17.01.2019, Tomáš Pauček

Dorost veze cenné body z Hradce!

Nesmírně cenné tři body vezou sešívaní dorostenci z Hradce Králové. Na ledě druhého týmu tabulky nadstavbové skupiny A v polovině utkání vedli už 3:0, domácí nicméně v heroické desetiminutovce dokázali srovnat. Poslední slovo ale stejně nakonec měli Pražané, jenž si zásluhou Altrichtera odváží do Prahy tři body za vítězství 4:3.

A8, čtvrtek 17.1.2019, ČPP Aréna, Mountfield HK - Slavia
Mountfield HK
3:4(0:1, 3:2, 0:1 - N 1:0)

Branky a nahrávky: 32. Gaspar (Pajer), 37. Pajer (Slafkovský, Pinkas), 40. Marha (Budina, Havlíček), 64. Marha (Pelda, Pajer) – 9. Hofmann (Hrdlička, Čech), 23. Slavíček (Rulc, Srdínko), 29. Rulc (Hofmann, Hradil), 49. Altrichter (Slavíček, Vlasák). Rozhodčí: Kratochvíl – Lučan, Hrabal. Vyloučení: 1:6. Využití: 1:1. Diváci: 111. Střely na branku: 33:36. Průběh utkání: 0:3, 3:3, 3:4.

Mountfield HK: Žalčík (29. Tichý) – Táborský, Boukal, Havlíček (C), Řehák, Pelda, Pinkas – Giesl, Gaspar, Budina, Pajer, Jirků, Beneš, Novotný, Souček, Slafkovský, Brožek, Jerman, Marha

Slavia: Pittr – Dráb, Čech, Stejskal, Srdínko (C), M. Svoboda, Hrdlička – J. Svoboda, Greguss, Altrichter, Slavíček, Hofmann, Hradil, Vlasák, Rulc, Krásný, Vymětal

První šanci na skórování přitom měli Hradečtí. Ti si po Altrichterově podrážení zahráli hned v páté minutě přesilovku, vyprodukovali z ní nicméně jen jednu nebezpečnou ránu. To Slavia se svojí premiérovou početní výhodou naložila o poznání lépe. Altrichter sice na první dobrou trefil pouze Žalčíka, o půl minutky později však Hrdličkovu odraženou střelu doklepl do odkryté klece Jakub Hofmann.

Slávisté sice byli od vstřelené branky o něco aktivnější, jejich mírnou převahu nicméně srážela vyloučení. Nejprve za Pittrovo sekání putoval na trestnou lavici Krásný, krátce před sirénou pak stejné místo navštívil i Srdínko. Královehradečtí mládežníci nicméně v přesilovkách neměli svůj den a ani jednu početní výhodu nedokázali využít.

Byli to ale právě oni, kdo do druhé části vstoupil s vervou a už po 19 sekundách se radoval ze vstřelené branky. Ta ovšem nakonec uznána být nemohla, neb Beneš krátce předtím zasáhl kotouč vysokou holí. Mrzet ho to mohlo o to víc, že slávisté z první příležitosti dokázali taktéž skórovat, navíc regulérním způsobem. Žalčík srazil Srdínkovo nahození pouze na hůl Šimona Slavíčka, jenž v nelehké pozici dokázal procpat kotouč za jeho záda – 0:2 z pohledu domácích.

Slavíček navíc jen o čtyři minuty později mohl přidat třetí gól, to by však musel z mezikruží trefit jiné místo, než Žalčíkův pupek. Mountfield i přes tyto šance a inkasovaný gól byl aktivnější, nechával si nicméně až příliš otevřená zadní vrátka. A to se mu stalo osudným i do třetice. Šimon Rulc se uvolnil od dvou bránících obránců a po perfektní přihrávce Hofmanna uháněl sám na domácího gólmana, kterého následně povedenou kličkou překonal – 0:3.

Třetí inkasovaná branka byla zároveň posledním momentem pro Maria Žalčíka, neb ihned poté přepustil své místo v brankovišti Jakubu Tichému.

A léčba šokem fungovala. Mountfield se jen dvě minuty po výměně v brankovišti dostal ek kontaktnímu gólu a nastartoval svou jízdu za srovnáním. Jan Gaspar se nenechal vytlačit z brankoviště a za svůj důraz byl odměněn – odražený kotouč včas doklepl za PIttrova záda. Čtyři minuty před sirénou navíc bylo na hradecké střídačce ještě veseleji. Pittr neměl šanci zareagovat na perfektní teč Lukáše Pajera, jenž tak snížil na rozdíl jediné branky.

Perfektní hradecká desetiminutovka nakonec vyvrcholila ještě ve druhé části. Šimon Marha uzmul v mezikruží volný kotouč a poslal jej Pittrovi přesně do teploměru. Mountfield tak za pouhých 9 minut dokázal stáhnout tříbrankovou ztrátu a do kabiny oba týmy odcházely za stavu 3:3.

Na větší šanci se ve třetí periodě čekalo téměř osm minut. Po srážce dvou domácích uháněli na Tichého hned dva slávisti, Jakub Altrichter nicméně o kousíček minul volné míso u zadní tyče. Mrzet ho to ale nemuselo. Hned v dalším střídání totiž dokázal tečovat Slavíčkovu střelu tak přesně, že nedal Tichému žádnou šanci zareagovat.

Hradec mohl hned záhy opět srovnat, ani Slafkovský, ani Pinkas však nedokázali dopravit vrtící se kus gumy do klece. V samotném závěru to pak domácí zkusili v šesti, nedokázali se však dostat do tlaku a tři body tak putovaly do Prahy.

Ten jeden, bonusový, nakonec zůstal v Hradci. Domácí byli v prodloužení aktivnější, po špatném střídání Slavie si navíc zahráli přesilovku, kterou přesně mířenou ranou do šibenice využil a nadstavbu tak ukončil Šimon Marha.

Martin Štohanzl (Mountfield HK): „V první řadě bych chtěl pogratulovat Slavii k vítězství, jednoznačně si ho zasloužila. My jsme ze šedesáti minut hráli jen deset. Do zápasu jsme vstoupili laxně, darovali soupeři tři góly. Ten měl celý zápas lepší pohyb než my, byl důrazný, bojoval o každý metr ledu. My tam jen byli. Deset minut ze šedesáti je hrozně málo na to, abychom udělali nějaký výsledek."

Jiří Veber (HC Slavia Praha): „V první třetině jsme využili šanci a vedli 1:0, ve druhé byl soupeř lepší a zaslouženě ji vyhrál, z naší strany byla špatná. Začal hrát víc aktivně, my to začali kazit a přidržovat kotouče. Ve třetí části jsme to trošičku pozměnili, hra byla lepší, přiklonilo se k nám štěstí a dali jsme rozhodující gól. V prodloužení jsme udělali špatné střídání a soupeř toho využil."