120 let nejstaršího klubu: Po návratu ze zahraničí se mi Slavia ozvala jako jediná, vzpomíná Růžička
Vladimír Růžička přišel do Slavie po angažmá v NHL a krátké epizodě ve Švýcarsku a hned výrazně pomohl k postupu do extraligy. Po skončení aktivní kariéry zůstal v klubu jako trenér a generální manažer. Dvakrát získal titul, třikrát extraligové stříbro a dvakrát bronz. „Na své působení ve Slavii vzpomínám moc rád,” říká v rozhovoru.
Vítáme vás u třetího dílu seriálu 120 let nejstaršího klubu, ve kterém vám přinášíme pohled do slávistické historie prostřednictvím článků a rozhovorů s významnými osobnostmi z řad hráčů, trenérů a funkcionářů. Ptáme se na jejich působení ve Slavii a na klíčové okamžiky klubové historie, u nichž byli přítomni. Seriál doplňuje stejnojmennou knížku, kterou klub již brzy představí.
Předchozí díly:
Zbyněk Zavadil | Bohuslav Čížek
V roce 1994 jste se vrátil do Evropy. Několik utkání jste si zahrál za Zug a poté přestoupil do Slavie, se kterou jste postoupil do nejvyšší soutěže. Jaký byl tenhle rok plný přesunů?
Ve vašem příchodu do Slavie sehrál velkou roli trenér Richard Farda, který si vás vyhlédl a přivedl. Cítil jste z toho, že dostanete ve Slavii šanci?
Nechtěl jste po návratu ze zahraničí zamířit spíše rovnou do nejvyšší soutěže?
Proč jste si z nižší soutěže vybral právě Slavii?
Jak vzpomínáte na baráž o extraligu, do které jste následně postoupili?

Jako nováček v extralize jste si v následující sezoně vedli skvěle, ze sedmého místa jste se dostali do čtvrtfinále, ve kterém jste ale prohráli sérii s Kladnem 0:3. Byl jste rád, že jste skončili v tabulce nad Spartou?
Během premiérové sezóny jste si připsal 51 bodů. Musel jste být spokojený i s osobními statistikami...
Se kterým spoluhráčem jste si ve Slavii nejvíce sedli?
Takže jste si celkově sedli jako tým?
Nepřišla vám během sedmi let ve Slavii nějaká nabídka ze zahraničí?
V roce 1998 jste jako kapitán dovedl reprezentaci k triumfu v Naganu, se Slavií jste ale neprošli ve čtvrtfinále přes Třinec. Jaká to byla sezona?

Jak jste se dokázal po Naganu přepnout zpět na Slavii a extraligu?
Svoji rozlučku s bohatou kariérou jste uspořádal 5. srpna 2000 v pražském Edenu. Váš výběr nastoupil proti Jágr Teamu. Na ledě se proháněla jména jako Reichel, Ručinský, Straka nebo Jágr, ale také váš v té době jedenáctiletý syn. Bylo to ideální zakončení kariéry?
Po ukončení hráčské kariéry jste se stal hlavním trenérem a manažerem Slavie. Vyplynulo to ze situace, nebo jste to měl předem v plánu?
V průběhu mistrovského ročníku 2002/03 jste vyměnil kanonýra Viktora Ujčíka za Radka Dudu a Aleše Krátošku. Tahle výměna se nakonec vyplatila, i když v té době mohla vzbuzovat rozpaky. Jak jste to tehdy vnímal?
Přesto jste skončili s 15bodovou ztrátou na Pardubice. Tehdy byly jasným favoritem na titul, že?
V semifinále 2003 jste se po roce opět střetli se Spartou. V sérii jste prohráli první zápas, ale pak jste třikrát vyhráli, dvakrát z toho v nájezdech. Tehdy vás hodně podržel Roman Málek, že?
Ve finále jste vedli už 3:1, ale Pardubice dvěma výhrami sérii srovnaly. Neměl jste obavy, že jim obrat na 4:3 vyjde?
Michal Sup se potýkal s problémy kolena a nebylo jisté, zda do sedmého utkání nastoupí. Přesto nakonec hrál a dal jediný gól, který byl vítězný.
Jak moc jste titul oslavovali? Musel jste se, a s vámi celá řada hráčů, chystat na mistrovství světa.
V další sezoně odešel Roman Málek do Plzně, údajně i kvůli tomu, že jste ho tolik nenasazoval. Sice přišel zkušený Petr Franěk, ale nelitujete toho přesto zpětně?
Finále 2004 jste odehráli v nové aréně. Mohlo to mít vliv na výsledky zápasů se Zlínem?
Trvalo nějakou dobu si na nové prostředí zvyknout?
Během zkrácené sezony 2004/05 tým posílili hráči z NHL Stümpel, Pálffy, Vašíček nebo Špaček. V konkurenci ostatních týmů to ale na postup přes čtvrtfinále nestačilo. Proč?
Následovala řada úspěchů, včetně druhého titulu, stříbrných a bronzových medailí (O nich se píše mimo jiné v knize 120 let nejstaršího klubu, která vychází u příležitosti významného výročí a Vladimír Růžička v ní vypráví svůj příběh). Přeskočme ale nyní o pár let dopředu do sezony 2010/11, kdy do áčka poprvé nakoukl Tomáš Hertl. Vy jste trénoval u dorostenců i juniorů. Poznal jste hned, že je to hráč, který bude jednou hvězdou NHL?
Ve Slavii jste skončil v sezoně 2013/14, kdy se týmu nepodařilo postoupit do předkola. Jak na poslední rok v klubu vzpomínáte?
Další rok Slavia bohužel sestoupila do první ligy. Co jste na to říkal?
Když se teď zpětně podíváte, změnil byste zpětně něco na svém působení ve Slavii?
Co byste Slavii popřál do budoucna?
Izometrie, dynamika či běh. O kondiční přípravě s Markem Tomicou
V Edenu dohlíží na fyzickou připravenost hráčů. „Absolvoval jsem příprav hodně a vím, jak se vše posunulo,“ vysvětluje Marek Tomica, který zná tréninkové dávky i z druhé strany. Na čem a jak s týmem ...
Číst víceSlávisté zamakali na fyzičce. Jak vypadají kondiční testy?
Slávisté završili přípravu kondičními testy. Kromě své síly změřili například i dynamické běhy se změnami směru. Podívejte se na krátké video, jak takové testování vypadá.
Přehrát videoRegenerace? Do ledové kádě lezu i doma, říká Polák
Ačkoli se Vojtěch Polák cítí unavený, věří, že se závěrem kondiční přípravy je silnější. „Jsem rád, že už máme ty dva těžké měsíce za sebou. Vím ale, že je to potřeba,“ vysvětluje mladý útočník. Jak ...
Přehrát videoNejvíc pracuji na rychlosti a výbušnosti, líčí Slavíček
K tréninkové fázi stíhal i školu. „Volna v přípravě máme tak akorát. Ledy byly dobrý doplněk tréninku,“ říká Šimon Slavíček, který v příštích týdnech bude pracovat individuálně převážně v Praze.
Přehrát video