestříkat.

Pro brankáře je důležitá také barva mřížky. Jakou sis pořídil na novou helmu?
Co se týče barvy mřížky, mám rád klasickou stříbrnou a jinou zatím neplánuju mít.

Kdybys měl mezi maskami vybrat jednu, která se podle tebe z pohledu designu povedla nejvíc, jak by to byla?
Nemám úplně žádného favorita, všechny jsou originální a vymyslel jsem si je sám. Ale myslím, že ty dvě, které mám poslední dvě sezony ve Slavii, se povedly asi nejvíc.

Stalo se ti naopak někdy, že design některé z masek nakonec byl vyloženě propadák? Ať už z jakéhokoliv důvodu.
To nikdy. Všechny masky jsem si vymyslel sám, a proto se mi každý nástřik líbí.

Máš svoje dosavadní masky někde vystavené?
Nemám. Jak jsem říkal, nevadí mi mít masku třeba dvě sezony. Takže se některé nástřiky předělají na nové, proto ta možnost si masku nechat není. Nebo se také může stát, že ji musím vrátit klubu, protože mi masku a nástřik zaplatí.

Design? Vymýšlím si ho sám, říká Michajlov

Snažíš se u masek inspirovat u svých brankářských kolegů nebo v zahraničí a sledovat trendy, nebo chceš jít svojí vlastní cestou a žádnou inspiraci nehledáš?
Převážně se snažím vymyslet něco sám, ale samozřejmě se nechám inspirovat od ostatních. Ať v NHL, nebo tady v Evropě.

Pokud by ses měl rozhlédnout, je nějaký brankář v tomhle ohledu tvůj vzor, u kterého se ti každý design vyloženě nejvíc líbí?
Někteří brankáři mají super motivy a návrhy, ale že bych měl nějakého oblíbeného, to zas ne.

Další část masky zdobí marvelovské motivy

Bereš výzdobu masky v určitém smyslu i něco jako soutěž mezi brankáři, kdo ji bude mít nejlepší?
To ani ne. Ale je jasné, že každý chce mít tu nejhezčí masku, o které si lidi řeknou, že se povedla. Jako soutěž to ale neberu. Hlavní je, že se líbí mně.

Myslíš, že jsou malby na maskách pro brankáře i něco jako specifický druh tetování?
Určitě ano. Brankář si tam může dát povětšinou všechno. Já to beru tak, že je to podobné jako tetování, jen to tak nebolí jako tetování na kůži.

Promítají se podle tebe na maskách proměny a zkušenosti hráčů, kteří si je nechali udělat?
Já si myslím, že ano. S každým dalším rokem a návrhem každý brankář zjišťuje, co je dobré nebo co zlepšit.

I když je design masek stylovou záležitostí, slouží helma pořád především jako chránič hlavy. Kolikrát v kariéře tě už zachránila před pohromou?
To ani nevím. Už jsem do hlavy dostal tolikrát, že se mi to z ní asi vytlouklo. (směje se)

Dovedeš si představit, že bys chytal v dřívější době? Masky tehdy nebyly zdaleka tak bezpečné.
To si opravdu nedokážu představit. Obdivuju gólmany, co to dokázali. Jednou jsem si totiž helmu zvednul, abych se napil. Postavil jsem se vedle brány, někdo vystřelil a od tyče se puk odrazil přímo mně do zubu. A další umělé zuby nechci, takže jsem rád, že už máme pořádné masky.

Novou masku si hýčkáš teprve pár měsíců, ale přesto. Nehoní se ti už teď hlavou nějaké nové nápady a motivy?
Ano. Během sezony mě vždycky něco napadne, tak o tom přemýšlím do dalšího návrhu.


O své masce se rozpovídal i brankářský kolega Martina Michajlova Roman Málek. Rozhovor si můžete přečíst ZDE.

Autor Martina Kramerová
Nepřehlédněte
HISTORIE KLUBU 24.11.2020

120 let nejstaršího klubu: Na Slavii jsem profesně vyrostl, říká bývalý trenér a manažer Herstus

S hokejem začínal Tomáš Herstus ve Spartě, později hrál i za 1. ČLTK Praha, ale přesto se nakonec nesmazatelně zapsal do sešívané historie. V 70. letech v ní působil jako hráč, pak se v roce 1990 ...

Číst více
HISTORIE KLUBU 22.11.2020

120 zajímavostí nejstaršího klubu: První milníky klubové historie

Slavia si v letošní sezoně připomíná 120 let od svého založení. Během nich zažila triumfy i neúspěchy, prošlo jí mnoho hráčů, trenérů a funkcionářů a ovlivnila životy několika generací fanoušků. ...

Číst více
FANOUŠCI 20.11.2020

Právě vyšla povinná četba každého slávisty!

Nová knížka 120 LET NEJSTARŠÍHO KLUBU určitě ozdobí i tvojí knihovnu! Doba nepřeje cestování ani vysedávání na tribuně nebo v baru, tak si sedni doma pod lampu a vydej se do historie Slavie.

Číst více
A-TÝM 20.11.2020

Streamy z Chance ligy na Hokejka TV. Pro permanentkáře opět zdarma!

Všichni fanoušci, kteří si zakoupili před sezonou permanentní vstupenku, budou mít po restartu soutěže opět možnost sledovat streamy z Chance ligy na Hokejka TV zcela zdarma! Reagujeme tak na ...

Číst více