6. březen
Prostějov Slavia
17:00
8. březen
Slavia Benátky
17:00
VSTUPENKY
Permanentky Informace o vstupenkách Vstupenky online
HISTORIE KLUBU
22. ledna 2021

120 let nejstaršího klubu: Štvanice, Eden i O2 arena. Kde všude Slavia hrála?

Hokejový klub Slavia existuje už 120 let. Za tu dobu se sešívaní několikrát přestěhovali a změnili svůj domov. Dějiny hokejové Slavie se začaly psát na Velodromu Bubny, pokračovaly na Letné, na Štvanici přes O2 arenu zpátky do Edenu. Pojďte se s námi poohlédnout, kde všude slávisté trénovali a hráli!

Vítáme vás u dalšího dílu seriálu 120 let nejstaršího klubu, ve kterém vám přinášíme pohled do slávistické historie prostřednictvím článků i rozhovorů s významnými osobnostmi z řad hráčů, trenérů a funkcionářů. Ptáme se na jejich působení ve Slavii a na klíčové okamžiky klubové historie, u nichž byli přítomni. Seriál doplňuje stejnojmennou knížku, kterou si můžete koupit v klubovém fanshopu.

Rozhovory:
Zbyněk Zavadil | Bohuslav Čížek | Vladimír Růžička | Richard Farda | Tomáš Herstus | Milan Antoš | Miroslav Tvrdý | Michal Sup | David Hruška | Petr Kadlec

120 zajímavostí:
Začátky Slavie | Trenéři Slavie | Slávisté v reprezentaci | Individuální výkony | Extraligové tituly | Slávistické rekordy

Příběhy:
Lumír Ruzha | První zápas Slavie | Sparťané ze Slavie

První historicky doložený zápas hokejové Slavie se uskutečnil 6. ledna roku 1901 v Holešovicích. Stalo se tak v místech, kde dnes stojí kostel svatého Antonína Paduánského, mimochodem asi kilometr pěšky od dnešní sparťanské Tipsport arény. V roce 1901 tady ale stála cyklistická dráha Velodrom Bubny, která zamrzla a stala se místem prvního doloženého zápasu sešívaných hokejistů.

Spolupráce slávistického hokeje a fotbalu pokračovala, dalším místem hokejových zápasů Slavie bylo tréninkové hřiště fotbalistů v blízkosti Letenské pláně a vodárny. Příprava hrací plochy vyžadovala polévání a následné zamrznutí tréninkového hřiště. Slávisté odehráli několik utkání i v Paláci pražských vzorkových veletrhů. Prostor dnešního Veletržního paláce byl krytý a navíc osvětlený.

Významným místem nejen slávistického hokeje se stal stadion na Štvanici. Ten se otevřel v roce 1932 a šlo tehdy o nejmodernější hokejovou halu ve střední Evropě. Když počasí nepřálo zápasu na tréninkovém hřišti na Letné, přesunuli se slávisté na Štvanici. Kromě Slavie zde v 50. a 60. letech hrály i jiné kluby jako například Sparta, Motorlet či Tatra Smíchov.

Podívejte se na video o slávistických stadionech:

První momenty sešívaného klubu ve Vršovicích proběhly v polovině 60. let. Slávisté hráli na tzv. „přízimáku“, který se rozkládal v blízkosti dnešního fotbalového stadionu Slavie. Klub se kvůli nevyhovujícímu zázemí na přízimáku vrátil na Štvanici, krátce poté však začala Slavia ve Vršovicích budovat novou halu.

5. listopadu 1974 došlo ke slavnostnímu otevření vršovického stadionu Eden. Ten se stal novým domovem červenobílého klubu, přesunula se sem i celá mládež. Mimo to se z haly stalo letní kino nebo ji využívali krasobruslaři. V roce 1985 se v hale konalo Mistrovství světa v hokeji, v hale se tak proháněly největší hvězdy Kanady, USA a SSSR. Slavia zde v hale zažila sestup až do třetí nejvyšší soutěže, postup do extraligy a odehrála se zde i část finálové série s Pardubicemi, ve které klub získal první extraligový titul.

Na finále sezóny 2003/2004 byla pronajata nová vysočanská Sazka Aréna, dnešní O2 arena, sešívaným ale zatím druhý titul za sebou nepřinesla. V této hale si slávisté připsali druhé místo v roce 2006 a o dvě sezóny později nakonec i druhý extraligový titul. I v sezóně 2008/2009 se červenobílým dařilo a ocitli se znovu ve finále, tentokrát se však z vítězství radovaly Karlovy Vary a Slavia skončila druhá.

V sezóně 2014/2015 sešívaní z nejvyšší soutěže sestoupili a vysočanskou halu opustili. Slavia se tak po sestupu vrátila znovu „domů“ do Vršovic. Za zmínku po návratu určitě stojí vyvěšení dresu s číslem 72 Pavla Kolaříka v září 2018 a také vyřazení čísla 7 patřícího Petru Kadlecovi o rok později.

Autor Michael Schuster
Nepřehlédněte
SESTŘIHY 28.2.2021

Sestřih zápasu: Třebíč - Slavia 1:3

Slávisté si zajistili postup do předkola play-off tři kola před koncem základní části díky výhře na ledě Třebíče 3:1. Dvakrát se trefil Jaroslav Bednář, jednou Petr Kafka. Podívejte se na sestřih ...

Přehrát video
ZÁPASY 27.2.2021

Paráda! Slavia v Třebíči urvala triumf a má jisté předkolo play-off

Výborně! Slavia po prohře v Litoměřicích zabrala a na ledě Třebíče oslavila triumf. Cestu za výhrou slávisté odstartovali zkraje druhé třetiny, kdy skóre zápasu otevřel Kafka. Domácí sice brzy ...

Číst více
PREVIEW 27.2.2021

Další venkovní utkání je tu! Slavia se popere o body v Třebíči

Slavii v sobotu čeká již čtvrtý venkovní zápas v řadě. V rámci jednatřicátého kola se sešívání představí na ledě Třebíče. Ani jeden z celků aktuálně nemá zrovna dobrou formu. Dokáží Pražané situaci ...

Číst více
SESTŘIHY 25.2.2021

Sestřih zápasu: Litoměřice - Slavia 7:4

Přestože slávisté skórovali čtyřikrát, z toho dvakrát v přesilovkách, z Litoměřic si body neodvezli, domácí vyhráli v dohrávce 10. kola 7:4. Podívejte se na sestřih všech branek.

Přehrát video