120 zajímavostí nejstaršího klubu: Slávisté v reprezentačním dresu
Slavia si v letošní sezoně připomíná 120 let od svého založení. Během nich zažila triumfy i neúspěchy, prošlo jí mnoho hráčů, trenérů a funkcionářů a ovlivnila životy několika generací fanoušků. Pojďte se s námi podívat na 120 zajímavostí týkajících se začátků klubu, mistrovských titulů, rekordů, reprezentantů, trenérů a individuálních výkonů.
Vítáme vás u dalšího dílu seriálu 120 let nejstaršího klubu, ve kterém vám přinášíme pohled do slávistické historie prostřednictvím článků i rozhovorů s významnými osobnostmi z řad hráčů, trenérů a funkcionářů. Ptáme se na jejich působení ve Slavii a na klíčové okamžiky klubové historie, u nichž byli přítomni. Seriál doplňuje stejnojmennou knížku, kterou si můžete koupit v klubovém fanshopu.
Rozhovory:
Zbyněk Zavadil | Bohuslav Čížek | Vladimír Růžička | Richard Farda | Tomáš Herstus
Příběhy:
Lumír Ruzha
120 zajímavostí:
Začátky Slavie | Trenéři Slavie
120 zajímavostí, 3. část: Slávisté v reprezentačním dresu
- Spojení Slavie a reprezentace vzniklo už v prvních letech existence klubu. V jednom z předchozích dílů seriálu jsme již věnovali týmu tzv. prvních mušketýrů, kteří se 23. ledna 1909 postavili k prvnímu hokejovému zápasu českého národního týmu. Slávisty zastupovali Josef Gruss, Jaroslav Jarkovský, Otakar Vindyš, Jan Fleischmann či Ctibor Malý.
- Josef Gruss se proslavil mimo jiné překladem pravidel „kanadského hokeje“ z angličtiny do češtiny, kromě toho se však v lednu 1909 stal prvním českým brankářem, který vychytal výhru a čisté konto. Povedlo se mu to při výhře 2:0 nad HC Les Avants.
Historicky první fotografie zachycující přímo hru zobrazuje v brance Josefa Grusse, který zasahuje proti soupeřovým útočníkům.
- Původně sparťanský fotbalista Josef „Boban“ Šroubek, později hráč hokejové Slavie, se postaral o první gól reprezentačního týmu samostatného Československa. Na turnaji Letních olympijských her v Antverpách v roce 1920 vystřelil v zápase se Švédskem bronzovou medaili. Byl to totiž jediný gól duelu, a tím pádem i první vítězný v reprezentační historii.
- Převážně sešívaní hokejisté oblékli reprezentační dres na prvním hokejovém turnaji Zimních olympijských her v roce 1924. V Chamonix se jim však nedařilo, skončili pátí.
- Po sestupu Slavie do druhé ligy se zastoupení hráčů v národním týmu snížilo a situace se pochopiteně nezlepšila ani v následujících desetiletích. Přesto však v týmu prvních československých mistrů světa z roku 1947 najdeme dvě slávistické stopy. Tu první zanechal Josef Trousílek, který hrál ve Slavii v letech 1936 až 1937, druhou Miloslav Pokorný, jenž ze Slavie odešel jako dorostenec v roce 1941.
- Josef Trousílek se mistrem světa stal i na šampionátu o dva roky později, na kterém už bohužel nehrál v listopadu 1948 tragický zesnulý Pokorný. Národní dres oblékl společně s Trousílkem další bývalý slávista Přemysl Hainý, tehdy hráč ATK Praha.
- V seriálu věnovaném historii jsme se věnovali dalšímu hráči se slávistickými kořeny. Legendární brankář Jiří Holeček začal s hokejem právě v sešívaném dresu, i když nejslavnější roky prožil v dresu Košic a Sparty. Holeček chytal za reprezentaci při mistrovských titulech v letech 1972, 1976 i 1977. Kromě toho čtyřikrát vyhrál Mistrovství Evropy a získal dalších čtrnáct medailí na olympijských hrách a světových a evropských šampionátech. V podobném časovém období oblékal národní dres také Jan „Gusta“ Havel, který po angažmá ve Spartě dohrál kariéru na Slavii.
- Další triumf na MS Československo zaznamenalo v roce 1985. Na turnaji, který se hrál mimo jiné na Zimním stadionu v Edenu, nastoupila celá řada hráčů spojených se Slavií. Jedním z nich byl dvojka v brankovišti českého týmu Jaromír Šindel, který po konci aktivní kariéry vedl juniorku i A-tým Slavie.
- V trenérské roli se v Edenu představil další hráč mistrovské sestavy z roku 1985 Pavel Richter. Dlouholetý sparťanský útočník působil na Slavii i během postupového ročníku 1993/94.
- Československo a Česko reprezentoval šestkrát na MS a dvakrát na olympiádě, celkem čtyřikrát si ze světového šampionátu odnesl bronz. Jiří Doležal st. zahájil svou slávistickou misi ve 33 letech, v klubu přes 160 zápasů mezi roky 1996 a 2000. V sešívaném týmu pak začal svou trenérskou štaci, momentálně působí v A-týmu jako asistent.
