5. srpen
Slavia Sparta
17:30
10. srpen
Slavia Litoměřice
17:30
VSTUPENKY
Permanentky Informace o vstupenkách Vstupenky online
HISTORIE KLUBU
6. prosince 2020

120 let nejstaršího klubu: Fotbalista, hokejista i trenér. Lumír Ruzha žil pro Slavii

Byl jedním z hráčů, kteří ve Slavii zůstali i po konci aktivní kariéry a nakonec se stali trenérem A-týmu. Lumír Ruzha přitom poprvé oblékl sešívaný dres ve fotbale, ve kterém si na rozdíl od hokeje zahrál první ligu. „Na metu nejvyší soutěže jsme viděli, přibližovali jsme se, ale nikdy jsme se jí nedotkli,“ vzpomínal bývalý útočník a trenér.

Vítáme vás u dalšího dílu seriálu 120 let nejstaršího klubu, ve kterém vám přinášíme pohled do slávistické historie prostřednictvím článků i rozhovorů s významnými osobnostmi z řad hráčů, trenérů a funkcionářů. Ptáme se na jejich působení ve Slavii a na klíčové okamžiky klubové historie, u nichž byli přítomni. Seriál doplňuje stejnojmennou knížku, kterou si můžete koupit v klubovém fanshopu.

Rozhovory:
Zbyněk Zavadil | Bohuslav Čížek | Vladimír Růžička | Richard Farda | Tomáš Herstus

120 zajímavostí:
Začátky Slavie | Trenéři Slavie

Hokejová Slavia, tehdy už pod názvem Dynamo Praha, neprožívala na začátku 50. let jednoduché období. Po zrušení sportovišť na Letenské pláni přišla o svůj „domov“ a zázemí a ve sportovním oddílu neměla prioritu. Přednost totiž dostávali hlavně fotbalisté a atleti, kteří trénovali na vlastním stadionu v Edenu, zatímco hokejisté se s dalšími pražskými kluby dělili o ledovou plochu na Štvanici.

V této době se v hokejovém klubu poprvé objevil útočník Lumír Ruzha, který podobně jako řada dalších hráčů dokázal na vysoké úrovni hrát jak hokej, tak fotbal.


Lumír Ruzha jako hráč, na fotografii ze sezony 1959/60 druhý zleva nad brankářem Vachem.

Ruzha přišel do Dynama před sezonou 1952/53 a hned se zařadil mezi nejlepší hráče týmu, jenž působil v druhé nejvyšší soutěži. Vydržel v něm deset ročníků, v polovině z nich nosil kapitánské céčko. Platil především za výborného střelce. V knize 120 let nejstaršího klubu se ve svých vzpomínkách (které autoři knihy shromáždili ještě před smrtí Lumíra Ruzhy v roce 2019) vrátil k začátkům své kariéry.

„V 50. letech jsme patřili mezi nejprodělečnější z 25 oddílů Slavie. Jednou jsme nakoupili vybavení, i když nám kvůli špatné finanční situaci nákupy zakázali. Když se to dozvěděl náš nadřízený, tak to vypadalo, že nás rozpustí. Hlasoval o tom výbor, kde nás podržel komunista, který se tvářil, že o ničem neví,“ vzpomínal Ruzha.

Sranda a radost ze hry. Šel bych do toho znova

Nejblíž postupu byli slávisté v roce 1955, ale v rozhodující části sezony na své soupeře nakonec nestačili. „Šance zůstala nevyužitá a vrátili jsme se do druhé ligy. Na metu nejvyšší soutěže jsme viděli, přibližovali jsme se, ale nikdy jsme se jí nedotkli. Byli jsme zarytí klubisti, dělali jsme pro to první poslední. Jenže kdybych tehdy věděl, co vím teď, asi bych si řekl: ‚Běž se radši vyspat, to nemá cenu.‘“, řekl Ruzha pro zmiňovanou knížku mapující slávistickou historii.

K hokeji dělal stavbyvedoucího, měsíční plat mu totiž jinak nevystačil. Ideální nebyly ani podmínky při trénincích. „Slavia neplatila, neměla tréninky... Trénink jsme měli na Štvanici jenom v pátek od 22:30 do půlnoci. To Sparta trénovala minimálně třikrát týdně. Spousta dobrých hokejistů z Prahy nám ale říkala, že kdybychom postoupili, tak by za nás šli hrát,“ vybavoval si.

„Byli jsme zarytí klubisti, pro postup jsme dělali první poslední.“
Lumír Ruzha při vzpomínce na hráčskou kariéru

Ve Slavii zůstal i po skončení aktivní kariéry v roce 1962. Nejdříve jako trenér mládeže, později se postavil na střídačku A-týmu. V klubu skončil v roce 1971. I poté se ale věnoval sportu: stolnímu tenisu. Ve veteránských kategoriích se mu v něm velmi dařilo, třikrát vyhrál mistrovství světa a pětkrát mistrovství Evropy.

„Jako trenér jsem bral 450 měsíčně, potom místo mě vzali jiného, který bral 5000. Ale ani ten neměl hráče, takže postoupit nedokázal. Vždycky to musí uhrát hráči na ledě, trenér sám nic nezmůže,“ podotýkal ke svému angažmá v roli kouče.

Na hokej podle svých slov spíše doplatil, ale když by se mohl vrátit v čase, šel by do toho znova. „Byly to nádherné roky. Když hodnotím celou kariéru, tak můžu říct jediné – bylo to něco! Takhle má vypadat amatérský hokej – sranda a radost ze hry. Byli jsme ale diletanti v přesvědčení, že se věci změní a že se do ligy musíme dostat. Dneska už vím, že jsme absolutně neměli šanci.“


Lumír Ruzha (na fotografii třetí zleva) jako trenér týmu, jehož součástí byl i brankář Holeček (ve spodní řadě druhý zprava).

Autor Šimon Rogner
Nepřehlédněte
FANOUŠCI 4.6.2021

Přijďte si zahrát beach volejbal s hráči Slavie!

Pátý ročník beach volejbalového turnaje smíšených týmů hráčů a fanoušků se uskuteční na kurtech za sportovní halou Eden v úterý 22. června od 17:30. Zahrát si může každý bez rozdílu pohlaví, věku či ...

Číst více
ROZHOVORY 17.6.2021

Na roli lídra jsem připravený a těším se na to, hlásí Petr Kafka

Do tohoto týdne trénoval individuálně, teď už se ale Petr Kafka připravuje společně s týmem. Jednatřicetiletý útočník podepsal ve Slavii novou smlouvu a těší se na příští sezonu. „Myslím si, že jsem ...

Číst více
ROZHOVORY 15.6.2021

Poletín: Jestli jsme staří nebo mladí? To je jedno, chceme od začátku sbírat body

Slávisté vyjeli v pondělí na led a byl u toho i útočník Michal Poletín, který se doposud připravoval individuálně. Podobně jako ostatní hráči i fanoušci, také on už vyhlíží přípravné zápasy, nejvíc ...

Číst více
ROZHOVORY 12.6.2021

Od Chance ligy čekám kvalitní hokej. Bude se to řezat už od prvního kola, myslí si Knotek

Až v příštím týdnu vyjedou slávisté v rámci přípravy na novou sezonu na led, nebude u toho chybět ani nejnovější posila Tomáš Knotek. Jedenatřicetiletý útočník si zahraje v první lize po deseti ...

Číst více