- Výrazným písmem se do slávistické historie ke konci své kariéry zapsal také obránce Miloslav Hořava, nejvýraznější stopu však v klubu zaznamenal Vladimír Růžička. Do Slavie přišel po konci v NHL a krátkém působení ve Švýcarsku a pomohl týmu k postupu do extraligy.
- Český dres oblékal Růžička rovněž během Zimních olympijských her v roce 1998. V šesti zápasech vstřelil tři branky a jako kapitán dovedl naganské hrdiny k zatím jedinému zlatu na olympiádě.
Vladimír Růžička po vítězství v Naganu (Foto: Archiv Českého hokeje).
- Prvním slávistickým hráčem, který titul mistra světa získal jako člen aktuální klubové sestavy, se ještě na MS 1996 stal Viktor Ujčík. Sešívaný útočník odjel do Vídně jako nejlepší kanonýr extraligy a formu potvrdil i na šampionátu, když si v osmi střetnutích připsal pět bodů. Ujčík byl členem českých mistrů světa i v letech 1999 a 2001, i když v prvním případě hrál za Třinec.
- Na šampionátu 1999 v Norsku hráli další hokejisté spojení se Slavií. Tomáš Kucharčík byl tehdy v týmu ve čtvrté ze svých pěti sezon, František Kučera nosil sešívaný dres až v letech 2002 až 2005.
- Dres slávistického áčka sice oblékl až ve svých 29 letech, Tomáš Vlasák ale prošel všemi klubovými mládežnickými organizacemi. Na mistrovství světa startoval celkem čtyřikrát, ve třech případech (tituly 1999 až 2001) pomohl ke zlatu.
- Na domácím mistrovství 2004 se objevili čtyři hokejisté, kteří nastupovali také za sešívaný klub: Josef Beránek, Michal Sup, Jan Hejda a Jan Novák, pro něhož to byl první a jediný start na světovém šampionátu.
- Na MS v roce 2005 měla Slavia zastoupení jak v sestavě, tak na střídačce. Tu vedli hlavní kouč Vladimír Růžička a asistent Ondřej Weissmann, na ledě pak hráli Josef Vašíček a Jaroslav Špaček, kteří se v sešívaném dresu představil právě během výlukové sezony, Jan Hejda, vítěz extraligy z roku 2003, a náhradník Adam Svoboda, který do klubu zamířil až později.
- Zatím poslední titul mistrů světa pro český hokej nese hned čtyři slávistické podpisy. Kromě trenérské dvojice Růžička–Weissmann se na triumfu podceňovaného týmu podíleli i dva slávističtí odchovanci: Roman Červenka a Jakub Klepiš, jenž v té době nastupoval v KHL za Omsk.
Mezi aktivními odchovanci Slavie je Roman Červenka na prvním místě v počtu reprezentačních startů. (Foto: Archiv Českého hokeje).
- Roman Červenka nastoupil v českém dresu i na dalších světových šampionátech. V roce 2011 pomohl deseti body v devíti utkáních k bronzové medaili, na mistrovství 2018 v Dánsku pak byl kapitánem.
- Téměř synchronně hráli ve Slavii brankářský mistr světa z Vídně 1996 Petr Franěk (za červenobílé hrál v letech 2003 až 2006) a slovenský reprezentační zadák Dominik Graňák (v klubu 2002 až 2007). Druhý jmenovaný si zahrál na šampionátu 2012, kde slovenská reprezentace získala stříbro. Sešívaný dres krátce oblékli také mistři světa z roku 2002 Jozef Stümpel a Žigmund Pálffy.
Kucharčíka draftovalo Buffalo. Na draftu uspěli i další tři odchovanci Slavie
Čtyři slávističtí odchovanci byli v pátek a v sobotu draftováni do NHL! Útočníka Václava Nestrašila si vybralo v prvním kole Chicago, obránce Maxe Pšeničku ve druhém kole draftoval Utah a ve čtvrtém ...
Číst víceHráče, které vychováváme pro extraligu, bychom chtěli s novým stadionem zpět ve Slavii, říká Standa Tichý
Projekt nového stadionu se posunul do další fáze, z výběrových řízení na architekta byl zvolen vítězný návrh a nyní probíhá příprava smluv nutných k zahájení stavebních prací. „I když to možná na ...
Číst víceČeká nás ještě hodně tvrdé práce, uvědomuje si Beran
Loňská sezona zkomplikovaná zraněním motivuje útočníka Matěje Berana do nového ročníku. Přestože trénuje individuálně, stihl už naskočit i do týmového režimu a věří, že sezona bude úspěšnější než ta ...
Číst vícePřipravuju se s juniorkou, abych zvládal i školu, přibližuje Švancar
Díky přípravě s juniorkou stíhá Vojtěch Švancar kombinovat tréninky a školu. „Je to náročný, ale s juniorkou trénujeme odpoledne, takže to doháním,“ vysvětluje mladý forvard. Jak si užil ...
Přehrát video